Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

η συναίνεση των συνιδιοκτητών ειναι υπεύθυνη δηλωση ή έχει κάποια άλλη μορφη.

Αν κάποιος συνάδελφος έχει κατι σε φόρμα, καλό θα ήταν να το ανέβαζε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια ΥΔ επικυρωμενη για το γνησιο της υπογραφης θα εφτανε...

Το λεκτικο γραψτο εσυ και μοιρασε το...

Το δυσκολο δεν ειναι αυτο... το δυσκολο ειναι να συναινεσουν ολοι τους...

Link to comment
Share on other sites

σε 12 στρ αγροτεμάχιο ο πελάτης μ έχει 3% ποσοστό .φυσικά μέσα στο 12αρι υπάρχουν κ άλλες αυθαίρετες κατασκευές .εγώ τοπογραφικό θα κάνω για αυτό που θα μ υποδείξει σαν το ποσοστό του ή σε όλο?επίσης απτο 12αρι ένα κομμάτι (τουλάχιστον 4στρ) ο ιδιοκτήτης μπορεί να το έχει πουλήσει με σύσταση καθέτου.εγώ θα πρέπει να δείξω ΟΛΟ το αγροτεμάχιο?ακόμη κ αυτό που ενδεχομένος έχει πουληθεί απο το 12αρι?

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό λέω ότι ή θα έχουμε εμείς το ΟΚ από τους γείτονες άμεσα ή θα το παίρνουμε (το ΟΚ) έμμεσα από τον πελάτη μας που θα μας υπογράφει ΥΔ ότι ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ το ΟΚ από τους υπόλοιπους, οπότε μελλοντικά μπλεξίματα με τους γείτονες να έχει ο πελάτης και όχι εμείς!!!

Νομίζω ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα γιατί αν σε "τρέξει" ο γείτονας-συνιδιοκτήτης, στο δικαστήριο δεν θα ακουστεί και πολύ ελαφρυντικό να πεις ότι "μα μου έφερε ΥΔ ο ιδιοκτήτης ότι έχει το ΟΚ όλων των συνιδιοκτητών".

 

Βέβαια αυτό σημαίνει ότι πρέπει να μπαίνουν και τα ποσοστά των υπολοίπων, διότι αφού ο πελάτης μας τους βρήκε για να πάρει το ΟΚ, θα πει ότι τους έχει μιλήσει, άρα τους ξέρει, άρα μπορεί να πάρει και τα στοιχεία τους που χρειάζονται για το σύστημα!
Ε αν τους μίλησε και κατάφερε και πήρε το ΟΚ και τα πλήρη στοιχεία τους για να συμπληρωθεί η δήλωση, τότε δεν θα υπήρχε πρόβλημα να πάρει και την ενυπόγραφη συναίνεσή τους για την τακτοποίηση! ;)
Link to comment
Share on other sites

σε 12 στρ αγροτεμάχιο ο πελάτης μ έχει 3% ποσοστό .φυσικά μέσα στο 12αρι υπάρχουν κ άλλες αυθαίρετες κατασκευές .εγώ τοπογραφικό θα κάνω για αυτό που θα μ υποδείξει σαν το ποσοστό του ή σε όλο?επίσης απτο 12αρι ένα κομμάτι (τουλάχιστον 4στρ) ο ιδιοκτήτης μπορεί να το έχει πουλήσει με σύσταση καθέτου.εγώ θα πρέπει να δείξω ΟΛΟ το αγροτεμάχιο?ακόμη κ αυτό που ενδεχομένος έχει πουληθεί απο το 12αρι?

Πλάκα μας κανεις συναδελφε...

Δεν μπορει...

Νομίζω ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα γιατί αν σε "τρέξει" ο γείτονας-συνιδιοκτήτης, στο δικαστήριο δεν θα ακουστεί και πολύ ελαφρυντικό να πεις ότι "μα μου έφερε ΥΔ ο ιδιοκτήτης ότι έχει το ΟΚ όλων των συνιδιοκτητών".

Δεν εχεις και αδικο αλλά απο την αλλη εμεις ζητουμε κατι και ο ιδιοκτητης το φερνει σε μορφη ΥΔ οπως λεει ο architect_duth. OK, εγω τ πρεπει να κανω;;; Να ελέξω τον πελατη μου ως προς το αληθες της ΥΔ που εφερε;

Απο την άλλη το κειμενο "δηλωνω υπευθυνα πως οι συνιδιοκτητες μου Αθανασιος Μπιθικουκουροβιτς, Δημήτριος Στραβόξυλος, Γιάννης Βερνικομενοκέρατος, Αντώνιος Δυστροπος και Λάκης Κουκουρούκου συμφωνούν στην ρυθμιση της ιδιοκτησίας μου..." δεν ξέρω κατά πόσο στέκει νομικά...

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό και ΥΔ νοείται όταν αφορά σε αυτόν που την υπογράφει. Μια ΥΔ που αναφέρεται στους Χ, Υ, και την υπογράφει ...ο Ζ, δεν μπορεί παρά να θεωρείται ανέκδοτο! :)

Link to comment
Share on other sites

Nαι, εκει καταλήγω κι εγώ...

Και επειδή θα είναι -πραγματικά- ανέκδοτο, μάλλον κι εμείς δεν πρέπει να δεχθούμε κάτι τέτοιο...

Άλλωστε, όπως λέει κι ο φίλος μου ο Κομφούκιος, stupid is as stupid does!

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, αλλιώς ο ιδιοκτήτης που θα τον βάζαμε να υπογράψει ΥΔ ότι έχει το ΟΚ των υπολοίπων, θα ετοίμαζε (κρυφά από εμάς) και άλλη μια ΥΔ που θα έλεγε "ο μηχανικός με έβαλε να υπογράψω ΥΔ ότι έχω το ΟΚ των υπολοίπων", θα την υπέγραφε και αυτή και θα ήταν εξασφαλισμένος, χαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, αλλιώς ο ιδιοκτήτης που θα τον βάζαμε να υπογράψει ΥΔ ότι έχει το ΟΚ των υπολοίπων, θα ετοίμαζε (κρυφά από εμάς) και άλλη μια ΥΔ που θα έλεγε "ο μηχανικός με έβαλε να υπογράψω ΥΔ ότι έχω το ΟΚ των υπολοίπων", θα την υπέγραφε και αυτή και θα ήταν εξασφαλισμένος, χαχαχαχα!

 

:shock: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.