Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Το 100% αναφέρεται στο δικό του "κτίριο" (είναι ο μοναδικός τρόπος να "περάσει" στο σύστημα" και το ξεκαθαρίζεις αλλού).

Μας βοηθά και το ..."ο φερόμενος ιδιοκτήτης" γι' αυτό.

Στο τοπογραφικό, τεχνική έκθεση κ.λπ. αναφέρεις το σε τι αφορά το 100% και τα ποσοστά τα εξ αδιαιρέτου κ.λπ.

Οι "εξυπνάδες" είναι απολύτως νόμιμες και σε κατοχυρώνουν (όταν σκέφτεσαι έξυπνα).

Δηλαδή, οι φωτογραφίες π.χ. και το δικό σου και τα υπόλοιπα.

Η τεχνική σου έκθεση να περιγράφει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως έχει την κατάσταση.

Η εξουσιοδότηση και η υπεύθυνη δήλωση να έχουν ΑΝΑΦΟΡΑ στην ακριβή κατάσταση.

Στο συμφωνητικό σου ΑΚΡΙΒΩΣ όπως έχει η κατάσταση (ακόμα και το ότι, δεν μπορεί στη συνέχεια να εκδοθεί βεβαίωση νομιμότητας κ.λπ.).

Αν το κάνεις έτσι ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΣΑΙ όσο περισσότερο μπορείς, αν όχι ..."κοροϊδεύεις".

Διαφωνείς κάπου;

 

Διαφορετικά κάθεσαι και κλωσάς αυγά!!!

Έτσι σκεπτόμενος και νόμιμος είσαι και ....ψωμάκι στα παιδιά σου βρίσκεις!!!!

 

Εγώ φίλε μου ΒΑΡΕΘΗΚΑ να διϋλίζω των κώνωπα!!! Έβαλα όσες ασφαλιστικές δικλείδες μπορούσα, τα προχώρησα (δεν ήταν λίγα), θα τα πάω όλα με δόσεις (έχω συνεννοηθεί), δεν νθα κάνω Οριστική Υπαγωγή ...και βλέπουμε (μέσα στο περιθώριο που θα κερδίσω με τους τρόπους αυτούς).

Συμφωνώ μαζί σου και εγώ περίπου έτσι κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το 100% αναφέρεται στο δικό του "κτίριο" (είναι ο μοναδικός τρόπος να "περάσει" στο σύστημα" και το ξεκαθαρίζεις αλλού).

Μας βοηθά και το ..."ο φερόμενος ιδιοκτήτης" γι' αυτό.

Στο τοπογραφικό, τεχνική έκθεση κ.λπ. αναφέρεις το σε τι αφορά το 100% και τα ποσοστά τα εξ αδιαιρέτου κ.λπ.

Οι "εξυπνάδες" είναι απολύτως νόμιμες και σε κατοχυρώνουν (όταν σκέφτεσαι έξυπνα).

Δηλαδή, οι φωτογραφίες π.χ. και το δικό σου και τα υπόλοιπα.

Η τεχνική σου έκθεση να περιγράφει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως έχει την κατάσταση.

Η εξουσιοδότηση και η υπεύθυνη δήλωση να έχουν ΑΝΑΦΟΡΑ στην ακριβή κατάσταση.

Στο συμφωνητικό σου ΑΚΡΙΒΩΣ όπως έχει η κατάσταση (ακόμα και το ότι, δεν μπορεί στη συνέχεια να εκδοθεί βεβαίωση νομιμότητας κ.λπ.).

Αν το κάνεις έτσι ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΣΑΙ όσο περισσότερο μπορείς, αν όχι ..."κοροϊδεύεις".

Διαφωνείς κάπου;

 

Διαφορετικά κάθεσαι και κλωσάς αυγά!!!

Έτσι σκεπτόμενος και νόμιμος είσαι και ....ψωμάκι στα παιδιά σου βρίσκεις!!!!

 

Εγώ φίλε μου ΒΑΡΕΘΗΚΑ να διϋλίζω των κώνωπα!!! Έβαλα όσες ασφαλιστικές δικλείδες μπορούσα, τα προχώρησα (δεν ήταν λίγα), θα τα πάω όλα με δόσεις (έχω συνεννοηθεί), δεν νθα κάνω Οριστική Υπαγωγή ...και βλέπουμε (μέσα στο περιθώριο που θα κερδίσω με τους τρόπους αυτούς).

 

Ρε Ιάσονα, πες μου:

 

πως αυτο που κανεις ειναι διαφορετικο απο μια αδεια;;

 

Που διαφωνω; Θα σου πω:

 

- Τι σόι μηχανικοί είμαστε αν ΔΕΝ μπορούμε να "ανακαλύπτουμε" το ιδιοκτησιακό καθεστώς ενός οικοπέδου;

- Τι σόι μηχανικοί είμαστε αν κάνουμε ότι μας λέει ο κάθε ιδιοκτήτης και όχι ό,τι πρέπει;;;

Link to comment
Share on other sites

Μα φίλε μου και το πραγματικό ιδιοκτησιακό καθεστώς γνωρίζουμε και αναφέρουμε και κάνουμε αυτό που πρέπει!

Ο συγκεκριμένος νόμος δεν έχει λογική.

Μπάζει από παντού.

Έχει εισπρακτικό καθαρά χαρακτήρα.

Όλα τα κόβει όλα τα μαχαιρώνει.

Δεν κάνουμε κάτι παράνομο.

Εξυπηρετούμε μια κατάσταση.

Βέβαια, κανείς που μπαίνει στο νόμο αυτό με αυτές τις προδιαγραφές δεν έχει ...αύριο.

Δεν μπορεί να εγγράψει εμπράγματο δικαίωμα στο ακίνητο, που έστω αν το θες έχει ΚΑΤ' ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ.

Εγώ τι κάνω, "εκμεταλλεύομαι" μια κατάσταση από την οποία ΟΛΟΙ είμαστε κερδισμένοι.

Δεν στηρίζομαι στη λογική και μόνο.

Προσπαθώ ν' ακολουθήσω το ...πνεύμα του νομοθέτη (δηλαδή, του κάθε μαμάκα που τον έγραψε).

Σκέψου ακόμα κάτι:

Αν σήμερα αποφάσιζαν αυτοί οι μαμάκες, να βγάλουν μια εγκύκλιο που να μας βοηθά στο πως θα ρυθμίζονταν τα εξ αδιαιρέτου, τι θα έλεγαν;

Πως θα τα μπάλωναν;

Ποιόν τρόπο θα μας υπεδείκνυαν;

Μήπως πιστεύεις ότι, θα πήγαιναν στο "όλοι μαζί - μία δήλωση - ο καθένας την αναλογία του πληρώνει και τέλος"

Δεν πρόκειται να ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ.

Άρα.......

 

Και αυτοί φίλε μου ...κλωσάνε αυγά.

Και εμείς μέχρι τώρα αυτό κάναμε. Αυγά κλωσάγαμε.

Όπως τα ξανάγραψα, εγώ ΒΑΡΕΘΗΚΑ, πρέπει να κερδίσω το κάθε cents που μπορώ (όπως προείπες).

Καλή τύχη....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

 

Χαμός και πάλι! Ας ξεκαθαριστεί επιτέλους η κατάσταση και ας δωθούν οι σωστές απαντήσεις

(Ευχαριστούμε για το link)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την είχα από καιρό την απορία αλλά διαβάζοντας το παραπάνω την θυμήθηκα.

Πως οι πολεοδομίες καθόριζαν (και συνεχίζουν να καθορίζουν) πρόστιμο σε έναν μόνο συνιδιοκτήτη, στην ουσία στον χρήστη του αυθαιρέτου, και όχι σε όλους όσους είναι συνιδιοκτήτες στο αγροτεμάχιο;

Link to comment
Share on other sites

Προχώρησε....

1. Τοπογραφικό για όλο το "οικόπεδο".

2. Σχέδια για το "δικό" σου και περίγραμμα υπολοίπων (όσο σαφέστατο μπορείς).

3. Ποσοστό ιδιοκτησίας 100%.

4. Πλήρη και αναλυτικότατη τεχνική έκθεση (με σαφή αναφορά στο ιδιοκτησιακό κ.λπ.).

5. Σαφής ενημέρωση ιδιοκτήτη για την "κίνηση".

6. Φωτογραφίες των πάντων (έξυπνα τραβηγμένες).

7. Ειδική "έξυπνη" σημείωση στο συμφωνητικό σου με τον ιδιοκτήτη.

8. Ειδική "έξυπνη" αναφορά στην εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη.

9. Ειδική "έξυπνη" αναφορά στην υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη.

 

Εγώ πάντως συμφωνώ με το συνάδελφο και έτσι πράττω και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Την είχα από καιρό την απορία αλλά διαβάζοντας το παραπάνω την θυμήθηκα.

Πως οι πολεοδομίες καθόριζαν (και συνεχίζουν να καθορίζουν) πρόστιμο σε έναν μόνο συνιδιοκτήτη, στην ουσία στον χρήστη του αυθαιρέτου, και όχι σε όλους όσους είναι συνιδιοκτήτες στο αγροτεμάχιο;

Όπως π.χ. έγινε με τον 3212/2003 ή κατά το δημοφιλέστερο νόμο της Βάσως.

Αυτό το έχω ρωτήσεις εδώ και 2 μήνες σε ΤΕΕ, ΥΠΕΚΑ, πρόεδρο ΤΕΕ αλλά απάντηση δεν πήρα.

 

Τίθεται θέμα με τη μεταβίβαση το οποίο όμως είναι διαφορετικό.

 

Εγώ αυτό που τους λέω είναι:

Λόγοι για να δηλώσεις:

  • σταματούν πρόστιμα διατήρησης (αν έχεις)
  • όταν μπει στο σχέδιο πόλης θα έχεις ένα οικόπεδο (πλέον) με ένα σπίτι το οποίο θα μπορείς να μεταβιβάσεις για τα εναπομείναντα χρόνια (από τα 30)
  • άμα σε πιάσουν ότι δε δήλωσες (και έχουν μέσω του 3212/2003 λίστες) θα σου επιβάλλουν πρόστιμο 30%+5% ανά έτος.

Απλά τους λέω να περιμένουν μέχρι να βγει κάτι πιο επίσημο. Πρόβλημα δε διατρέχουν, μία πρώτη δουλειά από εμάς καλό είναι να έχει γίνει έτσι ώστε άμα χρειαστεί να ριχτεί στο σύστημα η δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

θα υπερασπιστώ τον ιάσωνα.

πιστεύω θα συμφωνήσουμε όλοι στο ότι

'ο νόμος μπάζει από παντού και έχει εισπρακτικό καθαρά χαρακτήρα'

δεν δίνουν διευκρινίσεις στο 'θέμα' γιατί απλά κολάνε στο νομικό κομμάτι!

αν δοθεί κάτι θα είναι αντισυνταγματικό και θα κολήσει στο ΣΤΕ.

άρα κάνουν τις πάπιες, και αφήνουν εμάς να βγάλουμε το φίδι.

στην πορεία αν γίνει κανένα μπάχαλο με καμιά προσφυγή-καταγγελία της διαδικασίας

εννοείτε ότι θα βγάλουν την ουρά τους απέξω και θα τρέχουν οι μηχανικοί.

αλλά αν το κάνουν όλοι θα αναγκαστούν να μας 'βοηθήσουν' με καμιά ψευτοδιάταξη.

προσωπικά δεν έχω προχωρήσει σε καμιά τακτοποίηση εξ αδιαιρέτου, αλλά αν και τον ιανουάριο

δε βγάλουν κάτι, θα τα προχωρήσω..

Link to comment
Share on other sites

Μα μόνο σου λες ότι άμα γίνει μπάχαλο θα βγάλουν την ουρά τους από έξω.

Άρα γιατί να μην πιέσουμε τώρα εμείς αυτούς;

πως;

δε βάζουμε τέτοιες δηλώσεις, άρα δεν έχει λεφτά...

 

Το θέμα αντισυνταγματικότητας μπορούν να το ξεπεράσουν δίδοντας εισπρακτικό χαρακτήρα (όπως είναι στην πραγματικότητα) στο νόμο. Υπάρχει και το προηγούμενο του 3212/2003. Πρόστιμο στον κάθε έναν χωριστά.

Άμα θέλουν μπορούν να πουν και ότι η βεβαίωση μηχανικού δε χρειάζεται στα εκτός σχεδίου. ότι θέλουν νομοθετούν σε θέματα που δεν άπτονται του συντάγματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.