Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

άμα και ο πάνω εξώστης δεν προβλέπεται στην άδεια, θα πάει και αυτός με τα 500€.

 

Σε ενοχλώ παλι....εάν ο πάνω εξώστης δεν ειναι ουσιαστικά εξώστης αλλα είνα ενας πρόβολος στην ταράτσα σαν σκέπαστρο ουσιαστικά του κάτω εξώστη τότε ο κάτω μπαίνει πάλι στις λοιπές παραβάσεις; ή θεωρείτε σαν στεγασμένος και ουσιαστικά έχουμε υπέρβαση κάλυψης οπότε πάμε στο φύλλο καταγραφής (και επειδή μπορεί να μην έγινα κατανοητός....ο όροφος με τις παραβάσεις ειναι ο τελευταίος απο πάνω έχουμε μονο ταράτσα....γύρω γύρω έχει ένα μικρό προβολάκι χωρίς πρόσβαση για να καλύπτει τον εξώστη)

Link to comment
Share on other sites

Ενα σκέπαστρο από πάνω δε δημιουργεί στεγασμένο χώρο.Πάει με τις λοιπές παραβάσεις , και θα πω την άποψή μου, ότι εγώ θα συγκέντρωνα τις όμοιες παραβάσεις σε έναν αναλυτικό και μετά θα τον συγκρίνω με το 5000€ για να βγει ο αριθμός των παραβάσεων, δηλ αν έχει το σπίτι 3 εξώστες ή σκέπαστρα σε διάφορα σημεία του, ένας αναλυτικός για όλους και σύγκριση με το 5000€.Το ίδιο και σε περίπτωση ας πούμε που έχει 2 μπάρμπεκιου, αλλά βέβαια είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω με τον Manolis gon .Αν εχω 3 κεραμοσκεπες πχ θα τις υπολογισω συγκεντωτικα.Οπως περιφραξη και διαμοτφωση χωρου δεν πανε μαζι ? εγω μαζι τα υπολογιζω στο προστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως περιφραξη και διαμοτφωση χωρου δεν πανε μαζι ? εγω μαζι τα υπολογιζω στο προστιμο.

 

Και εγώ. Απλά θα το βάζω στην περιγραφή του χώρου μόνο ως διαμόρφωση χώρου και στην Τ.Ε. μέσα θα περιγράφω το τι περιλαμβάνει. Να μη βγάζε μάτι από τον τίτλο...

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο ακίνητο παράβαση 22τμ (απο τα οποία τα 14 σε κύριας χρήσης και τα 8 σε βοηθητικό χώρο) δεν πιστευω να πρεπει να πανε και τα δυο με το 2000αρο!!!!! Θα τα πάρω σαν μια αυθαιρεσία

Μπορεί να ακούγετε χαζη ερώτηση αλλα δεν ξέρω πλέον με αυτα που βλέπω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι 2 φυλλα υπολογισμου, ητοι 2 παραβασεις....

Με αναλυτικο κανονικα και αθροισμα προστιμου...

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι 2 φυλλα υπολογισμου, ητοι 2 παραβασεις....

Με αναλυτικο κανονικα και αθροισμα προστιμου...

 

Τωρα με μπερδεψες τελειως....:( δηλαδη αν ηταν 22 μέτρα κυριας χρησης θα πηγαινε με Φυλο καταγραφης, αν ηταν 22 βοηθητικου χωρου θα πηγαινε με Φυλο καταγραφης, αλλα επειδη ειναι 22 συνολο θα πανε χωριστα και μαλιστα με αναλυτικο;;; :shock: δεν καταλαβαινω κατι; αυτος ο νομος με κανει και νιωθω πολυ χαζος τελικα

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εχω υποβαλει μια δηλωση (εχω πληρωσει και παραβολο), οπου την κεραμοσκεπη την υπολογισα με αναλυτικο αδειας , και μου εβγαλε 1 παραβαση =500ε.Αν αυτοι βγαλουν σημερα ή οποτε θελουν ανακοινωση για το ποιον αναλυτικο θα χρησιμοποιουμε ειναι υποχρωμενοι να δεχτουν τον δικο μου ,και δεν με νοιαζει , γιατι απο την στιγμη που εγω εχω το δικαιωμα να υποβαλλω δηλωση απο 1 Οκτωβρη και αυτοι βγαλουν ανακοινωση στις 15/10 , με καλυπτει ο χρονος που υπεβαλα την δηλωση.

 

Έχεις και δυνατότητα στο σύστημα πριν την οριστική υποβολή, δηλαδή μετά την είσπραξη αμοιβών και πληρωμή παραβόλου, να κάνεις αλλαγές στα τ.μ παράβασης και σε λοιπές παραβάσεις και να αναπροσαρμοστεί το πρόστιμο. Αν βγεί εγκύκλιος για την διευκρίνιση των τιμών του αναλυτικού και δεν έχει κάνει οριστική υποβολή, θα είσαι υποχρεωμένη να προσαρμοστείς. Απλά θα φανείς ασυνεπής στον πελάτη για το πρόστιμο που του ανακοίνωσες, αν διαφοροποιείται.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με μπερδεψες τελειως....:( δηλαδη αν ηταν 22 μέτρα κυριας χρησης θα πηγαινε με Φυλο καταγραφης, αν ηταν 22 βοηθητικου χωρου θα πηγαινε με Φυλο καταγραφης, αλλα επειδη ειναι 22 συνολο θα πανε χωριστα και μαλιστα με αναλυτικο;;; :shock: δεν καταλαβαινω κατι; αυτος ο νομος με κανει και νιωθω πολυ χαζος τελικα

 

Συγνωμη, ισως εγω να μην εγινα κατανοητος....

Αν ηταν 22τ.μ. κυριας χρησης θα εκανες 1 φυλλο καταγραφης και οσο προστιμο σου εβγαζε...

Αν ηταν 22τ.μ. βοηθητικου χωρου θα εκανες παλι 1 φυλλο καταγραφης και οσο προστιμο σου εβγαζε...

Τωρα που ειναι 14τ.μ. χωρου κυριας χρησης και αλλα 8τ.μ. βοηθητικου, θα κανεις 2 φυλλα καταγραφης και θα αθροισεις τα προστιμα...

 

Οταν ειπα αναλυτικο, εννοουσα τον αναλυτικο υπολογισμο του προστιμου με τους συντελεστες και τα τετραγωνακια...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.