Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

σημερα,

όλα τα κτισματα, ανηκουν σε όλους, κατα το εξ αδιαιρετου ποσοστό καθενος στο γηπεδο.

Αρα, εστω 10 συγκύριοι του γηπεδου, με ποσοστό 10% καθενας στο γηπεδο

 

εχουν απο 10% καθενας, σε καθε ενα κτισμα, εξ αδιαιρέτου.

και μονον αυτο μπορει καθενας να πουλήσει , δλδ στο συμβολαιο θα πουλησει το 10% σε καθενα απο τα κτισματα...

 

και βεβαια δεν χρειαζεται την συναινεση των υπολοιπων για να πουλήσει...

[ούτε τις συνυπογραφες των άλλων]- όπως και ο σαλταπίδας,[ με την καλημερα μου] προείπε...-

 

.αλλα ο αγοραστης θα πληρωσει Χ χρηματα αλλά θα εχει ποσοστα 10% σε ολα τα κτισματα

και οχι αυτοτελες κτισμα...

αρα...???...

 

Ο τ α ν θα επιτραπει η συσταση ΟΙ [ και η καθετη ] και θα μπορουν να κανουν διανομη, τοτε θα αποκτησει καθενας το δικό "του" κτισμα,

και θα μπορει να το μεταβιβασει νόμιμα, σαν ανεξαρτητη και διηρημένη ιδιοκτησία.

Κάποτε....

σαλ..

μαζι γραφαμε...

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημήτρη κατά τη γνώμη σου ως νομικός, ποιο υπουργείο είναι αρμόδιο για να επιτραπεί η κάθετη στα αγροτεμάχια, το ΥΠΕΚΑ ή το Αγροτικής ανάπτυξης;

Link to comment
Share on other sites

το ΥΠΕΚΑ....

 

και αφου πεισθει ο υπουργος οτι δεν μπορει σε εναν αγρό 4 στρ. να χτιζεις 200 τμ. "ενωμενα" και να ακους το καζανακι του διπλανού,

αντι να εχεις 4 κτισματα σε αποσταση...

 

Νομιζω οτι

απο το 1992 μεχρι σημερα εχει περασει υπερ αρκετος χρονος με αυτη την ακατανόητη απαγορευση...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι ισχυρίζονται πως η απαγόρευση αυτή υπήρχε και προ του 1992 αλλά με νόμο το έτος αυτό διευκρινίσθηκε οριστικά.

Μήπως γνωρίζεις το ΦΕΚ;

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Με το διάγραμμα κάλυψης τι γίνεται ? Πως προχωράμε σε αυτές τις περιτπώσεις ?

Η περίπτωσή μου είναι εξ'αδιαιρέτου σε άρτιο και οικοδομήσιμο γήπεδο. Έχω κολήσει σε αυτό το θέμα εδώ και 3 μήνες και δεν μπορώ να κάνω οριστική υπαγωγή....

Link to comment
Share on other sites

Από τα 4 κτίσματα δηλώνονται/τακτοποιούνται τα 3 από διαφορετικούς μηχανικούς (από εμένα και άλλους δύο). Στο τοπογραφικό φαίνονται τα πάντα. Στο διάγραμμα κάλυψης τι θα φαίνεται δηλαδή ?

Τι πραγματοποιούμενη δόμηση, κάλυψη κτλ πρέπει να δείξουμε...εκεί μέσα γίνεται το έλα να δεις......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.