Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Εεε... ναι, συγγνώμη! Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι από τους "τυχερούς" :sad: που ο πελάτης μου έχει χτίσει σε εξ' αδιαιρέτου!!!!

 

Πάντως, η ερώτηση για το τοπογραφικό είναι ανεξάρτητη της ο.α. .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, για το τοπογραφικο σαφως.

Οι δικες μου περιπτωσεις σε εξ'αδιαιρετου ειναι ολες χωρις ΟΑ για αυτο λιγακι με μπερδεψε το post.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε... για να έχω "καλή συνέχεια" όπως λες, πρέπει να έχω αρχίσει κάτι!!! Και ακόμη δεν έχω αρχίσει τίποτα!!! :mrgreen:

Ακόμη και όσα είναι χωρίς ο.α., έχουν "κολλήσει" προσωρινά ελπίζω λόγω αμοιβής τοπογραφικού!

 

Καλό κουράγιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

πάντως χωρίς Ο.Α είναι καλύτερα. Με Ο.Α και με περισσότερες περισσότερες Ο.Α που συνήθως υπάρχουν στα εξ'αδιαρέτου εκτός σχεδίου γίνεται μπάχαλο!!!!και εγώ πάντως τα προχωράω ο καθένας χωριστά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εσύ το πήγες πολύυυ παραπέρα με τις παραπάνω από 1 ο.α. !!! Ας μην το θίξουμε καλύτερα, χρονιάρες μέρες! :smile:

Κι εγώ τους έχω πει ότι τα προχωράω, αλλά κολλάω προς το παρόν στον τοπογράφο και βασικά... στο σύστημα από αύριο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: σε αγροτεμάχιο 18,5 στρεμμάτων στην παραλία Κάρυανης Καβάλας με 3 Ο.Α για 12τ.μ ανά κατοικία, με 32 συνιδιοκτήτες από τους οποίους οι 2 δεν έχουν κτίσει ακόμη αν και οι άδειες έχουν λήξει από το 2008, περίπου 10 Δραμινοί συνιδιοκτήτες προχώρησαν από μόνοι τους μεμονομένα με Δραμινό μηχανικό, περίπου 12 Σερραίοι προχωρούν μεμονομένα με Σερραίο Μηχανικό και οι υπόλοιποι αρνούνται ή ακόμη και δεν ενδιαφέρονται! Εσείς τι με συμβουλεύεται να κάνω: να προχωρήσω μεμονομένα και γω στην τακτοποίηση ή να το αφήσω αφού και πάλι στην πορεία θα υπάρξει πρόβλημα??? Τι θα συμβουλέυσετε? Περιττό να σας πω ότι τα πρόστιμα ανέγερσης-διατήρησης παραμονεύουν! Ήδη ο τοπικός Δήμος κατέγραψε τα πραγματικά τ.μ για να μη χάνει το ΤΑΠ κτλ χωρίς βέβαια κοινοποίηση στην Πολεοδομία! Δηλαδή πάνω στην δική μας αυθαιρεσία, ήρθε ο Δήμος αυθαίρετα και για να πάρει το ΤΑΠ κατέγραψε! Σκεφτείτε τι θα γίνει αργότερα, εάν δεν τακτοποιηθούμε!!! Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας και για τον χρόνο σας!!!

Edited by kbafeidis
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική απάντηση:

 

Εφόσον όπως λέτε τα πρόστιμα (ιδιαιτέρως τσουχτερά!!!) παραμονεύουν, βρείτε έναν μηχανικό της εμπιστοσύνη σας και τακτοποιήστε κι εσείς όλες τις "δικές σας" αυθαιρεσίες (το "δικές σας" είναι εικονικό γι' αυτό το βάζω σε "", διότι σε εξ' αδιαιρέτου όλα είναι όλων).

 

Τονίζω, ότι μην κρίνετε από την τιμή! Κατ' εμέ, ότι πληρώνεις, παίρνεις!!!

 

Επίσης, μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν από τους δύο μηχανικούς που ήδη έχουν αναλάβει τους συνιδιοκτήτες σας, εφόσον τον εμπιστεύεστε, ώστε ταυτόχρονα (ίσως) να έχετε και μία καλύτερη τιμή.

 

Τέλος, εάν από τους 30 που έχουν χτίσει, τακτοποιήσουν οι 12+10+1 (εσείς) = 23, τότε ίσως μπορείτε να πείσετε και τους υπόλοιπους 7 να τακτοποιήσουν, ώστε να είστε όλοι σε θέση να ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΤΕ!!!

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Για να το καταλάβω: εάν δεν κατορθωθεί να πειστούν όλοι για την τακτοποίηση, προφανώς κανένας δεν θα μπορέσει να πάρει πιστοποιητικό νομιμότητας για μελλοντική μεταβίβαση ακινήτου, είτε πληρώσεις το πρόστιμο τακτοποίησης (μπείς στην ρύθμιση) είτε δεν πληρώσεις (δεν μπείς στην ρύθμιση)! ΌΜΩΣ: εάν μπεις στην ρύθμιση, τουλάχιστον θα γλιτώσεις από τα μελλοντικά πρόστιμα ανέγερσης/τακτοποίησης/ΙΚΑ/κτλ ή και αυτό στα εξ αδιαιρέτου τίθεται υπό αμφισβήτηση???????? Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας! Εάν μπορείται κάντε συννημένο σχετικό ΦΕΚ,κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Για να το καταλάβω: εάν δεν κατορθωθεί να πειστούν όλοι για την τακτοποίηση, προφανώς κανένας δεν θα μπορέσει να πάρει πιστοποιητικό νομιμότητας για μελλοντική μεταβίβαση ακινήτου, είτε πληρώσεις το πρόστιμο τακτοποίησης (μπείς στην ρύθμιση) είτε δεν πληρώσεις (δεν μπείς στην ρύθμιση)! ΌΜΩΣ: εάν μπεις στην ρύθμιση, τουλάχιστον θα γλιτώσεις από τα μελλοντικά πρόστιμα ανέγερσης/τακτοποίησης/ΙΚΑ/κτλ ή και αυτό στα εξ αδιαιρέτου τίθεται υπό αμφισβήτηση???????? Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας! Εάν μπορείται κάντε συννημένο σχετικό ΦΕΚ,κτλ!

Αν δεν μπουν όλοι στη ρύθμιση δεν μπορείς να μεταβιβάσεις την κατοικία σου. Θα κερδίσεις να μην πληρώνεις τα πρόστιμα και για να συνδεθείς στα δίκτυα κοινής ωφέλειας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.