Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Ισχύει με ότι ευθύνες συνεπάγεται συνάδερφε!

 

Μόλις έφυγε πελάτης από το γραφείο μου (από Καλλικράτεια = εξ' αδιαιρέτου) και λόγω αμοιβής δεν βλέπω να ξανάρχεται... Όταν του είπα ότι δεν είναι "απλό" το να προχωρήσουμε περίπτωση εξ' αδιαιρέτου και του ανέφερα τα προβλήματα, μου λέει:

"Αν και πήγα και σ' άλλους μηχανικούς εδώ και στην Καλλικράτεια, κανένας δεν μου είπε ότι ενδεχομένως να υπάρξει νομικό πρόβλημα με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες!"

 

Τώρα σε βοήθησα ή σε χάοσα περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαώθηκα!!!

Και απο πλευράς ευθυνών, άστα βράστα χΕστ@ ...

Ποιός να βάλει το κεφάλι του στον ντορβά, άμα δεν είναι ζα-μαν-φου, ή έχει πλάτες;

 

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο, διότι δεν μπόρεσα να βρώ σχετικό τόπικ... μπορεί να μεταβιβαστεί υπόθεση που τρέχει στο σύστημα του τεε και ξεκίνησε κάποιος μηχανικός (ώστε να πληρώσει ο ιδιοκτήτης το παράβολο), σε άλλον ;

και αν ναι πώς και πότε;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι ξέρω ΟΧΙ... εκτός και αν γίνεται με έγγραφη επικοινωνία των 2 μηχανικών προς το ΤΕΕ και μεταφορά της δήλωσης από τον Α στον Β μηχανικό.

 

Αυτό συνάδερφε ήταν και ένα "κόλπο" - ΜΑΛΑΚΙΑ - των κλασικών ΑΠΑΤΕΩΝΩΝ "συναδέρφων μηχανικών", οι οποίοι έλεγαν αμοιβή 500€ στην αρχή ή πρόστιμο με ΤΖ της ΔΕΗ, καπάρωναν και "κλείδωναν" τον πελάτη και μετά του ξεφούρνιζαν άλλα 500-1000 για αμοιβή ή διπλάσιο - τριπλάσιο πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει πληρωθεί το παράβολο, η δήλωση θεωρείται ως μη γενομένη!

Δηλαδή, ένας άλλος μηχανικός ξανακάνει νέα δήλωση, ξανατυπώνει άλλο παράβολο και συνεχίζεται η διαδικασία κανονικότατα!

Βεβαίως γεννάται θέμα "επαγγελματικής δεοντολογίας" ως προς τον άλλο συνάδελφο.

Εγώ θα επικοινωνούσα μαζί του κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μακρυγορούμε, σε off topic κουβέντα, αν εχει πληρωθει μόνο το παράβολο, και είναι περασμένο στο σύστημα, δεν γίνεται... ή πολύ δύσκολα, κατόπιν συνεννοήσεωσ εκατέρωθεν και με το τεε ... σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει πληρωθεί το παράβολο τότε μάλλον δεν γίνεται.

Επικοινώνησε και με το ΤΕΕ αλλά μάλλον το ίδιο θα σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...... άντε να ξαναθέσω κ εγώ μια ερώτηση για εξ αδιαιρέτου αν κ μάλλον θα περιμένουμε όλοι μας μήπως κ βγει αυτήν η διευκρινιστική εγκύκλιος......αν κ δεν είμαι κ πολύ σίγουρος ότι θα βγει .... αλλά όπωσ είπα ας περιμένουμε...

 

έστω ένα οικόπεδο τεμαχίζεται σε 16 εξ αδιαιρέτου κομμάτια και τακτοποιούνται όλα και τα 16 (το πως θα τακτοποιηθούν ας δεχτούμε ότι με κάποιον τρόπο τέλως πάντων τακτοποιούνται) η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη να δώσει ρεύμα και στους 16 με 16 διαφορετικά ρολόγια? έχει κανείς ολοκληρώσει τακτοποίηση εξ αδιαιρέτου και να έχει κάνει αίτηση στη ΔΕΗ για σύνδεση με το δίκτυο της, υπάρχει έστω ένας που να το ολοκλήρωσε? ή έστω να ξέρει κάποιον που το έφτασε μέχρι τέλους ....

Link to comment
Share on other sites

Να συνοψίσω λίγο.

Αγροτεμάχιο εξ αδιαιρέτου με 3 ιδιοκτήτες, όπου ο καθένας έχει μία οικία και ποσοστό στο αγροτεμάχιο 33%.

Κάνει ο καθένας μία δήλωση σε διαφορετικό μηχανικό και δηλώνει ότι κατέχει το 33% ο ίδιος και τα υπόλοιπα οι άλλοι συνιδιοκτήτες.

Έχει ο καθένας έγγραφη συναίνεση από τους άλλους για αυτή τη διαδικασία.

Όμως ο καθένας δηλώνει σε ΦΚ μόνο την οικία που κάνει χρήση.

Είναι σωστή η διαδικασία έτσι ή θέλει και κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.