Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Αυτό ότι δεν πληρώνεις πρόστιμα και συνδέεσαι με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας υπάρχει πουθενά επίσημα, έστω υπό μορφή ερωτο-απάντησης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μου είπε συνάδερφος ότι θα υπάρξουν διευκρινήσεις για τα εξ'αδιαρέτου?γνωρίζει κανείς κάτι?

 

Αμήν και πότε!!!

 

KBAFEIDIS

Αυτό που σας απάντησε παραπάνω ο συνάδερφος. Όσο για το ΦΕΚ..... πονεμένη ιστορία!

 

Το ότι συνδέεσαι με τα δίκτυα προκύπτει από το ότι σου "ξεκλειδώνει" το pdf για τα δίκτυα. Κατά τ' άλλα, μόνο ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ απαντήσεις!!!! Γι' αυτό λέω "πονεμένη ιστορία" !

 

Το ποιό επίσημο που έχω ακούσει (όχι διαβάσει βέβαια!) ήταν η απάντηση στο σεμινάριο του ΤΕΕ-ΤΚΜ.

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Για τα εξ αδιαιρέτου που ξαφνικά όλοι τα προχωράνε ξεχωριστά, η τελευταία επίσημη οδηγία ήταν ότι πρέπει να δηλωθούν όλα. Αυτό με τα ξεχωριστά το είπε το ΤΕΕ-ΤΚΜ και επειδή μας βολεύει σπεύσαμε να το ακολουθήσουμε? Αν είναι έτσι να ακολουθήσουμε και τις υπόλοιπες αυθαίρετες υποδείξεις του ΤΚΜ και λοιπών περιφερειακών ΤΕΕ, τις οποίες κράζουμε. Προσωπικά πιστεύω ότι όποιος προχωράει ξεχωριστά τα εξ αδιαιρέτου, παίζει τζόγο με χρήματα του πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

letom ..... και εμένα είναι μια απορία αυτή.... δηλαδή όποιος έχει ένα κομμάτι εξ αδιαιρέτου και ο μηχανικός που θα το τακτοποιήσει με οποιον τρόπο επιλέξει εκείνος (ο μηχανικός εννοώ) θα μπορέσει να συνδεθεί μετά για παράδειγμα με τη ΔΕΗ ? πιστεύω πως εφόσον τακτοποιήσει το κομμάτι του μπορεί να συνδεθεί αλλά θα ηθελα να το έβλεπα και κάπου επίσημα!

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να περιμένουμε. Επίσης με το τοπογραφικό τι θα γίνει; Πως θα αποτυπώσεις τις αυθαιρεσίες των άλλων;

Ακόμη και στην περίπτωση χωρίς άδεια που είναι απλός ο υπολογισμός του προστίμου γιατί δε μπαίνουν πολλοί δύσκολοι συντελεστές, πάλι το τοπογραφικό δε πρεπει να γινει ολου του αγροτεμαχίου; Πως θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν στις ερωτο-απαντήσεις για τα εξ αδιαιρέτου να διευκρίνιζαν ότι για να γίνει μεταβίβαση πρέπει να τακτοποιηθούν όλα αλλά για να πάρουν ρεύμα και να σταματήσουν να πληρώνουν πρόστιμα αρκεί να δηλωθούν και ξεχωριστά. Δεν έχω δει πουθενά κάτι τέτοιο και γι' αυτό και όσους έχω με εξ αδιαιρέτου τους λέω ότι δεν κάνω τίποτα μέχρι να βγει κάποια οδηγία αλλιώς αν θέλουν να πάνε σε άλλο μηχανικό που τα προχωράει με δική του πρωτοβουλία και με δικά τους χρήματα. Ποιος εγγυάται ότι δεν θα ακυρωθούν αυτές οι δηλώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, αν και δεν έχω προχωρήσει κανένα εξ' αδιαιρέτου λόγω αμοιβής τοπογράφου, θα ήμουν καλυμμένος με αυτά που βάζω τον εξ' αδιαιρέτου πελάτη να υπογράψει!!!

 

Συνάδερφοι, εάν ο πελάτης είναι πλήρως ενημερωμένος (ΓΡΑΠΤΑ) και όλα αυτά που του ΓΡΑΦΕΙΣ σου τα ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ (γνήσιο της υπογραφής πάντα!) , ξέρει όλες τις πιθανότητες και είναι ενημερωμένος, οπότε είσαι καλυμμένος. ....Βέβαια ίσως τελικά χάσεις τον πελάτη, γιατί ο γείτονας "συνάδερφος" του τα κρύβει όλα αυτά, αλλά υπάρχουν και πελάτες που σέβονται την ειλικρίνεια σου και σε εμπιστεύονται!

 

Α ρε letom, τι μου θύμησες.... Ερωτοαπαντήσεις!!! Αχχχ..... ωραίες εποχές!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση άργησε μια μέρα. Συγνώμη, τώρα βλέπω τα post.

 

-Το τοπογραφικό αποτυπώνει το σύνολο των κτισμάτων και παραπηγμάτων και ότι άλλο έχει.

-Οι συγκρίσεις μεγεθών με τα επιτρεπόμενα είναι σαφώς αν υπάρχει ΟΑ. όπου και έχεις προνόμιο μιας και επωφελείται τους συντελεστές ακόμα και αν ο-έχτισα-500μέτρα-μακριά-από-σένα-αλλά-είμαστε-όλοι-ένα έχει βγάλει άδεια για τα 18τμ που έχει.

-Και ναι η διαδικασία ουσιαστικά σε καλύπτει μόνο για να "έχεις το κεφάλι σου ήσυχο" ότι δε θα σε καρφώσει κανείς, ή ότι δε θα πέσεις σε έλεγχο πολεοδομίας. βέβαια θα πέσεις σε έλεγχο από τους διπλανούς που θα ψιλοκαταδώσεις οπότε ζυγίζεις Διπλανός-Πρόστιμο και σημειώνεις 1-2-x.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, αν και δεν έχω προχωρήσει κανένα εξ' αδιαιρέτου λόγω αμοιβής τοπογράφου, θα ήμουν καλυμμένος με αυτά που βάζω τον εξ' αδιαιρέτου πελάτη να υπογράψει!!!

 

Συνάδερφοι, εάν ο πελάτης είναι πλήρως ενημερωμένος (ΓΡΑΠΤΑ) και όλα αυτά που του ΓΡΑΦΕΙΣ σου τα ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ (γνήσιο της υπογραφής πάντα!) , ξέρει όλες τις πιθανότητες και είναι ενημερωμένος, οπότε είσαι καλυμμένος. ....Βέβαια ίσως τελικά χάσεις τον πελάτη, γιατί ο γείτονας "συνάδερφος" του τα κρύβει όλα αυτά, αλλά υπάρχουν και πελάτες που σέβονται την ειλικρίνεια σου και σε εμπιστεύονται!

 

Α ρε letom, τι μου θύμησες.... Ερωτοαπαντήσεις!!! Αχχχ..... ωραίες εποχές!!! :smile:

και εγώ αυτό κάνω.θα ήθελα να σε ρωτήσω όταν προχωράς στο σύστημα στον γεωγραφικό εντοπισμό επιλέγεις όλο το εξ'αδιαρέτου γεωτεμάχιο ή μόνο το προς τακτοποίση?

Link to comment
Share on other sites

Για τα εξ αδιαιρέτου που ξαφνικά όλοι τα προχωράνε ξεχωριστά, η τελευταία επίσημη οδηγία ήταν ότι πρέπει να δηλωθούν όλα.

Mα απο την στιγμη που ο 4014 λεει:

Στην ίδια περίπτωση* και εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση δεν έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου, η αίτηση μπορεί να υποβληθεί από οποιονδήποτε συγκύριο χωρίς να είναι απαραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών.

*εννοεί συνιδιοκτησίας

 

Άρα ο Ν4014, μας λέει καθαρα οτι άπαξ και έχεις συνιδιοκτήτη στο ακίνητο1 το οποίο πας να δηλώσεις, τότε, εάν δεν έχεις τελέσει την παρανομία σε κοινόχρηστο χώρο, τότε και μόνο τότε δεν είναι απαραίτητη η συναίνεση ων υπόλοιπων συνιδιοκτητών.

1: το ακίνητο στην περίπτωσή μας είναι όλο το οικόπεδο με όλα τα κτίσματά του

 

Άρα καθαρά και ξάστερα μας λέει οτι αποκλείεται η ρύθμιση ακινήτων εξ αδιαιρέτου δίχως την συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών αφού κοινόχρηστος χώρος στα εξ αδιαιρέτου, είναι όλο το οικόπεδο.

 

Ας βγει κάποιος να αντικρούσει αυτό που λέω!

 

Προσωπικά πιστεύω ότι όποιος προχωράει ξεχωριστά τα εξ αδιαιρέτου, παίζει τζόγο με χρήματα του πελάτη.

και όχι μόνο συνάδελφε...

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.