Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

fear συγνώμη που απευθύνομαι επι προσωπικού αλλά νομίζω οτι το φοβάσαι πολύ το θέμα καλύτερα να περιμένεις .άνοιξε ένα ε9 πελάτη σ κ δές τι λέει στο πίνακα 2 που έχει στοιχεία αγροτεμαχίων .θα δείς το οικόπεδο του πελάτη σ μόνο τα τμ που του ανήκουν κ συνιδιοκτησία 100% (αν δε το έχει με το σύζυγο .λοιπόν μόνο την ιδιοκτησία του τακτοποιείς κ ο νόμος είναι ξεκάθαρος κ γιαυτό ζητάει ΜΟΝΟ ε9 !

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που υπαρχει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας εχουν κατανεμηθει χιλιοστα ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ στους ιδιοκτητες!!

 

αρα τι εξ αδιαιρετου μας λες???

 

μας μπερδεψες απλα. εμενα τουλαχιστον ναι

 

φίλε μου...διάβασες την ανεύθυνη και αφελή απάντηση που μου έδωσε η συμβολαιογράφος? Δεν έχουν κάνει ξεχωριστή σύσταση όπως την ξέρουμε εδώ στην Αθήνα, μου λέει, παρόλο που αυτό είναι το σωστό... Να στο πω με απλά λόγια τι λέει το συμβόλαιο? Είμαι η fraulitsa, έχω χτίσει στο οικόπεδό μου 6 σπίτια και κύριε Fear1976 σου μεταβιβάζω λέει "αόριστα" τα εμπράγματα δικαιώματα οριζόντιας ιδιοκτησίας και σου πουλάω το ένα σπίτι που είναι Χ τμ. Τέλος. Και αυτό στην Θεσσαλονίκη, η συγκεκριμένη συμβολαιογράφος και πολλοί άλλοι ιδιοκτήτες,αγοραστές και λοιποί, το θεωρούνε πλήρες και σωστό... Για μένα είναι μπακάλικο, αλλά αυτό υπάρχει τώρα. Φταιίω εγώ μετά που μπερδέυτηκες?! Εγώ να δεις πόσο μπερδεμένη είμαι που δεν ξέρω αν πρέπει ΑΥΤΟ το μπαχαλο να το λάβω ως κανονική σύσταση και να προχωρήσω ή ΟΧΙ και να τινάξω όλον τον οικισμό στον αέρα, ότι πριν μερικά χρόνια αγοράσανε κάτι σπίτια που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ και απολύτως δικά τους εξ ολοκληρου (αλλά όλα ολονών όπως λες σωστα...) επειδή πριν μερικά χρόνια δεν έγιναν σωστά τα χαρτια!!!

Edited by fraulitsa_f
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι με αφορμη την περιπτωση της flaoulitsas εχω να σας πω το εξης (σαν συμβουλες)

 

παρτε στα χερια σας ΟΛΑ τα συμβολαια! ΟΛΑ!

 

να τα απαιτησετε!! οπως ο γιατρος το φακελο του ασθενη!

 

μπορει αρχικα να υπαρχει εξαδιαιρετου μπορει οχι

 

μπορει να υπηρχε αρχικη συσταση οριζοντιας, μπορει καθετη,

μπορει καθετη και μετα οριζοντια σε τμημα αυτης και να ειναι και τμημα του τμηματος εξαδιαιρετου. (γενικα μιλαω)

 

να διαβασετε και να αποσαφηνησετε το ιδιοκτησιακο καθεστως για δικο σας οφελος και μετα του ιδιοκτητη.

 

το μονο σαφες ειναι οτι αν δεν υπαρχει καμμια συσταση στο ακινητο (@fraoulitsa η συσταση δεν γινεται στο κτιριο αλλα στο ακινητο!)

και ειναι σαφως γραμμενο οτι ειναι εξαδιαιρετου στα συμβολαια

τα τελευταια και δεν εχει τροποποιηθει

 

τοτε η ιδιοκτησια ειναι ΜΙΑ για ολους ΜΑΖΙ!

 

 

edit.

παραθετω παραδειγμα που εχω.

 

οικοπεδο χωριστηκε με καθετη

το ενα τμημα χωριστηκε με οριζοντιες οταν κτιστηκε κτιριο διαμερισματων

και το ενα απο τα διαμερισμα ειναι εξαδιαιρετου σε 3 ιδιοκτητες

 

αν εμενα μου ζητηθει για αυτο το διαμερισμα τοτε πρεπει να ειναι και οι τρεις μαζι!! οχι ο ενας

 

οκ??? κατανοητο?

 

 

@fraoulitsa

"φίλε μου...διάβασες την ανεύθυνη και αφελή απάντηση που μου έδωσε η συμβολαιογράφος?"

 

εσυ που τη διαβασες , αν εχει χιλιοστα στους ιδιοκτητες (ετσι λες καπου) τελειωνει το ζητημα!!

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

fear1976, έχεις δίκιο για το 100%. Μάλλον μέσα στην τσαντίλα μου βιάστηκα να συμφωνήσω.

Στους ιδιοκτήτες θα γράφω όσους πραγματικά είναι μιας και σε όσα έχω είναι μόνο 4-5 συνιδιοκτήτες των οποίων μπορώ να πάρω τα στοιχεία.

Μόνο σε ένα έχω πρόβλημα, όπου ο ένας δεν θέλει να ενταχθεί στη ρύθμιση και μάλλον δεν θα δώσει συναίνεση όταν θα χρειαστεί.

Σε αυτή θα ενημερώσω τον ιδιοκτήτη για το θέμα και θα αποφασίσει αυτός. Προφανώς αυτό θα το κάνω εγγράφως, βάζοντάς το μέσα στην Υ.Δ που θα υπογράψει.

Link to comment
Share on other sites

το έχει κ γράφει 300 τμ δεν αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ τα 10 στμ .μόνο στο συμβόλαιο !κ συμβόλαια ΔΕΝ καταθέτουμε .

 

συμβολαια χρειαζονται το εχω ξανααναφερει!!

 

διαβαστε πιο πισω!

 

ειναι απαραιτητα!!! ΕΛΕΟΣ συναδελφοι!! χωρις συμβολαια θα πιστοποιησετε ιδιοκτησια????

 

ειναι καταρχας μερος της δηλωσης μηχανικου οτι σας παραδοθηκαν!!! μην τα ξαναλεμε!!!

 

edit:

Βεβαίωση Μηχανικού

(Σύμφωνα με την παρ.4 του άρθρου 1 του Ν.4014/2011)

Την……………, κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο………………………………………………………………………………………. ιδιοκτησίας του ……………………………………………………..επί της οδού ………… αρ. …………. του Δήμου ………………………… και κατά την οποία μου επιδόθηκαν τα παρακάτω στοιχεία:

1.

Στέλεχος της οικοδ. Αδείας

2.

Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια

3.

Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο

4.

Τίτλους ιδιοκτησίας

5.

Νομιμοποιητικά στοιχεία 1

6.

Δήλωση του ιδιοκτήτη ότι2 :

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

@fear μπορείς να μ δείξεις που το λέει για συμβόλαια?το αρθρο 24 παρ 2β ΔΕΝ αναφέρει συμβόλαια .αντίθετα λέει οτι συνοδεύεται απο ε9 .

Link to comment
Share on other sites

@fear μπορείς να μ δείξεις που το λέει για συμβόλαια?το αρθρο 24 παρ 2β ΔΕΝ αναφέρει συμβόλαια .αντίθετα λέει οτι συνοδεύεται απο ε9 .

 

βρε συναδελφε ειναι δυνατον να πας να κανεις δουλεια χωρις να εχεις ΕΣΥ πιστοποιησει οτι ο ιδιοκτητης ειναι αυτος που λεει και οτι δεν ειναι αλλουνου η και τι αλλο μπορει??

 

θα μας τρελανεις???????

 

και στην τελικη οταν θα βγει η βεβαιωση που το λεει οτι στα παρεδωσε (δες απο πανω) τι θα πεις??

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή fear θες να πεις οτι το σπιτι που αγορασε ο πελατης μου δεν είναι ΚΑΤΑΔΙΚΟ του όπως λέει το συμβόλαιο, αλλα ανήκει και στους άλλους από λίγο?! ( ωω θέε μου, θα με σκίσουνε...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.