Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

@

ssouanis

 

Στο τοπογραφικό θα φαίνονται όλα μα όλα. Στο ΔΚ δε μας είπε και δε θελω να εκφρασω άποψη.

Απλά εσύ θα τακτοποιείς για την εξαίρεση της κατεδάφισης μόνο του δικού σου και αν θελει μεταβίβαση να περιμένει ή να τα κάνουν όλοι ή να τα κάνει ενας για όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε 4 στρέμματα εκτός σχεδίου έχω 4 κατοικίες χωρίς σύσταση οριζοντίου ούτε προφανώς καθέτου,ούτε αποκλειστική χρήση.Έχω από ότι καταλαβαίνω 2 επιλογές. Μία δήλωση κοινή για όλα ή κάθε κατοικία χωριστά.Σωστά?

 

Αν κάνω μία δήλωση για όλα θα κάνω Φ.Κ. ανά ξεχωριστό σπίτι για να ξέρει ο καθένας τι του αναλογεί?Και επιπλέον για τον έναν είναι κύρια και μοναδική κατοικία ενώ για τους άλλους δεύτερη. Προκύπτει πρόβλημα γιατί θα βάλω ποσοστά Υ.Δ.>200% και Υ.Κ.>20% (άθροισμα από όλα τα σπίτια) -->μεγαλύτερο πρόστιμο και επιπλέον ο ένας θέλει να τα δώσει εφάπαξ.

 

Αν κάνω 4 δηλώσεις τα ποσοστά Υ.Δ. και Υ.Κ. προκύπτουν για το 1 σπίτι: συνολική Υ,Δ, σπιτιού/200 τ.μ. που έχει η άδεια και για τα 4 σπίτια ή συνολική Υ.Δ. σπιτιού/50 τ.μ. που θεωρητικά δικαιούται?Στο πεδίο που δηλώνω την επιφάνεια του γηπέδου θα δηλώσω 4 στρέμματα ή 1 στρέμμα που θεωρητικά δικαιούται?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είπε ότι η δήλωση του αυθαιρέτου θα γίνει απλά για την εξαίρεση από την κατεδάφιση και όχι για μεταβίβαση, αλλά φυσικά στους συντελεστές των αυθαιρεσιών του αν θελήσει να το δηλώσει μόνο ο ένας θα υπολογίσει τις υπερβάσεις και των άλλων γιατί όλα ανήκουν σε όλους. Δηλαδή σε εξ' αδιαιρέτου απλής περίπτωσης 2 ιδιοκτητών σε αγροτεμάχιο με 2 σπίτια, ο ένας θέλει ο άλλος δε θέλει. Κανένας δε μπορεί να μεταβιβάσει αν δεν τακτοποιηθούν και των δύο. Ο ένας μπορεί να τακτοποιήσει τα δικά του και να εξαιρεθεί από κατεδάφιση αλλά οι συντελεστές υπερβασεις δομησης, κάλυψης κτλ θα είναι το σύνολο των αυθαιρεσιών του αγροτεμαχίου διά το επιτρεπόμενο του αγροτεμαχίου.

 

Εδώ είναι που έχω μεγάλο κενό... Για τις λοιπές αυθαιρεσίες (των γειτόνων) τι ισχύει ??? :

1) Δεν τις λαμβάνουμε πουθενά υπόψη, παρά μόνο φαίνονται στο τοπογραφικό

2) Τις λαμβάνουμε υπόψη ΜΟΝΟ για να βγάλουμε το τι συντελεστή υπέρβασης δόμησης, κάλυψης θα βάλουμε για τα τετραγωνικά όμως του πελάτη μας

3) Τις μετράμε όπως και του πελάτη μας (όσο μπορούμε χοντρικά από το τοπογραφικό) και τα πληρώνει ουσιαστικά ο πελάτης μας

 

Υποθέτω ή το 1ο ή το 2ο, με τίποτα το 3ο (εκτός εάν θέλει να μεταβιβάσει ο πελάτης μας).

 

Καλό θα ήταν να μην λαμβανουμε υπόψη τυχον άδεια στο εξ' αδιαιρέτου διότι δημιουργει ποιο πολλα προβλήματα.

 

Εάν υπάρχει άδεια δε μπορούμε να μην τη λάβουμε υπόψη!!!

Link to comment
Share on other sites

Επί του πρακτέου λοιπόν:

1) Δηλώνουμε το κτήριο του πελάτη όπως το έχει στο Ε9 (δλδ 100% ή πχ 50-50 με τη σύζυγο)

2) Τοπογραφικό ΟΛΟ όπου φαίνονται ΟΛΑ !!!

ΟΚ μεχρι εδω.

3) Στο ΔΚ, δείχνουμε μόνο του πελάτη μας και συγκρίνουμε τις αυθαιρεσίες του με τα του οικοπέδου

Ποια ειναι "τα του οικοπεδου"; Τα μέγιστα ή/και τα υπερβαίνοντα;;;

4) Ενημερώνουμε ΒΕΒΑΙΩΣ-ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΓΓΡΑΦΩΣ μέσα στο συμφωνητικό τον πελάτη ότι ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ εάν δεν δηλωθούν και τα υπόλοιπα και ότι ο μηχανικός δεν είναι υπεύθυνος για τα συνιδιοκτησιακά τους προβλήματα !!!

Ναι αλλά ΕΣΥ υποβάλλεις "ψευδή" δήλωση!

5) ΑΡΑ.... το κάνει μόνο επειδή ήδη πληρώνει πρόστιμα, οπότε θα συμψηφιστούν και θα σταματήσουν .... ή επειδή "λεφτά υπάρχουν" θέλει να τα δώσει στο κράτος.... και σε εμάς!!!

Μακάρι να σου κάτσουν 100 τετοιοι πελατες...

Ομως φιλε μου, αμφιβάλλω πως έστω κι ένας θα κάνει κάτι τετοιο.

Επίσης, στα εξ αδιαιρέτου, όταν "πεφτει" πρόστιμο, δεν αφορά το οικόπεδο;;;

ΥΓ 1: Λοιπόν.... σύμφωνα με τη ΛΟΓΙΚΗ και το ΔΙΚΑΙΟ θα έπρεπε οι αυθαιρεσίες του πελάτη στο ΔΚ να συγκρίνονται με το ποσοστό πχ 3.78% που έχει εξ' αδιαρέτου και έτσι να βγαίνουν οι συντελεστές που θα πάρουμε.

Οοοοχι φίλε μου... Η λογική και το Δικαιο, λενε πως οι συντελεστές κάθε ιδιοκτησίας, πάνε στο οικόπεδο! Άρα το ιδανικό μερίδιο ξέχνα το!

Τελείως όμως! Διότι η λογική λέει πως αν η συνολική ΥΔ είναι 100τμ, κι εσύ έχοντας το 50% του οικοπεδου έχεις κάνει μόλις 5τμ παράβαση, δεν θα πληρώσεις το 50% του προστίμου...

Στον 4014 πρέπει να ξεχασουμε τελειως τα ποσοστα συνιδιοκτησιας και να ασχοληθουμε με ποσοστα επιφανειων!

ΩΣΤΟΣΟ: πχ σε πολυκατοικία που έχουμε διαμερίσματα με σύσταση, εάν έχουμε μία αυθαιρεσία πχ η/χ τότε τη συγκρίνουμε με τα του ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ και όχι με το ποσοστό που ανήκει στο διαμέρισμα.

ΑΡΑ γι αυτόν το λόγο λέω αυτό στο Νο 3.

Τελείως άλλη περίπτωση αυτή αν και ενισχύει όσα λέω παραπάνω:

εξετάζεις την ιδιοκτησία (είτε είναι διαμέρισμα, είτε κάθετος είτε εξ αδιαιρέτου γήπεδο) και συγκρίνεις τις υπερβάσεις δόμησης αυτής με τα μέγιστα επιτρεπόμενα του οικοπέδου. Μην μπερδεύεσαι με το οτι στα εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία και οικόπεδο "ταυτίζονται"!

 

Εδώ είναι που έχω μεγάλο κενό... Για τις λοιπές αυθαιρεσίες (των γειτόνων) τι ισχύει ??? :

1) Δεν τις λαμβάνουμε πουθενά υπόψη, παρά μόνο φαίνονται στο τοπογραφικό

2) Τις λαμβάνουμε υπόψη ΜΟΝΟ για να βγάλουμε το τι συντελεστή υπέρβασης δόμησης, κάλυψης θα βάλουμε για τα τετραγωνικά όμως του πελάτη μας

3) Τις μετράμε όπως και του πελάτη μας (όσο μπορούμε χοντρικά από το τοπογραφικό) και τα πληρώνει ουσιαστικά ο πελάτης μας

Υποθέτω ή το 1ο ή το 2ο, με τίποτα το 3ο (εκτός εάν θέλει να μεταβιβάσει ο πελάτης μας).

Αν μιλας για την κατηγορία 13, δεν σε νοιαζει τι εχει κανει ο άλλος περαν του οτι πρεπει να δηλωθουν ολα για να λαβει βεβαιωση ο πελατης σου.

Εσυ αυτό που θες είναι ο συντελεστης ΥΔ κι όχι τα ακριβή τετραγωνικά. Δηλ αν στα 200 επιτρεπόμενα, έχετε χτισει 2000 ή 2100, ή 2200ή 1800, δεν σε ενδιαφέρει καθότι ο συντελεστής είναι ο ιδιος. Σε μικρότερες παρανομιες (λίγο δύσκολο σε εκτός σχεδίου εξ αδιαιρέτου), τότε θέλει περισσότερη προσοχή.

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Εχω πελάτη ο οποίος έχει με προσύμφωνο πώλησης το 1/3 εξ αδιαιρέτου σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου.

Στο Ε9 έχει δηλώσει ...τρομάρα του...ότι έχει το 1/3 εξ αδιαιρέτου σε αγροτεμάχιο και κατοικία 45τ.μ.

Οι δύο άλλοι συνιδιοκτήτες έχουν κατασκευάσει και αυτοί αυθαίρετα κατοικίες. Ο ένας το δηλώνει με άλλον μηχανικό ενώ ο άλλος δεν θέλει να το δηλώσει.

Στα στοιχεία ιδιοκτητών τί βάζω στο ποσοστό συνιδιοκτησίας? Το ποσοστό συνιδιοκτησίας αφορά στο κτίσμα που τακτοποιείται ή στο αγροτεμάχιο?

Το τοπογραφικό θα είναι για όλο το ακίνητο?

Εάν δεν είχε δηλώσει στο Ε9 ότι έχει το 1/3 θα το έβαζα ότι έχει το τμήμα που για 25 χρόνια κατέχει και έχει περιφράξει ,όπως και οι άλλοι συνιδιοκτήτες γιατί το είχαν χωρίσει μεταξύ τους.

Για να κάνω δήλωση για τον πελάτη μου θέλει συναίνεση από τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες? Μιλάμε για υπεύθυνες δηλώσεις? Εάν υπάρχει κάποιο πρότυπο στείλτε το να δούμε τί θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

...και έλεγα, δε θα βοηθήσει.... :smile:

Λοιπόν...

 

Στο 3ο είναι που έχω ΤΟ κενό και το εξηγώ παραπάνω στο #483.

 

Στο 4ο, δεν υποβάλλω καμία ψευδή δήλωση, διότι ο νόμος δεν αναφέρει πουθενά ότι μου έχει υποδειχθεί τίτλος ιδιοκτησίας παρά μόνο το Ε9. Ο πελάτης είναι παράνομος που έχει ως 100% στο Ε9 το σπίτι του!!! Επίσης, γράφω στο συμφωνητικό ότι δεν βλέπω τίτλο αλλά το Ε9 και τέλος υπάρχει και Ε/Α (δε θυμάμαι ποιά) που λέει ΟΡΘΑ ότι ο μηχανικός δεν μπλέκει με τα ιδιοκτησιακά.

 

Στο 5ο... τι 100 ??? Μόνο 4 έχω!!!! Οι άλλοι πήγαν στα "Με 500€ στα κάνω όλα!!!"

Τα πρόστιμα ανέγερσης-διατήρησης όμως, αφορούν ξεχωριστό κτήριο. Όχι και τα υπόλοιπα στο οικόπεδο, ούτε καν "βλέπουν" ιδιοκτήτη, παρά μόνο κτήριο.

Οπότε, ο "φερόμενος ως ιδιοκτήτης 100%" του κτηρίου αυτού, πληρώνει τον 4014, συμψηφίζει τα πρόστιμα διατήρησης και σταματούν να έρχονται στο κτήριο που δηλώθηκε.

ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ, επαναλαμβάνω!!! ....και πολλοί λίγοι "συνάδερφοι" το λένε αυτό!!!!!

 

Στο ΥΓ 1... Μπερδεύτηκα με αυτό που γράφεις... Δες παραπάνω που λεω το 3ο στο ποστ #483 μήπως λέμε το ίδιο.

 

Ε τι σου είπα... Μπερδεύτηκα!!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Άρα προχωράμε κανονικά και δινουμε και βεβαιωση για μεταβίβαση;

 

 

ναι προχωρας κανονικα...και δινεις βεβαιωση...ειναι διαιρετο...αρα οχι εξ αδιαιρετου...απλα πρεπει να τον ενημερωσεις οτι μπορει να του ζηηθει μετα απο 10 χρονια να συμπληρωσει την τοτε αρτιοτητα

Link to comment
Share on other sites

Εχω πελάτη ο οποίος έχει με προσύμφωνο πώλησης το 1/3 εξ αδιαιρέτου σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου.

Στο Ε9 έχει δηλώσει ...τρομάρα του...ότι έχει το 1/3 εξ αδιαιρέτου σε αγροτεμάχιο και κατοικία 45τ.μ.

Οι δύο άλλοι συνιδιοκτήτες έχουν κατασκευάσει και αυτοί αυθαίρετα κατοικίες. Ο ένας το δηλώνει με άλλον μηχανικό ενώ ο άλλος δεν θέλει να το δηλώσει.

Στα στοιχεία ιδιοκτητών τί βάζω στο ποσοστό συνιδιοκτησίας? Το ποσοστό συνιδιοκτησίας αφορά στο κτίσμα που τακτοποιείται ή στο αγροτεμάχιο?

Το τοπογραφικό θα είναι για όλο το ακίνητο?

Εάν δεν είχε δηλώσει στο Ε9 ότι έχει το 1/3 θα το έβαζα ότι έχει το τμήμα που για 25 χρόνια κατέχει και έχει περιφράξει ,όπως και οι άλλοι συνιδιοκτήτες γιατί το είχαν χωρίσει μεταξύ τους.

Για να κάνω δήλωση για τον πελάτη μου θέλει συναίνεση από τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες? Μιλάμε για υπεύθυνες δηλώσεις? Εάν υπάρχει κάποιο πρότυπο στείλτε το να δούμε τί θα κάνουμε.

 

Συνάδελφοι μπορεί να μου απαντήσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Στο 3ο είναι που έχω ΤΟ κενό και το εξηγώ παραπάνω στο #483.

Tην αποψη μου την ξερεις.

Αν δεν τηρησουμε το οικοπεδο ως οικοπεδο, τοτε να μην ασχοληθουμε με συνυπογραφες, συνιδιοκτητες κτλ

Στο 4ο, δεν υποβάλλω καμία ψευδή δήλωση, διότι ο νόμος δεν αναφέρει πουθενά ότι μου έχει υποδειχθεί τίτλος ιδιοκτησίας παρά μόνο το Ε9. Ο πελάτης είναι παράνομος που έχει ως 100% στο Ε9 το σπίτι του!!!

Συγνωμη, κανεις τοπογραφικο και διαγραμμα κάλυψης με το Ε9;;;; Δεν θα δεις συμβολαια;

Συγνωμη, αλλα δεν στεκει αυτο που λες.

Επίσης, γράφω στο συμφωνητικό ότι δεν βλέπω τίτλο αλλά το Ε9 και τέλος υπάρχει και Ε/Α (δε θυμάμαι ποιά) που λέει ΟΡΘΑ ότι ο μηχανικός δεν μπλέκει με τα ιδιοκτησιακά.

Άλλα τα ιδιοκτησιακα του πελατη σου και άλλο η ιδιοκτησια του πελατη σου στην οποια πας να εφαρμοσεις ενα Νομο.

Την τελευταία οφειλεις να την ξερεις και στα ιδιοκτησιακά να μην ανακατευτεις!

Τα πρόστιμα ανέγερσης-διατήρησης όμως, αφορούν ξεχωριστό κτήριο. Όχι και τα υπόλοιπα στο οικόπεδο, ούτε καν "βλέπουν" ιδιοκτήτη, παρά μόνο κτήριο.

Εγω νομιζα πως βλεπουν αδεια και ιδιοκτησια...

Δηλ σε εκτος σχεδιου εξ αδιαιρετπυ με αδεια και 4 κτισματα ολα με παρανομιες, αν γινει καταγγελια σε εναν και ακολουθησει αυτοψια, μονο ο καταγγελομενος θα φαει προστιμο; Δεν θα ελεξουν ολη την αδεια;

Στο ΥΓ 1... Μπερδεύτηκα με αυτό που γράφεις... Δες παραπάνω που λεω το 3ο στο ποστ #483 μήπως λέμε το ίδιο.

Αυτο που λεω ειναι πως δεν ασχολείσαι με ποσοστα ιδιοκτησια παρα μονο με τετραγωνικα αυθαιρεσιας.

Αν θες, πες τι εννοεις, δως και παραδειγμα να το αναλυσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι που έχω μεγάλο κενό... Για τις λοιπές αυθαιρεσίες (των γειτόνων) τι ισχύει ??? :

1) Δεν τις λαμβάνουμε πουθενά υπόψη, παρά μόνο φαίνονται στο τοπογραφικό

2) Τις λαμβάνουμε υπόψη ΜΟΝΟ για να βγάλουμε το τι συντελεστή υπέρβασης δόμησης, κάλυψης θα βάλουμε για τα τετραγωνικά όμως του πελάτη μας

3) Τις μετράμε όπως και του πελάτη μας (όσο μπορούμε χοντρικά από το τοπογραφικό) και τα πληρώνει ουσιαστικά ο πελάτης μας

 

Υποθέτω ή το 1ο ή το 2ο, με τίποτα το 3ο (εκτός εάν θέλει να μεταβιβάσει ο πελάτης μας).

 

γιατι νομιζω οτι οτι η τριτη επιλογη ειναι η λογικη και νομιμη??????

θεωρω οτι εκει ειναι που κολαει και ολο το ζητημα με τα εξαδιαιρετου καθως στις περισσοτερες των περιπτωσεων οι ιδιοκτητες δεν θα συμφωνουν οποτε κ ο πελατης μας θα βρισκεται στην δυσαρεστη θεση να πρεπει να αναλαβει το κοστος ολων των αυθαιρεσιων.

η περιπτωση της συμφωνιας των ιδιοκτητων (ολων ομως!) ειναι απλουστερη και οπως εχω ξαναναφερει θεωρω οτι η λογικη και η νομιμη αντιμετωπιση ειναι

-η εκ των προτερω συνταξη ιδιοτικου συμφωνητικου που καταμεριζει το προστιμο (επι του συνολου των αυθαιρεσιων) στους ιδιοκτητες

-υποβολη στο συστημα-τακτοποιηση και εκδοση ΜΙΑΣ βεβαιωσης

-συσταση ιδιοκτησιων συμβολαιογραφικα (μεσω χρησης της μιας βεβαιωσης)

-νεα εκδοση επιμερους βεβαιωσεων βασει συστασης.

 

 

υπαρχει καποιος συναδελφος που εχει να προσθεσει κατι στο παραπανω η διαφωνει?? (με την απλη περιπτωση)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.