Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Kαλησπέρα συνάδελφοι.

Η δικια μου περίπτωση περιλαμβάνει ανοιχτό κλιμακοστάσιο το οποίο έχει κλείσει.Θα το υπολογίσω σαν υπέρβαση δόμησης με τα τετραγωνικά μέτρα του, ή θα πάει με αναλυτικό για τα επιπλέον που δομήθηκαν, δηλ. τα 2,50 μ.τοιχοποιίας?

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Περίπτωση 1: Ισόγειο κατάστημα με επέκταση στην πρασιά με κατασκευή προστεγάσματος με κεραμίδια και κλείσιμο των ανοιγμάτων με τζαμαρίες. Θεωρώ οτι είναι υπέρβαση δόμησης και λόγω του οτι πρασαρτάται σε κατάστημα που αποτελεί χώρο συνάθροισης κοινού απαιτεί στατική μελέτη του προστεγάσματος.

 

Περίπτωση 2: Ίδια περίπτωση χωρίς τζαμαρίες και αποτελεί απλά υπόστεγο. Θεωρώ οτι πάει με αναλυτικό και δεν απαιτεί στατικά καθώς δεν ανήκει ουσιαστικά στο κατάστημα.

 

Ακούω γνώμες.......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, καλή δύναμη.

Μια ερώτηση η οποία έχει ξανατεθεί αλλά δεν είδα να απαντήθηκε.

Σε περίπτωση που έχει γίνει αλλαγή διαρρύθμισης διαμερίσματος + αλλαγή θέσης ανοιγμάτων (παράθυρα, μπαλκονόπορτες κλπ.) τι γίνεται? Υπολογίζονται με αναλυτικό ποιές έργασίες που συνιστούν την πραγματοποίηση της αυθαιρεσίας?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους απορια απο τις πολλες :1)για εντος σχ. με ο.α στα σχεδια φενεται μπαζωμα στην πραγματικοτητα ειναι αποθηκη .πως υπολογιζεται?με αναλυτικο η σαν βοηθητικος χωρος? 2)σε εκτος σχεδου χωρις ο.α εχουμε μπαλκονι στο πισω μερος του σπιτιου που σκεπαστηκε κ σκεπαστρο μπροστα .πως υπολογιζοντε?

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω ΚΑΙ εδω γιατι το θεμα επειγει και καιγομαι :evil:

 

Επεκταση μπαλκονιου κατα 1,60μ περαν του προβλεπομενου μηκους του στην αδεια (παλια αδεια, του 1970), θεωρειται αυθαιρετη χρηση, ετσι?

 

Πως δυναται να τακτοποιηθει? Με αναλυτικο η με νομιμοποιηση κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω ΚΑΙ εδω γιατι το θεμα επειγει και καιγομαι :evil:

 

Επεκταση μπαλκονιου κατα 1,60μ περαν του προβλεπομενου μηκους του στην αδεια (παλια αδεια, του 1970), θεωρειται αυθαιρετη χρηση, ετσι?

 

Πως δυναται να τακτοποιηθει? Με αναλυτικο η με νομιμοποιηση κανονικα?

 

αν εχουν αυξηθει σε μεγεθος αναλυτικα .(συμφωνα με οτι εχω διαβασει εδω μεσα)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατω του επιτρεπομενου ποσοστου απο την αδεια, οποτε μπορουν να νομιμοποιηθουνε βασει 1577/1985....

 

Απλως δεν ξερω κατα ποσον υπαρχει το δικαιωμα της επιλογης αναμεσα στη νομιμοποιηση και την τακτοποιηση....

 

Βεβαια, ο υπαλληλος του ΤΕΕ (ανωνυμα ασφαλως) μου ειπε σημερα πως οτι νομιμοποιειται ΔΕΝ τακτοποιειται....

Link to comment
Share on other sites

Μολις μιλησα με ΤΕΕ , δεν ξερουν ακομα για τον αναλυτικο.Και ναι εχετε δικιο οτι ειναι προσωρινο δυστυχως παρασυρθηκα απο το μπαχαλο που επικρατει.Ετσι οπως ειναι , δεν προκεται να ριξω αλλη δηλωση στο συστημα, μεχρι να βγει ανακοινωση.

Καλα δεν υπαρχει ενας "συμβουλος", ενας"κουμπιουτερας" του ΤΕΕ Ή του ΥΠΕΚΑ να διαβασει λιγο to forum? να ψαξει στο Internet γενικα ??να ξυπνησουν λιγο ?????

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατω του επιτρεπομενου ποσοστου απο την αδεια, οποτε μπορουν να νομιμοποιηθουνε βασει 1577/1985....

 

Απλως δεν ξερω κατα ποσον υπαρχει το δικαιωμα της επιλογης αναμεσα στη νομιμοποιηση και την τακτοποιηση....

 

Βεβαια, ο υπαλληλος του ΤΕΕ (ανωνυμα ασφαλως) μου ειπε σημερα πως οτι νομιμοποιειται ΔΕΝ τακτοποιειται....

 

Εμένα χθες μου είπαν ότι δεν είναι υποχρεωτική η νομιμοποίηση. Αν δε θες να το νομιμοποιήσεις για πάντα, το τακτοποιείς για 30 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευή προστεγάσματος καθ’ επέκταση του εξώστη του παταριού στο χώρο του προκηπίου της οικοδομής.

 

Ε=1,60 x 12.50= 20 μ2

 

Ερώτηση: δεν είμαι 100% βέβαιη ότι πάει με προϋπολογισμό.

Ο συλλογισμός μου είναι ο εξής όταν λέμε υπερβαίνει την επιτρεπόμενη δόμηση εννοούμε του κτιρίου ή της εκάστοτε κατασκευής.

 

Περίπτωση 1 : Από την στιγμή που το προστέγασμα δεν μετράει σε δόμηση άρα δεν έχουμε υπέρβαση δόμησης.αρα με αναλυτικό προυπολογισμό

 

Περίπτωση 2: Αν εννοούμε επιτρεπόμενη δόμηση κατασκευής. Σύμφωνα με Γ.Ο.Κ στο προκήπιο επιτρέπεται προστέγασμα= με το 1/10 του Δ άρα 5μ/10 = 0.50 επιτρεπόμενη δόμηση άρα υπέρβαση > 50%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.