Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Συνάδελφοι ακούω απόψεις!!!

Οικόπεδο άνηκε εξ΄αδιαιρέτου ( 50-50) μέχρι πρίν ένα χρόνο σε δύο αδέρφια. Μέσα σε αυτό το οικόπεδο υπήρχε αυθαίρετο κτίσμα για το οποίο τα δύο αυτά αδέρφια πληρωνουν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης. Το οικόπεδο αυτό μεταβιβάστηκε από τα δύο αυτά αδέρφια στην κόρη του ενός η οποία ζητάει τώρα από εμένα να τακτοποιήσω το αυθαίρετο. Ερωτώ:

Αν η αίτηση γίνει στο όνομα της τωρινής ιδιοκτήτριας θα γίνουν δεκτά τα πρόστιμα διατήρησης και ανέγερσης που έχουν πληρωθεί μέχρι σήμερα για το συγκεκριμένο αυθαίρετο από τους προηγούμενους ιδοκτήτες ώστε να γίνει συμψηφισμός?

Eγώ πάντως τα βάζω κανονικά έστω και αν είναι σε άλλο όνομα. Όπως είπε και ο συνάδερφος ακολουθούν το κτίσμα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ερώτηση στο τοπικό ΤΕΕ όσον αφορά τα καταβληθέντα πρόστιμα από προηγούμενο ιδιοκτήτη, μου απάντησαν ότι συνυπολογίζονται κανονικά. Ακολουθούν το κτίριο. Δηλαδή αν η οικοδομική άδεια βγήκε σε όνομα προηγούμενου ιδιοκτήτη και το κτίριο πωλήθηκε, εσείς πως θα το δηλώνατε; Με άδεια ή χωρίς; Είναι το ίδιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τα εξ αδιαιρετου ρε παιδια ειναι και αλλο...

Αντε πες οτι τακτοποιουν ολοι τους...

Και μετα απο 3 χρονια ο ενας τους θελει να μεταβιβασει...?

Πρεπει να ελεγθουν εκ νεου ολες οι ιδιοκτησιες και αν καποια εχει κανει κατι καινουριο αυθαιρετο να τακτοποιηθει, αλλιως δε θα μεταβιβασει?

 

Το απολυτο χαος...

 

 

θα γινει μεγαλο πανηγυρι (θα "αστυνομευει" ο ένας τον άλλον ;)

 

ευκαιρια ειναι με τη δίμηνη παραταση να βρουν μια φορμουλα να λυθει και αυτό

όπως και άλλες σοβαρές παραλειψεις & ασάφειες

Edited by Nikoser
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να προλαβαίνουν σ' αυτό το δίμηνο. Ίσως τον επόμενο χρόνο κάτι κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς ποια η διαφορά στις δηλώσεις : "ένας με συναίνεση των υπολοίπων ή όλοι από κοινού???"

Και στις δύο περιπτώσεις δεν αναφέρονται όλοι οι συνιδιοκτήτες?

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη περίπτωση γίνεται μία δήλωση (στο όνομα του ενός, εξουσιοδοτημένου από όλους) με μία αμοιβή ενώ στη δεύτερη περίπτωση κάνουν όλοι ξεχωριστή δήλωση οπότε έχουμε και ξεχωριστές αμοιβές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ΕΠΕΙΓΟΝ μόλις μιλησα με υπάλληλο του Υ.ΠΕ.Κ.Α έχω το όνομα της στην διάθεση σας....μου είπε ότι ένα αυθαίρετο σε εκτός σχεδίου εξαδιαιρέτου μπορεί να ρυθμιστεί κανονικά και να μπεί στην διαδικασία υπαγωγής στη ρυθμιση με το Ν.4014/2011 με την μόνη διαφορά ότι δεν μπορεί να πάρει βεβαίωση μη αυθαιρέτου....δεν του επιβάλονται πρόστημα, σβήνονται τα υφιστάμενα πρόστημα και επι της ουσίας παίρνει εξαίρεση από κατεδάφιση ρυθμίζεται κανονικά με το Ν 4014/2011 συνδέται κανονικά με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας αλλά δεν παίρνει βεβαίωση μή αυθαιρέτου.

Επίσης μου είπε ότι μέσα στον Ιανουάριο θα βγει και διευκρινιστική εγκύκλιος για αυτο εδώ το θέμα.

Ευχαριστώ πολύ..!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ΕΠΕΙΓΟΝ μόλις μιλησα με υπάλληλο του Υ.ΠΕ.Κ.Α έχω το όνομα της στην διάθεση σας....μου είπε ότι ένα αυθαίρετο σε εκτός σχεδίου εξαδιαιρέτου μπορεί να ρυθμιστεί κανονικά και να μπεί στην διαδικασία υπαγωγής στη ρυθμιση με το Ν.4014/2011 με την μόνη διαφορά ότι δεν μπορεί να πάρει βεβαίωση μη αυθαιρέτου....δεν του επιβάλονται πρόστημα, σβήνονται τα υφιστάμενα πρόστημα και επι της ουσίας παίρνει εξαίρεση από κατεδάφιση ρυθμίζεται κανονικά με το Ν 4014/2011 συνδέται κανονικά με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας αλλά δεν παίρνει βεβαίωση μή αυθαιρέτου.

Επίσης μου είπε ότι μέσα στον Ιανουάριο θα βγει και διευκρινιστική εγκύκλιος για αυτο εδώ το θέμα.

Ευχαριστώ πολύ..!

 

Σωστά όλα αυτά. Τα γνωρίζαμε. Το "κλειδί" όμως στην υπόθεση είναι το: "αλλά δεν παίρνει βεβαίωση"....

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε.

Ωστόσο να αναφέρουν και επί της διαδικασίας τι θα γίνεται, όπως τοπογρφικό, διάγραμμα κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικό, το διάγραμμα κάλυψης, οι συντελεστές κ.λπ. θ' αφορούν σε ολόκληρο το "οικόπεδο".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.