Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Καλησπέρα.

εχω και εγω δυο περιπτώσεις εκτος σχεδίου με συσταση οριζοντιου με αποκλειστική χρήση (η γνωστή "ψευτοκάθετη"), η οποία σε αλλη θεση του φορουμ απασχολησε ξανά. Σε σχετικό σεμινάριο το νομικό τμημα του τεε προτείνει να δηλωθεί χωρις την συγκατάθεση των υπολοίπων ιδιοκτητών, λόγω μιας απόφασης του ΣΤΕ η οποία αναφερει οτι σε μια κάθετη οι αυθερεσίες της μιας ιδιοκτησίας δεν επηρεάζουν την άλλη.. στην περίπτωση μου ομως ο ένας ιδιοκτητης δεν μπορεσε στο παρελθόν να βγάλει άδεια λόγω της ύπαρξης του αυθερέτου του άλλου και τωρα ειναι στα δικαστήρια...

θα τολμαγε κανείς να το δηλώσει????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί αναμασάμε τις ίδιες συζητήσεις συνάδελφοι χωρίς κάποια ουσιαστική εξέλιξη; Κανείς δεν είπε ότι αυτή η διαδικασία είναι η προβλεπόμενη. Είναι όμως η βέλτιστη λύση για τις περιπτωσεις με τα εξ αδιαιρέτου που ειναι πάρα πολλές. ...και γιατί προσωπικά πιστέυω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα και συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψε στην προηγούμενη σελίδα ο συνάδελφος ΙΑΣΩΝΑΣ.αλλά πάλι λέμε τα ίδια..

Κατσε ρε συ Ιγκουανα, γιατι θα μας τρελανεις...

Τι σημαινει "αναμασάμε τις ίδιες συζητήσεις";

Συγνώμη αν σου θυμίζω την πατατα που κανεις με τα εξ αδιαιρετου...

καταλαβαινω πως αγχώνεσαι και σιγουρα θα επρεπε!

Δε θεωρω πως μπορεις να μηδενιζεις μια συζητηση 40 σελιδων όταν μαλιστα αποδεχεσαι πως δεν ενεργεις συννομα.

Καλώς κανεις ό,τι κάνεις... Ο καθενας ζυγιζει τα πραγματα...

Όμως -για να μην αναμασουμε τα ιδια και τα ίδια- ενεργεις αυθαιρετα και παράνομα εκτός απο αντιδυναδελφικά.

Ετσι, οταν και αλλοι σαν εσενα προτείνουν οτι προτεινουν για τα εξ αδιαιρετου, σαφως και θα λεμε τα ιδια και τα ιδια.

 

Καλησπέρα.

εχω και εγω δυο περιπτώσεις εκτος σχεδίου με συσταση οριζοντιου με αποκλειστική χρήση (η γνωστή "ψευτοκάθετη"), η οποία σε αλλη θεση του φορουμ απασχολησε ξανά. Σε σχετικό σεμινάριο το νομικό τμημα του τεε προτείνει να δηλωθεί χωρις την συγκατάθεση των υπολοίπων ιδιοκτητών, λόγω μιας απόφασης του ΣΤΕ η οποία αναφερει οτι σε μια κάθετη οι αυθερεσίες της μιας ιδιοκτησίας δεν επηρεάζουν την άλλη.. στην περίπτωση μου ομως ο ένας ιδιοκτητης δεν μπορεσε στο παρελθόν να βγάλει άδεια λόγω της ύπαρξης του αυθερέτου του άλλου και τωρα ειναι στα δικαστήρια...

θα τολμαγε κανείς να το δηλώσει????

Αφου λες πως εχεις οριζοντια, που ειναι το προβλημα;;;

Με οριζοντια δηλωνεις και δεν ρωτας κανεναν!

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε συ Ιγκουανα, γιατι θα μας τρελανεις...

Τι σημαινει "αναμασάμε τις ίδιες συζητήσεις";

Συγνώμη αν σου θυμίζω την πατατα που κανεις με τα εξ αδιαιρετου...

καταλαβαινω πως αγχώνεσαι και σιγουρα θα επρεπε!

Δε θεωρω πως μπορεις να μηδενιζεις μια συζητηση 40 σελιδων όταν μαλιστα αποδεχεσαι πως δεν ενεργεις συννομα.

Καλώς κανεις ό,τι κάνεις... Ο καθενας ζυγιζει τα πραγματα...

Όμως -για να μην αναμασουμε τα ιδια και τα ίδια- ενεργεις αυθαιρετα και παράνομα εκτός απο αντιδυναδελφικά.

Ετσι, οταν και αλλοι σαν εσενα προτείνουν οτι προτεινουν για τα εξ αδιαιρετου, σαφως και θα λεμε τα ιδια και τα ιδια.

 

Σε καμία περίπτωση δεν μηδένισα την συζήτηση.Απλά από αυτήν εγώ έβγαλα τα συμπεράσματα μου και εσύ τα δικά σου. Δεν υπάρχει λόγος να έρθουμε σε αντιπαράθεση δεν μπορεις όμως να να αποτρέπεις όμως όποιους αποφάσισαν να τα προχωρήσουν στο να δώσουν συμβουλές σε κάποιον που σκέφτεται να τα προχωρήσει σχετικά με τον τρόπο. Αυθαίρετα θα ενεργούσα αν έβγαζα κάτι από το μυαλό μου , δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

"Αφου λες πως εχεις οριζοντια, που ειναι το προβλημα;;;

Με οριζοντια δηλωνεις και δεν ρωτας κανεναν! "

 

Δεν ειναι τοσο απλό αφού δεν εχω καταλήξει αν νομικά οι τιτλοι οριζοντιας με αποκλειστική χρήση ειναι ορθοί η οχι...εχει γινει συζητηση στο φορουμ για το θεμα αυτο ξανα:

 

http://www.michaniko...BF%CE%BA%CE%BB/

Edited by vagman
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν μηδένισα την συζήτηση.

Μα φυσικα και το εκανες οταν λες "λεμε τα ιδια και τα ιδια"...

Σε αντιπαράθεση δεν πρόκειται να έρθω.

... δεν μπορεις όμως να να αποτρέπεις όμως όποιους αποφάσισαν να τα προχωρήσουν στο να δώσουν συμβουλές σε κάποιον που σκέφτεται να τα προχωρήσει σχετικά με τον τρόπο.

Δεν αποτρέπω κανεναν να κανει αυτο που αποφασισε!

Όμως το να υπενθυμίζω πως αυτό που λες/λετε είναι -ουσιαστικά- παράνομο, δεν θα σταματησω να το κάνω και σιγουρα οχι επειδη το λεει κάποιος απο εδω μεσα.

Αυθαίρετα θα ενεργούσα αν έβγαζα κάτι από το μυαλό μου , δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο.

Φυσικα και τα βγαζεις απο το μυαλό σου!

Παίρνεις ένα Νόμο και τον "μαγειρευεις" όπως σε συμφέρει, αγνοώντας προισχύοντες Νόμους και διατάξεις (βλ Αστικό Κώδικα). Και φυσικά δεν κανω αναφορά στο ηθικό-επαγγελματικο κομμάτι προς τους πελάτες αλλά και τον αθέμιτο ανταγωνισμό προς τους συναδέλφους ΤΕ και ΠΕ οι οποίοι διαλέγουν να σέβονται καποια θέματα...

Αν ειναι ετσι ρε παιδια, να πω κι εγω πως ο ΕΑΚ εχει χαρακτηρα εισπρακτικό και να κάνω οικοδομές με 4Φ12 στις κολώνες ενημερώνοντας βέβαια τους πελάτες και κάνοντας "έξυπνες" κινήσεις που λέει και ο Ιάσονας...

Θεωρείτε πως απέχετε πολύ;

 

Δεν ειναι τοσο απλό αφού δεν εχω καταλήξει αν νομικά οι τιτλοι οριζοντιας με αποκλειστική χρήση ειναι ορθοί η οχι...εχει γινει συζητηση στο φορουμ για το θεμα αυτο ξανα:

http://www.michaniko...BF%CE%BA%CE%BB/

Συνάδελφε, εχεις ή όχι οριζοντια;

Αν εχεις, δηλώνεις μόνος σου.

Τωρα το αν υπάρχει αποκλειστική χρήση ή όχι, εγώ δεν θα το λάμβανα υπόψη καθόλου, ισχύει-δεν ισχύει.

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Ναι απέχουμε πολύ από αυτό που λες....

Τελειώνω εδώ και δεν θέλω να δώσω καμία συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εχεις ή όχι οριζοντια;

Αν εχεις, δηλώνεις μόνος σου.

Τωρα το αν υπάρχει αποκλειστική χρήση ή όχι, εγώ δεν θα το λάμβανα υπόψη καθόλου, ισχύει-δεν ισχύει.

 

Η οριζοντια αφορά 30 τ.μ. κτισμα. το υπολοιπο αυθερετο κτισμα (άλλα 100 τ.μ.), το οποίο εχει γινει μέσα στο τμήμα γηπέδου με αποκλειστική χρήση, ειναι και το επίμαχο... Αν δεν λάβω υποψην την αποκλειστική χρήση τοτε θεωρείται οτι βρισκεται σε κοινοχρηστο χωρο, οπότε θέλει συγκατάθεση από ολους και άρα δεν προχωράω μονος...

Link to comment
Share on other sites

Ναι απέχουμε πολύ από αυτό που λες....

Μπορεις να πεις ό,τι θέλεις για να αισθάνεσαι καλύτερα!

Όμως η μη τηρηση του νόμου απο πλευράς σου, είναι δεδομένη.

Τελειώνω εδώ και δεν θέλω να δώσω καμία συνέχεια!

Εγω σου λέω να δωσεις μια συνεχεια ως εξης:

Να πας σε ενα συμβολαιογραφο-δικηγορο και να τον ρωτησεις.

Μετά, ελα να μου πεις αν "απέχετε πολυ από αυτό που λέω", όταν τόσο τα δικαιωματα των συνιδιοκτητων επί ιδιοκτησίας, όσο και η περιουσία τους (από στατική άποψη) προστατεύονται το ίδιο από τον Αστικό Κώδικα. Για ποιό λόγο νομίζεις εσυ πως οι μηχανικοί έχουν τρελές ευθύνες;;

 

Αλλά, στου κουφου την πόρτα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να μας δώσει έγγραφη απάντηση το ΤΕΕ ΤΚΜ, που στα σεμινάρια των αυθαιρέτων έλεγε τον τρόπο να προχωράμε τα εξ' αδιαιρέτου???

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να μας δώσει έγγραφη απάντηση το ΤΕΕ ΤΚΜ, που στα σεμινάρια των αυθαιρέτων έλεγε τον τρόπο να προχωράμε τα εξ' αδιαιρέτου???

 

αυτό περιμένουμε......Μακάρι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.