Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Καλημέρα! Ερώτηση: αφού πλέον και το ΤΕΕ δίνει απαντήσεις συνεχώς αντικρουόμενες (ενώ το ΥΠΕΚΑ όλο και περισσότερο σιωπά...... καμία "ερωτοαπάντηση" /εγκύκλιος για τα εξ αδιαιρέτου....) προφανώς μέχρι και 28/2 όλοι εμείς των εξ αδιαιρέτων θα μπούμε κανονικά στην τακτοποίηση σαν να είναι "εντός σχεδίου οριζοντίως και καθέτως", πληρώνουμε την 1η δόση μας στις 28/2, και αναμένουμε την συνέχεια........

 

 

Υ.Γ.: και να μου το θυμηθείτε: τελικά αυτό το κράτος θα "δικαιώσει" όλους αυτούς (εργολάβους, καλούς μηχανικούς, κ.α) που δεν περίμεναν τόσο καιρό καμία διευκρίνηση, διατύπωση, κτλ και από την πρώτη στιγμή τακτοποιούν κατα το δοκούν, "όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω"! Με συγχωρείτε αλλά εύχομαι να κάνω λάθος!!!!! Καλημέρα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Ερώτηση: αφού πλέον και το ΤΕΕ δίνει απαντήσεις συνεχώς αντικρουόμενες (ενώ το ΥΠΕΚΑ όλο και περισσότερο σιωπά...... καμία "ερωτοαπάντηση" /εγκύκλιος για τα εξ αδιαιρέτου....) ........

Εχει απαντήσει εμμέσων πλην σαφώς.

 

Υ.Γ.: και να μου το θυμηθείτε: τελικά αυτό το κράτος θα "δικαιώσει" όλους αυτούς (εργολάβους, καλούς μηχανικούς, κ.α) που δεν περίμεναν τόσο καιρό καμία διευκρίνηση, διατύπωση, κτλ και από την πρώτη στιγμή τακτοποιούν κατα το δοκούν, "όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω"! Με συγχωρείτε αλλά εύχομαι να κάνω λάθος!!!!! Καλημέρα!!!!!

Ειναι μεχρι να σκάσει η πρώτη μεγάλη δικη γι'αυτό το θέμα...

Φυσικά ο μηχανικός θα την βγάλει απαλά, αλλα ο ιδιοκτητης θα πληρωσει τα μαλλιοκεφαλα του σε αποζημιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχει απαντήσει εμμέσων πλην σαφώς.

 

Εννοείς που είπε ότι πρέπει να υπάρχει συνυπογραφή όλων? Αυτό δεν είναι και τόσο "καλό" ούτε για εμάς, ούτε για τους πελάτες.

 

Ειναι μεχρι να σκάσει η πρώτη μεγάλη δικη γι'αυτό το θέμα...

Φυσικά ο μηχανικός θα την βγάλει απαλά, αλλα ο ιδιοκτητης θα πληρωσει τα μαλλιοκεφαλα του σε αποζημιωσεις.

 

Γιατί να την βγάλει απαλά ο μηχανικός? Μία αγωγή από τον πελάτη ότι δεν έκανε καλά τη δουλειά του όπως έπρεπε ο "συνάδερφος" χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

saltapidas, δίκη για ποιο πράγμα να γίνει; Διότι κάποιος τακτοποίησε χωρίς την συνυπογραφή; Τι πρόβλημα δημιούργησε στους συνιδιοκτήτες ώστε να κινήσουν διαδικασία;

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο το σκεπτικό σου, ώστε να καταλάβουμε και γιατί ο μηχανικός θα τη βγάλει απαλά;

Link to comment
Share on other sites

saltapidas, δίκη για ποιο πράγμα να γίνει; Διότι κάποιος τακτοποίησε χωρίς την συνυπογραφή; Τι πρόβλημα δημιούργησε στους συνιδιοκτήτες ώστε να κινήσουν διαδικασία;

Φιλε μου, τι να σου πρωτοπω;

Καταρχας αυτο που λες το "Τι πρόβλημα δημιούργησε στους συνιδιοκτήτες..." δεν ειναι απαραιτητο να είναι κάτι απτό όπως λχ καταστροφη περιουσίας κτλ κτλ. Το πρόβλημα είναι και όταν θίγονται τα δικαιώματα του συνιδιοκτήτη, κάτι το οποίο μπορεί να είναι τελείως θαωρητικό.

 

Μετά θα σου πω αυτό που έχω πει πολλές φορες, οτι δηλ παραβιάζεται ο ίδιος ο 4014, ο οποίος λέει οτι την αίτηση την κανει οποιοσδήποτε συνιδιοκτήτης αρκει η κατασκευή να μην είναι σε κοινόχρηστο χώρο.

 

Τέλος, είναι η φύση της ίδιας της συνιδιοκτησίας που σου υπαγορεύει και σε υποχρεώνει να ζητάς και να λαμβάνεις την έγκριση των συνιδιοκτητών σου πρίν κάνεις την όποια ενέργεια στο κοινό πράγμα. Ειδάλλως, αυτός που θίγεται μπορεί να προασπίσει τα συμφέροντα του.

 

Τωρα, αν θεωρείς πως το κτίσμα σου σε ενα εξαδιαιρετου οικοπεδο είναι τελείως ανεξάρτητο απο τα υπόλοιπα, τότε δεν μπορώ να σου πω κάτι περισσότερο... σηκώνω τα χέρια ψηλά. Σκέψου μόνο τι γινεται αν βγαλεις αδεια σε εξαδιαιρετου οικοπεδο και οικοδομήσεις διχως την αδεια των συνιδιοκτητων σου.

Link to comment
Share on other sites

saltapidas τα καταλαβαίνω αυτά. Αυτό που προσπαθώ να βρω είναι το έννομο συμφέρον κάποιου για να προχωρήσει σε δικαστική διαμάχη.

Για να κάνεις κάποια μήνυση πρέπει να πεις ότι ο τάδε μου δημιούργησε με κάποια πράξη του το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Αυτό ψάχνω.

Τι μπορεί να επικαλεστεί ο μηνυτής;

"Ο τάδε τακτοποίησε την κάθετη συνιδιοκτησία μας χωρίς να με ρωτήσει και αυτό επέφερε...." τι; Τι πρόβλημα δημιούργησε στον έτερο συνιδιοκτήτη η μη ζήτηση της συναίνεσης;

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να ζητήσει κάποιος συνιδιοκτήτης την ακύρωση της πράξης τακτοποίησης διότι δεν του ζητήθηκε η συναίνεση. Αλλά αυτό δεν θα φτάσει στις δικαστικές αίθουσες.

Πραγματικά προσπαθώ σκληρά να σκεφτώ κάτι άλλο....

 

 

edit.

Τους προβληματισμούς τους έχω και εγώ, αλλιώς δεν θα είμουνα εδώ :)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσπαθώ να βρω είναι το έννομο συμφέρον κάποιου για να προχωρήσει σε δικαστική διαμάχη.

Mα αυτό σου λέω: το έννομο συμφέρον του είναι να έχει λόγο σε αυτά τα πράγματα!

 

Για να κάνεις κάποια μήνυση πρέπει να πεις ότι ο τάδε μου δημιούργησε με κάποια πράξη του το συγκεκριμένο πρόβλημα. Αυτό ψάχνω.

Και σου είπα παραπάνω πως δεν χρειάζεται να είναι κάτι το απτό. Και μόνο η προσβολή των δικαιωμάτων σου, αρκεί.

Και για να πάμε και σε κάτι χειροπιαστό, πες πως εσυ κανεις την δήλωση διχως να με ρωτήσεις. Ακολουθεί έλεγχος στον οποίο βρίσκουν την παρατυπία σου και ακυρώνουν την πράξη και κάουν πρωτόκολλο αυθαιρέτου σε όλο το (εξ αδιαιρετου) οικόπεδο. Για πες μου, εχω συμφέρον να σε τρέχω;

 

Τι μπορεί να επικαλεστεί ο μηνυτής; "Ο τάδε τακτοποίησε την κάθετη συνιδιοκτησία μας χωρίς να με ρωτήσει και αυτό επέφερε...." τι; Τι πρόβλημα δημιούργησε στον έτερο συνιδιοκτήτη η μη ζήτηση της συναίνεσης;

Μα δεν μιλάμε για κάθετη ιδιοκτησία ρε συ Φαέθων!!!!!!

Στην κάθετη φυσικά και ενεργείς σε τέτοιες περιπτώσεις αυτόνομα!

 

Το θέμα έχει φτάσει και στη Βουλή.

Λογικά κάτι θα βγει εντός του μήνα.

Αμήν και πότε!

Να δούμε:

α) τι θα κάνουμε και

β) τί σόι κράτος έχουμε διότι αν δωθεί το ΟΚ από αυτούς, έχουν μαμήσει όλο το Σύνταγμα...

 

Από το άρθρο του ssouanis και την ερώτηση της υπουργού, απάντηση στον Φαεθων:

(αρε μπαγασα Φαεθωνα, ολόκληρη Υπουργος σου λυνει τις απορές!!!!)

Επειδή από τα ανωτέρω προκύπτει ότι ο νόμος αυτός ή η στρεβλή εφαρμογή του θα οδηγήσει χιλιάδες ιδιοκτητών σε αστικά ή ποινικά δικαστήρια ενώ τα προβλήματα που ο νόμος θέλησε να λύσει θα παραμένουν άλυτα και το σπουδαιότερο:
Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.