Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Ναι το τοπογραφικο και οι συντελεστες θα αφορούν όλο το αγροτεμάχιο, και στο τοπογραφικό θα είναι αποτυπομένα όλα τα ακίνητα. Εάν δεν σου επιβάλλονται πρόστημα και τα ίδη υπάρχοντα διαγράφονται την βεβαίωση τιην θέλεις για μεταβίβαση εν ζωή....εάν ο πελάτης δεν έχει σκοπό να το μεταβιβάσει εν ζωή και θέλει να το βάλει στη διαθήκη του τότε ποιό το πρόβλημα..????

Με κάθε επιφύλαξη φυσικά όλα τα παραπάνω..!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ένα ακίνητο δεν φτιάχνεται για να "μεταφέρεται" από διαθήκη σε διαθήκη.

Αγοράζεται, πουλιέται, μπαίνει υποθήκη, γίνεται δωρεά - γονική παροχή, μεταβιβάζεται κ.λπ.

Τζάμπα κόπος - τζάμπα λεφτά!!!

Μόνο για να γλυτώσεις τα πρόστιμα....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Και στην περίπτωση που δεν μπορεί να γίνει αποτύπωση (περιμετρικός φράκτης 2μ) ανεβαίνει ο τοπογράφος σε ελικόπτερο και αποτυπώνει από αέρος....

Άσε που πολλοί δεν είναι σε θέση να ορίσουν στο έδαφος την συνολική έκταση της οποίας έχουν εξ αδιαιρέτου κάποιο ποσοστό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και στην περίπτωση που δεν μπορεί να γίνει αποτύπωση (περιμετρικός φράκτης 2μ) ανεβαίνει ο τοπογράφος σε ελικόπτερο και αποτυπώνει από αέρος....

Άσε που πολλοί δεν είναι σε θέση να ορίσουν στο έδαφος την συνολική έκταση της οποίας έχουν εξ αδιαιρέτου κάποιο ποσοστό!!!!

πφφφφφ....και δεν μπορώ της εξυπνάδες....εγω σας μετέφερα τι μου είπαν από το υπουργείο δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου τώρα τα ελικόπτερα και τα άλλα χαζά στον παλαιοκώστα που ξέρει και από ελικόπτερα..!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λέω σε εσένα βρε συνάδελφε.. χαλάρωσε... σε αυτούς που συντάσσουν τον νόμο χωρίς να έχουν βγει έξω από το γραφείο τα λέω.....

Καλη χρόνια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λέω σε εσένα βρε συνάδελφε.. χαλάρωσε... σε αυτούς που συντάσσουν τον νόμο χωρίς να έχουν βγει έξω από το γραφείο τα λέω.....

Καλη χρόνια....

Λάθος κατάλαβα τότε συναδελφε και σου ζητώ συγνώμη....πάντως το ότι νομοθετούν μέσα από τα γραφεία χωρις να έχουν ιδέα τι τους γίνεται ναι είναι αλήθεια και μάλιστα η μεγαλύτερη. Καλή χρονιά να έχεις και εσύ και πάνω από όλα με υγεία...!

Link to comment
Share on other sites

πφφφφφ....και δεν μπορώ της εξυπνάδες....εγω σας μετέφερα τι μου είπαν από το υπουργείο δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου τώρα τα ελικόπτερα και τα άλλα χαζά στον παλαιοκώστα που ξέρει και από ελικόπτερα..!

 

Ούτε κι εγώ αναφερόμουν σε εσένα, αλλά σε αυτούς τους ανεγκέφαλους που δεν γνωρίζουν την "τύφλα" τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aς βγει η εγκυκλιος πρωτα ρε συ ΙΑΣΟΝΑ και το βλεπουμε.

Μακάρι να σοβαρευτουν

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ΕΠΕΙΓΟΝ μόλις μιλησα με υπάλληλο του Υ.ΠΕ.Κ.Α έχω το όνομα της στην διάθεση σας....μου είπε ότι ένα αυθαίρετο σε εκτός σχεδίου εξαδιαιρέτου μπορεί να ρυθμιστεί κανονικά και να μπεί στην διαδικασία υπαγωγής στη ρυθμιση με το Ν.4014/2011 με την μόνη διαφορά ότι δεν μπορεί να πάρει βεβαίωση μη αυθαιρέτου....δεν του επιβάλονται πρόστημα, σβήνονται τα υφιστάμενα πρόστημα και επι της ουσίας παίρνει εξαίρεση από κατεδάφιση ρυθμίζεται κανονικά με το Ν 4014/2011 συνδέται κανονικά με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας αλλά δεν παίρνει βεβαίωση μή αυθαιρέτου.

Επίσης μου είπε ότι μέσα στον Ιανουάριο θα βγει και διευκρινιστική εγκύκλιος για αυτο εδώ το θέμα.

Ευχαριστώ πολύ..!

πολύ καλά τα νέα σου!!!!Να κατωχυρωθούμε και εμείς με κάτι επίσημο επιτέλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.