Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Πάντως στη Βόρεια Ελλάδα το 80%, για να μην πω παραπάνω κάνουν κανονικά τα εξ'αδιαρέτου. 'Ετσι μετά από πολλούς πελάτες που έχασα ξεκίνησα και εγώ να κάνω αυτού του είδους τις ρυθμίσεις. 'Αλλωστε αν δεν το κάνω εγώ θα το κάνει κάποιος άλλος και μάλιστα είναι πολλοί!!! Και η ζήτηση αυξάνει συνεχώς και η πολεοδομία στέλνει ραβασάκια ότι αν δεν ενταχθείς στο νόμο σου κόβουν το ρεύμα!!!!! Και τώρα όλοι ψάχνονται να ενταχθούν.

Οπότε επιλέγεις για ποιο λόγο δεν θέλεις να κοιμάσαι και προχωράς ανάλογα :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mε τα 7200, θα ζουσες καλυτερα φετος. Σιγουρα.

Ομως, αν "σκασουνε" μαζι όλες οι ευθύνες που κουβαλας παιρνοντας αυτα τα 7200 (δηλ δηλωνοντας για τον καθενα μονο το "δικο του"), τι θα κανεις;

 

... και η πολεοδομία στέλνει ραβασάκια ότι αν δεν ενταχθείς στο νόμο σου κόβουν το ρεύμα!!!!!

Τι ειναι παλι αυτο;;;;;;;;;;

Για ποια ραβασακι μιλας;;;;;;;;;;

Μπορεις να σκαναρεις κανενα;

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Mε τα 7200, θα ζουσες καλυτερα φετος. Σιγουρα.

Ομως, αν "σκασουνε" μαζι όλες οι ευθύνες που κουβαλας παιρνοντας αυτα τα 7200 (δηλ δηλωνοντας για τον καθενα μονο το "δικο του"), τι θα κανεις;

 

 

Τι ειναι παλι αυτο;;;;;;;;;;

Για ποια ραβασακι μιλας;;;;;;;;;;

Μπορεις να σκαναρεις κανενα;

 

Δεν έχω μαζί μου γιατί λείπω στη θάλασσα. Αυτοί που πήραν ρεύμα το 2004 (δεν θυμάμαι με ποιο νόμο) σου λέει ξεκάθαρα ότι μπες στο νόμο αλλιώς θα έχεις διακοπεί από τα δίκτυα κοινής ωφέλειας!!! Τι θα κάνεις εσύ σαν ιδιοκτήτης εξ'αδιαιρέτου θα γυρίσεις 100 χρόνια πίσω με κεριά και γεωτρήσεις ή θα βρεις έναν μηχανικό να ενταχθείς στο νόμο; Τώρα θα μου πεις θα εφαρμοστεί ο νόμος ή όχι αυτό είναι άλλο ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό είπα πως θα μείνω με το δάχτυλο στο στόμα....

 

Κατάλαβα αλλά έως πότε; Πίστεψε με θα αναθεωρήσεις κάποια στιγμή!!!

Link to comment
Share on other sites

Εριξα μια γρηγορη ματια στο topic αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο...

 

Προκειται για απλή βεβαίωση αδόμητου αγροτεμαχίου.

Αν έχουμε συνιδιοκτήτες πχ. Ο Α έχει 60 % και ο Β έχει 40 %.

Ας πούμε ότι γνωρίζουμε ποιος είναι ο Α αλλά δεν ξέρουμε τον Β. Ο Α έρχεται και μου ζητάει βεβαίωση για να πουλησει το μερίδιό του.

Τι κάνουμε; Ψάχνουμε το Β και να μας δώσει να στοιχεία του να τα βάλουμε μεσα στη φόρμα των δηλώσεων; Ή πιο εύκολα βάζουμε τον Α με ποσοστό 100%, αλλά γράφουμε στα σχόλια ότι είναι ιδιοκτήτης 100% στο μερίδιο του ("μπούρδα" μου ακούγεται!);

Και πιο πολύπλοκο, αν έχει φύγει από τη ζωή ο Β πρέπει να βρούμε τους κληρονόμους και "πάει λέγοντας";

 

 

Και ολα αυτα για μία απλή βεβαίωση...

 

 

Έτυχε σε κάποιον συνάδελφο κάτι παρόμοιο;

Edited by GiorgosKal
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως δεν είναι δικιά μας δουλειά το να βρούμε τους συνιδιοκτήτες μιας ιδιοκτησίας. Είναι δουλειά που θα αναθέσει ο πελάτης σου στον συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μαζί μου γιατί λείπω στη θάλασσα.

E κι εσυ...

Γιατi εισαι στη θαλασσα; :lol:

Oταν με το καλο γυρισεις, πιξε μια ματια σε παρακαλω...

Καλες...βουτιες!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

έχει αλλάξει κάτι με τα εξ'αδιαιρέτου;Το έχω παρατήσει το θέμα με τα εξ'αδιαιρέτου (και με τα αυθαίρετα γενικα) αλλά με πήρε ένας συνάδελφος και μου λέει οτι ένας πελάτης του θέλει να τακτοποιήσει κτίσμα σε οικόπεδο 7 στρ όπου έχει κοπεί σε πάρα πολλά 150ρια. Με ρωτάει αν μπορούμε να αποτυπώσουμε μονο του πελάτη το κομμάτι και του είπα όχι.

Υπάρχει τιποτα νεότερο;

Link to comment
Share on other sites

γιωργο, #1425

τι δεν καταλαβαίνω???...

 

Εχεις ενα αδομητο

δεν εχεις καμμιά κατασκευή...δεν εχεις καμμια παράβαση...

...δεν εχεις να δηλωσεις τιποτε στο ΤΕΕ για καμμία αυθαιρεσία...

Ενας συνιδιοκτήτης πουλάει το ποσοστό του...

Και βεβαια δεν χρειαζεται την συναινεση κανενός αλλου συνιδιοκτήτη......αφου δεν έχεινα"τακτοποιήσει" τίποτε....

 

καλό βραδυ σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.