Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Παιδιά πέρα από το ΠΩΣ πληρωνόμαστε εγώ έχω μία απορία με το ΠΟΤΕ.

 

Αυτήν την στιγμή έχω στείλει κάποια αυθαίρετα στο ΤΕΕ και μερικά έχουν ολοκληρωθεί.

 

Στα πιο πολλά, οι πελάτες μου έχουν δώσει κάποιες προκαταβολές "στο χέρι" χωρίς να έχει κατατεθεί τίποτα στην τράπεζα ούτε επίσης έχω καταθέσει κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό στην εφορία.

 

1) Εγώ πότε πρέπει να κόψω ΑΠΥ ? Πότε ΦΕΜ ? Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία ή όταν υποβληθούν και όλες οι μελέτες ?

 

2) Πότε πρέπει να καυαθέσω συμφωνητικό στην εφορία ? Στο συμφωνητικό πρέπει να γράφει ΄την ημερομηνία που θα με εξοφλήσει ο πελάτης και ποια είναι αυτή ?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ζητάω και πέρνω προκαταβολή με το γνήσιο της υπογραφής στην εξουσιοδότηση και την υπογραφή του συμφωνητικού το 50% της συνολικής αμοιβής.

Το υπόλοιπο 50% στις 15.1.2012 για όλες όσες μέχρι σήμερα έχω κάνει. Τότε θα εκδώσω αμοιβές από το ΤΕΕ.

Θα κάνω καταθέσεις σε λογαριασμό όπου έχω πάνω από 1.500 συνολικά.

Θα κόψω ΑΠΥ στις 15.1.2012.

Θα πληρώσω μέσα σε μια εβδομάδα 15-25.1.2012 ΦΕΜ.

Θα πληρώσω ΦΠΑ στις 5.4.2012.

Θα πληρώσω κρατήσεις, εισφορές κ.λπ. όταν κι όπως μας πουν.

Δεν καταθέτω συμφωνητικά στη ΔΟΥ.

Οριστική Υπαγωγή θα κάνω μετά τις 15.1.2012 σε όλες μαζί τις δηλώσεις (δεν είχα βιαστικό μέχρι σήμερα).

 

Κι όλα αυτά γιατί δεν είχα περιθώριο μέσα στο 2011.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν καταθέτουμε συμφωνητικό στην εφορία αλλά στο ΤΕΕ πληρώνοντας συμφωνα με τη νόμιμη τις κρατήσεις (μερικοί συνάδελφοι διαφωνουν και σε αυτο και δε καταθέτουν καθόλου...).

Το συμφωνητικό έχει την έννοια ότι το υπογράφεις πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε οπότε οσο πιο νωρις γινεται για να κατοχυρωθεις καπως και συ σε περιπτωση που γινει καμια στραβη... το χρονικό διάστημα για την ολοκλήρωση που λεει μεσα δε νομιζω να εχει μεγάλο νοημα αλλά μη το βαλεις και στενο για τη δικιά σου ευκολία.

για κατάθεση στην τράπεζα όπως ξέρεις καθε πληρωμή αμοιβής μεγαλύτερη από 1500 πρέπει να γινεται μέσω τραπέζης ανεξάρτητα τεε κτλ... οπότε αν πήρες 300 -400 € δεν εχεις καμιά υποχρέωση κατάθεσης νομίζω.

Αν θες να εισαι νομοτυπος κοψε μια απυ ως προκαταβολή τωρα και μια για εξοφληση στο τέλος όταν θα πληρώσεις και το φεμ.

 

Προφανώς τη διαδικασία για τα συμφωνητικά πρέπει να την ακολουθείς σε κάθε σου εργασία ΠΕΑ, εκδοση ΟΑ, Βεβαίωση κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν συμφωνώ για το συμφωνητικό για κάθε εργασία....δηλαδή και για βεβαιώσεις και ΠΕΑ. Εγώ το κάνω μόνο για αυθαίρετα.

 

Τώρα η απορία που μου μένει είναι εάν στο συμφωνητικό έχετε γράψει πότε θα πληρωθείτε. Π.χ. εσύ ΙΑΣΟΝΑΣ γράφεις στο συμφωνητικό ότι θα πληρωθείς συγκεκριμένα 15.1.2012 ?

Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσω κρατήσεις, εισφορές κ.λπ. όταν κι όπως μας πουν.

Δεν καταθέτω συμφωνητικά στη ΔΟΥ.

 

Εγω πληρωσα και τα ΦΕΜ και τα ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ και αυριο θα παω και για τα "υπερ ΤΕΕ"...

(φυσικα ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ βασει της νομιμης)****

 

Διαφωνω με την καταθεση των συμφωνητικων στη ΔΟΥ....

 

 

****Να πανε να πνιγουνε το ειπα???? Με αυτα που πληρωσα θα πηγαινα μια βδομαδα στις Ελβετικες Αλπεις.... ουστ με τις νομιμες/ελαχιστες...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν συμφωνώ για το συμφωνητικό για κάθε εργασία....δηλαδή και για βεβαιώσεις και ΠΕΑ. Εγώ το κάνω μόνο για αυθαίρετα.

 

Τώρα η απορία που μου μένει είναι εάν στο συμφωνητικό έχετε γράψει πότε θα πληρωθείτε. Π.χ. εσύ ΙΑΣΟΝΑΣ γράφεις στο συμφωνητικό ότι θα πληρωθείς συγκεκριμένα 15.1.2012 ?

Εγω σε ολα τα συμφωνητικα μου εχω αναφερει οτι θα πληρωθω με την παραδοση της δουλειας.

Συνηθως ομως ηταν συμφωνητικα για ΠΕΑ και Βεβαιωσεις Νομιμοτητας.

Ενα συμφωνητικο που κανω τωρα για μια ρυθμιση αυθαιρετου, που ομως εχει πολυ μικρες αυθαιρεσιες, με ενα παραβολο των 500€ καθαριζει και μεταβιβαζει το διαμερισμα, θα το βαλω οτι με την οριστικη υποβολη της δηλωσης θα εξοφληθω, ενω δεν ξερω αν πρεπει να παρω και καποια προκαταβολη για τη δουλεια μου εξ αρχης, μιας και μεσα σε 3 ημερες θα εχουμε τελειωσει...

2.1.2012 υπογραφω συμφωνητικο και κανω την υποβολη για το παραβολο, 3.1.2012 πληρωνεται, 4.1.2012 ενημερωνεται το συστημα και κανω οριστικη υποβολη για να παρω τη βεβαιωση και εξοφλουμαι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πληρωσα και τα ΦΕΜ και τα ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ και αυριο θα παω και για τα "υπερ ΤΕΕ"...

(φυσικα ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ βασει της νομιμης)****

 

 

Δηλαδή εσύ έχεις πάρει ήδη ολόκληρη την αμοιβή σου και έκοψες απόδειξη ?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν συμφωνώ για το συμφωνητικό για κάθε εργασία....δηλαδή και για βεβαιώσεις και ΠΕΑ. Εγώ το κάνω μόνο για αυθαίρετα.

 

Τώρα η απορία που μου μένει είναι εάν στο συμφωνητικό έχετε γράψει πότε θα πληρωθείτε. Π.χ. εσύ ΙΑΣΟΝΑΣ γράφεις στο συμφωνητικό ότι θα πληρωθείς συγκεκριμένα 15.1.2012 ?

 

Την προκαταβολή τη θεωρώ απαραίτητη (και βεβαίως το ύψος αυτής 50% - αλλιώς δεν θα κάναμε γιορτές).

Στο συμφωνητικό δεν αναφέρω ημερομηνίες πληρωμών (χρησιμοποιώ το δείγμα συμφωνητικού που έχω ανεβάσει στα downloads του site - δες το).

Ενημερώνω ότι, για να σταλεί η δήλωση στη συνέχεια σε επόμενη φάση και τελική (οριστική υπαγωγή) χρειάζεται έκδοση εντολής πληρωμής της αμοιβής από το ΤΕΕ και "κατάθεση αμοιβής", που έχω σκοπό να κάνω στις π.χ. 15.1.2012. Τότε φέρτε μου τα υπόλοιπα χρήματα. Ε, δεν χάθηκε κι ο κόσμος κάποιοι να τα φέρουν στις 30.1.2012.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξανα.Μια τελευταια ερωτηση εγω για το "θεμα"¨μου...Η αμοιβη για την απλη βεβαιωση του Ν .4014 περναει μεσα απο το συστημα ελαχιστης αμοιβης του ΤΕΕ??

 

Και επιπλεον μιας και το φερε η κουβεντα..τα τοπογραφικα πλεον που θα χρειαστουν για την συσταση καποιων συμβολαιων περνουν μεσα απο την ελαχιστη αμοιβη ΤΕΕ??5000λ??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας.Καλη χρονια να χουμε ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.