Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Η συναίνεση των συνιδιοκτητών απαιτείται να υπάρχει σε υπεύθυνη δήλωση θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από δημόσια αρχή (μια για τον καθένα από τους συνιδιοκτήτες)! Έχεις τέτοιες για να προχωρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση γιατί κόλλησα..... Τα αποτυπώνεις γιατί σε ενδιαφέρει το ποσοστό υπέρβασης επειδή έχεις άδεια, ή τα αποτυπώνεις και ο ΕΝΑΣ ιδιοκτήτης (πελάτης σου) θα πληρώσει για ΟΛΕΣ τις αυθαιρεσίες (και των υπολοίπων) ???

Στις περιπτώσεις εξ αδιαιρέτου εκτός σχεδίου που είχα (χωρίς οικ. άδεια) αποτύπωσα στο τοπογραφικό, όλα τα κτίρια του ενιαίου οικοπέδου. Μήπως δεν χρειαζότανε?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω τέτοιο χαρτί παρά μόνο το χαρτί στο οποίο ο πελάτης δηλώνει ότι είναι εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος των υπολοίπων με μια Υ.Δ., υπάρχει κάποια νομική βάση σε αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω τέτοιο χαρτί παρά μόνο το χαρτί στο οποίο ο πελάτης δηλώνει ότι είναι εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος των υπολοίπων με μια Υ.Δ., υπάρχει κάποια νομική βάση σε αυτό ?

 

Εγώ έτσι δεν θα το προχωρούσα.

 

Στις περιπτώσεις εξ αδιαιρέτου εκτός σχεδίου που είχα (χωρίς οικ. άδεια) αποτύπωσα στο τοπογραφικό, όλα τα κτίρια του ενιαίου οικοπέδου. Μήπως δεν χρειαζότανε?

 

Πολύ καλά έκανες!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο στο τοπογραφικό δείχνω τα κτίσματα που δεν τακτοποιούνται από τον πελάτη μου. Δεν κάνω αποτύπωση.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις εξ αδιαιρέτου εκτός σχεδίου που είχα (χωρίς οικ. άδεια) αποτύπωσα στο τοπογραφικό, όλα τα κτίρια του ενιαίου οικοπέδου. Μήπως δεν χρειαζότανε?

 

Χρειαζόταν! :smile:

 

Εγώ μόνο στο τοπογραφικό δείχνω τα κτίσματα που δεν τακτοποιούνται από τον πελάτη μου. Δεν κάνω αποτύπωση.

 

Κι εγώ, από τον τοπογράφο αυτό ζητάω (γιατί δεν τα κάνω εγώ τα τοπογραφικά). Αποτύπωση κάνω μόνο τις κατασκευές του πελάτη μου.

Και εννοείται ότι ο πελάτης μου πληρώνει μόνο τα δικά του πρόστιμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα για τα παρακάτω;

 

Σε εξ αδιαιρέτου εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο υπάρχουν 2 συνιδιοκτήτες, ο πελάτης μου (Α) κ ένας γείτονας (Β). Ο Α, που θέλω να εξυπηρετήσω, έχει κατοικία με οικ. άδεια και θέλει να τακτοποιήσει κάποιες υπερβάσεις δόμησης, κτλ. Ο Β έχει κατοικία χωρίς οικ. άδεια, αλλά δε θέλει να μπει στη ρύθμιση.

 

Πώς θα προχωρήσω την υπόθεση για τον Α; Έστω ότι έχω τη συναίνεση του Β με υπεύθυνη δήλωση.

 

Σίγουρα θα γίνει τοπογραφικό για όλο το αγροτεμάχιο. Αρκεί να φαίνεται το περίγραμμα της κατοικίας του Β ή χρειάζεται πλήρης αποτύπωση; Για τον προσδιορισμό των συντελεστών υπέρβασης δόμησης, κτλ. του Α θα λάβω υπόψη μόνο τις δικές του υπερβάσεις ή θα πρέπει να συνυπολογίσω και αυτές του Β; Και επίσης το συνολικό πρόστιμο θα αφορά μόνο στις αυθαιρεσίες του Α ή και σ΄αυτές του Β;

 

 

Κ κάτι ακόμα.

Βάσει συμβολαίου κάποιος έχει αγοράσει τμήμα κληροτεμαχίου το 1979. Στο συμβόλαιο δεν αναφέρεται πουθενά για εξ αδιαιρέτου. Αναφέρει ότι το κομμάτι γης που αγοράστηκε (1στρ.) αποτελούσε τμήμα κληροτεμαχίου 2στρεμμάτων. Τι ισχύει για τα κληροτεμάχια; Γιατί έχω την εντύπωση ότι τα κληροτεμάχια δε μπορούν να κοπούν κ να πωληθούν κ επομένως υπάρχει εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι για να έχει ο Α ο.α., τότε που την έβγαλε είχε και τη συνναίνεση του Β, έτσι?

 

Καταρχάς ξεκαθαρίζεις και στον Α και στον Β ότι εάν δεν ρυθμιστούν τα πάντα, δεν θα μπορέσουν ποτέ να μεταβιβάσουν το οτιδήποτε. Έπειτα, αφού ο Β συνεχίζει να μην θέλει, εσύ αποτυπώνεις τις αυθαιρεσίες του Α. Στο τοπογραφικό θα φαίνεται αναλυτικά του Α και περίγραμμα του Β. Για τους συντελεστές, θα λάβεις υπόψη σου ΚΑΙ του Β !!! Συνήθως, όταν υπάρχουν αρκετά κτήρια, βγαίνουν οι μέγιστοι συντελεστές. Τώρα... πρέπει να το δεις λίγο παραπάνω. Για το πρόστιμο, εσύ θα βγάλεις μόνο για τις αυθαιρεσίες του Α, αλλά με συντελεστές για όλα. Εάν κάνεις και για του Β, τότε θα είναι σαν να πληρώνει ο Α τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει...

Εντός οικισμού οικόπεδο που ανήκει σε 6 άτομα, και έχει γίνει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας για το ποσοστό που αντιστοιχεί στον καθένα. Εντός του οικοπέδου υπάρχουν δυο προ του 55 ενωμένες οικίες στις οποίες έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και μια εντελώς αυθαίρετη οικία (του πελάτη μου). Ερώτηση:

Αφού έχει γίνει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας χρειάζομαι συναίνεση των υπολοίπων; Με επηρεάζουν οι αυθαιρεσίες των υπολοίπων (πχ αποθήκες); Μπορεί κάποιος από τους υπόλοιπους εφόσον έχει γίνει σύσταση κάθετης να πουλήσει το κομμάτι του ενώ υπάρχουν αυθαίρετα στο σύνολο του οικοπέδου;

Συγνώμη εάν έχει απαντηθεί κάτι παραπλήσιο, αλλά επειδή καθε περίπτωση είναι διαφορετική, δεν θέλω να ερμηνεύσω κάτι λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.