Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαίρετου ήδη δηλωμένου με Ν.1337/83


Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω τις εξής απορίες:

Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας που έχει υπαχθεί στο Νόμο Τρίτση (Β' Φάση) και έχει πληρώσει μία δόση:

α. Θεωρείται τακτοποιημένο? ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 4178 ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η Β' ΦΑΣΗ ΤΟΥ 1337/1983 (έβγαινε κάποια βεβαίωση περαίωσης τότε?) ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΕΙΑ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΣ ΤΟ ΦΑΚΕΛΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟΤΕ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ...

β. σε περίπτωση που η υφιστάμενη κατάσταση είναι διαφορετική σε αυτή που είχε αποτυπωθεί στην κάτοψη που είχε γίνει για την ένταξη στο νόμο Τρίτση πρέπει να προχωρήσω σε ένταξη στο 4178? (π.χ. διαφορετική διαμερισμάτωση) ΝΑΙ

   Σε αυτή την περίπτωση θα θεωρήσω ότι έχει άδεια ή όχι? ΘΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΑ. ΘΑ ΕΙΧΕ ΑΝ ΕΙΧΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΙ Η Γ' ΦΑΣΗ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει πληρωθεί μόνο μια από τις 4 δόσεις της Β' φάσης. Αρα το θεωρω ότι δεν έχει οικοδομική άδεια. Το θέμα είναι ότι το κτίσμα είχε μπεί  στον 1337 εγώ δηλώνω μόνο τις διαφορές που έχω σε σχέση με την κάτοψη του 1337? Σαν κτίσμα πριν το 1337 ήταν εξολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή ακόμα και αν έχει ημιτελή την Β' φάση θεωρείται νομίμως υφιστάμενο?

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι απολύτως βέβαιος ότι, δεν έχει ολοκληρωθεί η Β' φάση του 1337/1983, τότε ολόκληρο το ακίνητο θα πρέπει να δηλωθεί με τον 4178/2013. Προφανώς δεν υφίσταται νομίμως.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλος τρόπος να διαπιστώσω ότι έχει ολοκληρωθεί η Β' φάση πέρα του να αναζητήσω τις αποδείξεις πληρωμής και για τις 4 δόσεις στο φάκελο του στην πολεοδομία ? (ήταν εφικτό τότε να πληρώνει για την Β' φάση σε 4 δόσεις?)

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

........ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΕΙΑ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΣ ΤΟ ΦΑΚΕΛΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟΤΕ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήσουνα κατανοητός στο φάκελο μέσα όμως τι αναζητάω πέρα από την πληρωμή και των τεσσάρων δόσεων?

Από το ψάξιμο που έκανα μου δίνεται η εντύπωση οτι η Β' φάση δεν έχει περαιωθεί. Σε αυτή την περίπτωση τι επιλογές έχω?

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΕΠΕΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΟΠΗΜΑ! 
ΕΧΩ ΛΟΙΠΩΝ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ ΣΕ ΥΠΕΡΥΨΩΜΕΝΟ ΛΙΩΜΕΝΟ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ 2 ΟΡΟΦΟΥΣ ΣΤΑ ΜΠΕΤΑ (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 
ΥΠΟΓΕΙΟΙ) ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΑΧΘΕΙ ΣΤΟ Ν.83 ΕΠΙ ΤΡΙΤΣΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 1ΤΗ ΦΑΣΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΟΡΙΣΤΗΚΑ Η ΥΠΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΤΟΤΕ ΝΟΜΟ. ΤΩΡΑ ΛΟΙΠΩΝ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ 2 ΟΡΟΦΟΥΣ. ΠΩΣ ΘΑ ΕΡΓΑΣΘΩ? ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΠΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ 4178?

Edited by bardale
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Αφού γράφεις πρώτη φορά εδώ να σε ενημερώσω ότι τα κεφαλαία γράμματα απαγορεύονται από τους κανόνες συμμετοχής, τόσο στους τίτλους θεμάτων όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Επίσης πριν να ανοίξουμε νέο θέμα κάνουμε αναζήτηση σε ήδη υπάρχοντα.

 

Επιγραμματικά για την ερώτηση που θέτεις, η πρώτη φάση ν. 1337/83 δεν προσδίδει στο αυθαίρετο προσωρινή αναστολή από την κατεδάφιση (όπως αν είχε ολοκληρώσει και τις δυο φάσεις) και απαιτείται να δηλωθεί στον ισχύοντα νόμο (4178/13).

Το πιθανότερο (συμβαίνει σε πλήθος περιπτώσεων) η άδεια του λυομένου να μην έχει τηρηθεί κανονικά και να έχει αυθαιρεσίες οπότε υπάρχει το ενδεχόμενο να χρειαστεί το σύνολο των κτισμάτων τακτοποίηση.

 

Υ.Γ Μικρή αναμονή πριν απαντήσεις μέχρι να μεταφέρει το θέμα στη σωστή θεματική ενότητα ο αρμόδιος διαχειριστής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν σε αυθαίρετο που έχει δηλωθεί με τον ν.1337 (α&β φάση) :

Στη δήλωση του ιδιοκτήτη λέει για 84 τ.μ αλλά στη δήλωση του μηχανικού δε γράφει τ.μ και στο τοπογραφικό που τη συνοδεύει γράφει εμβαδό οικοδομής 98,685 τ.μ(στο οποίο εμβαδό βάζει επιπλέον απο τα 84 εναν η/χ) 

 

Τωρα θέλει να τακτοποιήσει με το ν.4178  30 τ.μ που έκανε μεταγενέστερα και πληρώνει πρόστιμο. Εκλεισε όμως και τον παραπάνω η/χ με τζαμαρία και έχει κάνει και 2 αποθήκες. 

 

Τελοσπάντων εγώ δέχομαι ότι έχει κάνει με τον τρίτση τα 84 τ.μ της δήλωσης του ή τα 98,685 του σχεδίου???

Link to comment
Share on other sites

Πως θα "δεχθείς" ως ρυθμισμένα τα 98,685 με τον 1337 αφού από αυτά τα 98,685-84 "είναι" ρυθμισμένος ημιυπαίθριος χώρος, ο οποίος τώρα έχει κλείσει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.