Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαίρετου ήδη δηλωμένου με Ν.1337/83


Recommended Posts

Πολύ το φοβόμουν η αλήθεια είναι... Μετά όμως πρέπει να πάει με οριστική κατεδάφιση για να ισχύει ο Τρίτσης έτσι δεν είναι; Και πρέπει οπωσδήποτε να βρω σφραγίδα προσωρινής αναστολής β' φάσης φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δες την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη κ.λπ. που κατατέθηκε με τη β' φάση και θα δεις τη σφραγίδα της πολεοδομίας στο κάτω μέρος ν' αναφέρει "προσωρινή εξαίρεση από κατεδάφιση με τον 1337/1983......

 

 

Οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση θα πάρει, όταν γίνει σχέδιο πόλης στην περιοχή του, τότε θα ολοκληρωθεί και η γ' φάση κ.λπ.

Ίσως τον προλάβουν και με την ηλεκτρονική ταυτότητα κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής 10 χρόνια πριν. Οπότε φαντάζομαι μόλις τακτοποιηθεί θα πρέπει να πάει και για οριστική εξαίρεση. Πήγα στην πολεοδομία να δω τί διαδικασία χρειάζεται και εκεί μου είπαν αυτά για τη στέγη.

 

Δεν υπάρχει η σφραγίδα δυστυχώς. Θα ξαναπάω να ψάξω μήπως δεν είδα κάποιο έγγραφο από το φάκελο, αλλά δε νομίζω. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να μπει στον 4178 έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει ολοκληρωθεί και η Β' φάση του 1337/1983 τότε συνεχίζει και είναι όλο αυθαίρετο σαν να μην έχει γίνει απολύτως τίποτα και μόνη ...σωτηρία ο 4178, που ...."όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει'!!!!

Link to comment
Share on other sites

 δικιες μου περιπτωσεις ειναι:

1. Εξαιρεση απο κατεφαδιση με αποφαση νομαρχη. Αρα ειμαι οκ. Τακτοποιω τα υπολοιπα.

 

2. ΥΔ ιδιοκτητη για το ακινητο του στην Β φαση Αρα αναστολη. Λογω εκτος σχεδιου δεν μπορει να παει Γ φαση.  Εχει κανει αυθαιρετη προσθηκη στο υπαρχον. Αρα τι κανω? περιμενω, για το υφισταμενο β φασης, την ενταξη στο σχεδιο ή τα βαζω ολα στον 4178?

 

3. Προστιμο 10000δρχ και Αφαση. Που σημαινει αν καταλαβα καλα.....τζιφος η υποθεση...σαν να μην εχει κανει τιποτα. Αρα ολο στον 4178? (σημειωση: εχει μεσα στο φακελο αποδειξη πληρωμης για το αυθαιρετο 01.01.1975. Μπορω να το δεχτω ως αποδειξη παλαιοτητας του 1974?)

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

 δικιες μου περιπτωσεις ειναι:

1. Εξαιρεση απο κατεφαδιση με αποφαση νομαρχη. ΑΡΑ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ Γ' ΦΑΣΗ Αρα ειμαι οκ. Τακτοποιω τα υπολοιπα. ΝΑΙ ΩΣ ΕΧΩΝ ΟΑ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ

 

2. ΥΔ ιδιοκτητη ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΞΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ Κ.ΛΠ. για το ακινητο του στην Β φαση Αρα αναστολη. Λογω εκτος σχεδιου δεν μπορει να παει Γ φαση.  ΝΑΙ Εχει κανει αυθαιρετη προσθηκη στο υπαρχον. Αρα τι κανω? ΔΗΛΩΣΗ 4178 περιμενω, για το υφισταμενο β φασης, την ενταξη στο σχεδιο ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΕΝΑΝ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ή τα βαζω ολα ΟΧΙ ΟΛΟ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ στον 4178?

 

3. Προστιμο 10000δρχ και Αφαση. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΕΒΑΙΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ Που σημαινει αν καταλαβα καλα.....τζιφος η υποθεση...σαν να μην εχει κανει τιποτα. ΝΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ Αρα ολο στον 4178? (σημειωση: εχει μεσα στο φακελο αποδειξη πληρωμης για το αυθαιρετο 01.01.1975. Μπορω να το δεχτω ως αποδειξη παλαιοτητας του 1974?) ΒΡΕΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟ ΦΑΚΕΛΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΕΙΑ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ, ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Iasona

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Οσον αφορε το 3. Στην πολεοδομια πηγα αλλα αυτα που βρηκα δηλαδη ΥΔ και πληρωμες προστιμων ειναι ολα το 1975. Πχ εχει 5-6 αποδειξεις πληρωμων (για το προστιμο των 10000ΔΡΧ) που εχουν ημερομηνιες ολες μεσα στο 1975. Μια δε ειναι πληρωμενη την 1.1.75. Δεν βρηκα κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει ολοκληρωθεί και η Β' φάση του 1337/1983 τότε συνεχίζει και είναι όλο αυθαίρετο σαν να μην έχει γίνει απολύτως τίποτα και μόνη ...σωτηρία ο 4178, που ...."όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει'!!!!

 Ιάσονα μετά το παράρτημα Α (επόμενη σελίδα) ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΔΙΩΝ - ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ και συγκεριμένα στο 1 Οικοδομική άδεια, για να πάρει συντελεση 1 με τον 1337 μιλά για γ' φάση, αλλιώς θεωρείται άνευ αδείας άρα συντελεστή 2!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, για να μπει με άδεια θέλει να έχει τελειώσει και η γ' φάση, δηλαδή, οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση με απόφαση νομάρχη κ.λπ.

 

 

Iasona

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Οσον αφορε το 3. Στην πολεοδομια πηγα αλλα αυτα που βρηκα δηλαδη ΥΔ και πληρωμες προστιμων ειναι ολα το 1975. Πχ εχει 5-6 αποδειξεις πληρωμων (για το προστιμο των 10000ΔΡΧ) που εχουν ημερομηνιες ολες μεσα στο 1975. Μια δε ειναι πληρωμενη την 1.1.75. Δεν βρηκα κατι αλλο.

 

Το 75 μου ...βρωμάει!!!! Ο 1337 έγινε το 1983 και οι όποιες πληρωμές ήταν περίπου τότε έως 1985..... Μήπως είναι με προηγούμενο νόμο;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.