Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Ο η/χ πηγαίνει ως ΒΧ. Αλλά ως η/χ ορίζεται από 2 τοίχους και 1 κολόνα (δομικά στοιχεία) ή 1 τοίχο και 2 κολόνες.

 

Η στεγασμένη βεράντα που περιγράφω παραπάνω είναι μεν από ένα τοίχο του σπιτιού, αλλά η στέγη της στηρίζεται από 2 ξύλινες κολόνες. Άρα, μπορεί να έγινε μετέπειτα, άρα γιατί να μην το βάλω αναλυτικό?

 

Ότι να ναι ρε γμτ....

 

Εφ' όσον δεν έχει ξεκαθαρίσει το θέμα, εγώ υπολογίζω και λέω στους πελάτες το δυσμενέστερο πρόστιμο, με την επιφύλαξη ότι περιμένουμε διευκρινιστικές και ότι μπορεί να κατέβει το ποσό στη περίπτωση διαφορετικού υπολογισμού. Με αυτό το τρόπο βέβαια, καθυστερεί η προκαταβολή της αμοιβής και τα πράγματα σχετικά με την αμοιβή είναι κάπως αβέβαια..

Στις περιπτώσεις που οι δυο τρόποι βγάζουν σχετικά κοντινά πρόστιμα κι εφ' όσον ο πελάτης

βιάζεται, δε νομίζω ότι είναι μεγάλο σφάλμα να επιλέξουμε έναν από τους δύο τρόπους, αφού δεν έχουν δοθεί διευκρινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα ρε συ, εγω σε μια ωριτσα με το ζορι εβγαλα τον προυπολογισμο της βεραντας 40 τ.μ. που παρεθεσα....

Link to comment
Share on other sites

Για τον αναλυτικό οι απόψεις διίστανται ή μάλλον οι απαντήσεις διίστανται.

Inzaghi για τη στέγη επίσης πήρα δύο διαφορετικές απαντήσεις: μια τύπισσα απάντησε ότι δεν υπολογίζεται καν ως παράβαση, ένας τύπος είπε ότι πάει με αναλυτικό και στις 2 απαντήσεις εφόσον δεν προεξέχει της πλάκας των κύριων χώρων. Για το τμήμα που προεξέχει και οι δύο συμφωνούν οτι πάει με αναλυτικό αλλά ο δεύτερος πιστεύει ότι στην περίπτωση που σκεπάζει εξώστη, όπως προείπα, τότε δημιουργεί βοηθητικό χώρο με τον εξώστη (δλδ τα 2 παράλληλα επίπεδα) και υπολογίζεται ως υπέρβαση κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Για τον αναλυτικό οι απόψεις διίστανται ή μάλλον οι απαντήσεις διίστανται.

Inzaghi για τη στέγη επίσης πήρα δύο διαφορετικές απαντήσεις: μια τύπισσα απάντησε ότι δεν υπολογίζεται καν ως παράβαση, ένας τύπος είπε ότι πάει με αναλυτικό και στις 2 απαντήσεις εφόσον δεν προεξέχει της πλάκας των κύριων χώρων. Για το τμήμα που προεξέχει και οι δύο συμφωνούν οτι πάει με αναλυτικό αλλά ο δεύτερος πιστεύει ότι στην περίπτωση που σκεπάζει εξώστη, όπως προείπα, τότε δημιουργεί βοηθητικό χώρο με τον εξώστη (δλδ τα 2 παράλληλα επίπεδα) και υπολογίζεται ως υπέρβαση κάλυψης.

 

 

Από πότε οι στεγασμένοι ΕΞΩΣΤΕΣ μετράνε στην κάλυψη???????

 

(Για ΕΞΩΣΤΕΣ μιλάμε έτσι?..... και ανοιχτούς εξώστες.... ΟΧΙ κλεισμένους... ΟΥΤΕ Η/Χ)

 

Μπα σε καλό μας... γελάσαμε πάλι!!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες κα τον οπλισμο δεν θυμαμαι....???

 

Ναι αλλα κατ εκτιμηση

3Φ12 πανω και κατω και Φ8/20 διανομες...

Βεβαια ολα αυτα ειναι εντελως κατ εκτιμηση γιατι στην ουσια δεν ξερουμε αν κατασκευαστηκε ετσι. Μπορει καλλιστα να στηριζεται η βεραντα σε τσιμεντολιθους και μπαζωμα μεσα...

 

Και το βαρος των κιγκλιδωματων υπολογισα με συμπαγες 12Χ12 1μ/10εκ

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, τα ΑΤΟΕ εχουν μερικες δεκαδες χιλιαδες αρθρα...

Πες στα μπετα τα βρισκεις..

Σκεψου ομως τι αυθαιρεσιες μπορουν να μπουν σουν αναλυτικο..

Απο μπετα μεχρι κουφωματα και πλακοστρωτα..

Στα πλακωστρωτα εχεις μπορει και 30 επιλογες...

Επισης στα ΑΤΟΕ εχει χωρια εργασια και χωρια υλικα..

Οταν εχεις εκσφαφη υπολογιζεις και αποσταση μεταφορας..

Και παει λεγοντας..

 

Εχεις προγραμμα τιμολογησης δημοσιων εργων???

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, τα ΑΤΟΕ εχουν μερικες δεκαδες χιλιαδες αρθρα...

Πες στα μπετα τα βρισκεις..

Σκεψου ομως τι αυθαιρεσιες μπορουν να μπουν σουν αναλυτικο..

Απο μπετα μεχρι κουφωματα και πλακοστρωτα..

Στα πλακωστρωτα εχεις μπορει και 30 επιλογες...

Επισης στα ΑΤΟΕ εχει χωρια εργασια και χωρια υλικα..

Οταν εχεις εκσφαφη υπολογιζεις και αποσταση μεταφορας..

Και παει λεγοντας..

 

Εχεις προγραμμα τιμολογησης δημοσιων εργων???

 

Μεγα λαθος.... Η τιμη του αρθρου περιλαμβανει υλικα+εργασια...

Αν δεις αναλυση τιμων θα καταλαβεις.

Απο εκει, αν θελεις και αν στο εγκρινουν οι υπηρεσιες, μπορεις να τροποποιησεις ενα αρθρο (τα περιβοητα "Ν") βαζοντας τιμες εμποριου αλλα κρατωντας τις εργασιες σταθερες.

 

Στον αναλυτικο μπορουν να μπουν τεραστιες αυθαιρεσιες αλλα, υποτιθεται, τουλαχιστον οσον αφορα τις ΕΜΦΑΝΕΙΣ και οχι τις αφανεις εργασιες, μπορεις να κανεις μια πρωτη εκτιμηση βασει αυτοψιας...

 

Δεν μπορει ο αλλος να εχει στρωσει μαρμαρο κατω κι εσυ να το εχεις αφησει με τσιμεντοκονια...

 

Τωρα το να μη βαλεις στρωση τσιμεντοκονιας κατω απο την τελικη δαπεδοστρωση ειναι πταισμα. Η να βαλεις το πιο φτηνο αρθρο, μικροτερο παχος, 2 στρωσεις ας πουμε... Αφανεις εργασιες που δεν αποδεικνυονται

Γι αυτο και γινονται τα ΠΠΑΕ στα δημοσια εργα...

 

Γενικα, με λιγη καλη θεληση, μπορεις ανετα να βγαλεις τις εργασιες με αναλυτικο απο ΑΤΟΕ ολες ξεχωριστα κατω απο 5000€ για να βγουν στον ιδιοκτητη 500€ εκαστη παραβαση...

Και χωρις να παρανομησεις κιολας...

 

Απλως το θεμα ειναι οτι δεν ξερει ο πολυς ο κοσμος να χειριζεται ΑΤΟΕ...

 

 

Καλά... αν είναι με ΑΤΟΕ, δεν ξέρω τι θα κάνω. Νέος μηχανικός γαρ...

Η πρωτη μου επαφη με το επαγγελμα, φιλε μου, πριν ακομα καλα καλα παρω το πτυχιο μου, ηταν ο ΑΤΟΕ και ο ΑΤΗΕ, αν και Πολιτικος Μηχανικος...

 

Οσο και να τον σιχτηριζα τον εργολαβο που με ειχε στη δουλεψη του τοτε, οι εμπειριες που αποκομισα ηταν ανεκτιμητες... Και το καταλαβαινω στην πορεια...

Link to comment
Share on other sites

Ας μην το πολύ λέμε για ΑΤΟΕ.

Καταρχάς κάποιες τιμές είναι εκτός πραγματικότητας.

Και επίσης τίθεται το εξής μεγάλο, για εμένα, θέμα:

 

Ο νόμος αναφέρει ότι θα υπολογισθούν κάποιες παραβάσεις με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Στη συνέχεια σου λένε ότι αυτόν τον προϋπολογισμό θα τον συντάξεις με ΑΤΟΕ.

Συνεπώς σου λένε ότι θα πρέπει να πας σε ένα κιόσκι που έχει γίνει με 4 κολώνες, ψαλίδια, ραμποτέ και κεραμίδια και να μετρήσεις:

μία μία όλες τις διατομές δλδ τις διαστάσεις της και το πάχος της, επίσης να μετρήσετε το μήκος της για να βγάλετε τα κιλά των κοιλοδοκών.

Και ας μην πει κάποιος "σιγά μη το κάνουμε" που προφανώς δε θα το κάνουμε ή "και ποιος θα το ελέγχει;" που προφανώς δε θα το ελέγχει κανένας σε περίπτωση που καταθέσουμε τους αναλυτικούς κατά τη 2η φάση.

Το θέμα είναι ότι ο νόμος σου "επιβάλλει" να το κάνεις με το σωστό τρόπο, άρα με αυτόν.

Ενώ υπάρχει ο πολύ πολύ εύκολος τρόπος του αναλυτικού αδείας. Λες κιόσκι (ή κάτι που το περιγράφει) τόσα τετραγωνικά και τελείωσες.

 

Τώρα μπήκαμε σε λογική ΑΤΟΕ γιατί μερικοί πίστεψαν ότι θα μαζέψουν περισσότερα λεφτά; Το θέμα είναι να πειστεί ο αυθαιρετούχος να δηλώσει κιόσκια, παρτέρια, κάγκελα κτλ με το τυράκι ότι τα δηλώνω όλα, με μικρό κόστος για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Τώρα άμα θέλεις 1500€ για να δηλώσεις ότι έκανες παρτέρια ΑΠΛΑ δε θα το κάνει κανείς.

 

Δεν είναι μόνο ο κόπος που θα προκύψει για εμάς. Η ενασχόληση με τα άρθρα των ΑΤΟΕ είναι κάτι ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.