Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

...για να μην ανατρεχουμε...τι εγραψες δυό μηνες πριν..

να διευκρινιζες

αν εισαι εντος ή εκτος

τι κτισμα ειναι

ποσοι ιδιοκτητες

πως προεκυψε κλπ κλπ

 

Δεν είμαι σίγουρος αν εννοείς το δικό μου μήνυμα. Αν ναι, τότε δεν έχουν σημασία αυτά. Η ερώτηση είναι απλώς τι θα γίνει αν γίνει καταγγελία, η πολεοδομία επιβάλει πρόστιμα και κάποιος συνεχίζει να μη συναινεί να γίνει τακτοποίηση με τον 4014 για γλυτώσουν τα πρόστιμα. Μπορεί να εξαναγκασθεί;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τα σημερινά δεδομένα το πρόστιμο είναι μεγάλο, οπότε σίγουρα ο καθένας θα εξαναγκαζόταν! Μήπως αυτός που δεν συνναινεί δεν έχει τα χρήματα ούτε για τακτοποίηση?

 

Κατα τα άλλα οπως προείπε και ο dimitri GM, γενική ερώτηση πολύ πιο γενική και η απάντηση...

Edited by ergon
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που εχω 2 συνιδιοκτητες. ο Α με 25% επικαρπια και ο Β με 25% ψιλη και 75% πληρη κυριοτητα. εχω την συγκαταθεση και των δυο με Υ.Δ του Α οτι αφηνει τον Β να προχωρησει την υποθεση του αυθαιρετου.

1)στο συστημα στους ιδιοκτητες βαζω: και τους δυο με ποσοστα ο Α 25% και οΒ με 75%?

2)ή μονο τον Β με 100%.?

δηλαδη το προστιμο βγαινει επιμερισμενο στους ιδιοκτητες?

Link to comment
Share on other sites

επειδη τυχαινει να παει για αδεια νομιμοποιησης η οικια που θα δηλωθει, μηπως μετα μου ζηταει η πολεοδομια να φαινεται στο νομο και ο Α με την επικαρπια?

η αδεια δηλαδη σε εξαδιαιρετου βγαινει μονο στον εναν? ή πρεπει να γραφει επανω Α και Β ?

Link to comment
Share on other sites

Ο επικαρπωτής δεν είναι ιδιοκτήτης. Απλώς "καρπούται" το ακίνητο. Δηλαδή, κάθετε και πίνει ...καφέ! Ιδιοκτήτης είναι ο έχων την πλήρη κυριότητα ή ο έχων το 100% της ψιλής κυριότητας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Ιασονα. Αρα η άδεια θα βγει στο ονομα του Β μονο. στη δηλωση θα βαλω μονο αυτον με 100%.

Σε αλλη περιπτωση αδειας νομιμοποιησης που εχουν δυο απο 50 % . τους δηλωνω και τους δυο και οι αδεια θα βγει και στους δυο.

απλα γνωριζεις εαν αφου δηλωσω και τους δυο και π.χ το παραβολο ειναι 1000 για να προχωρησω στην αδεια νομιμοποιησης θα βγει μια εντολη πληρωμης με τα δυο ονοματα ή δυο με το καθενα ονομα και 500 ευρω εκαστος?

σε ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά έτσι όπως τα λες.

 

απλα γνωριζεις εαν αφου δηλωσω και τους δυο και π.χ το παραβολο ειναι 1000 για να προχωρησω στην αδεια νομιμοποιησης θα βγει μια εντολη πληρωμης με τα δυο ονοματα ή δυο με το καθενα ονομα και 500 ευρω εκαστος?

 

Θα βγει ένα "παράβολο" στο όνομα και των δύο. 'Κάποιος" πρέπει να το πληρώσει.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφη κατοικία με σύσταση οριζόντιας όπου υπάρχουν αυθαιρεσίες σε μια κατοικία εκ των δυο και ένα γκαράζ στον κοινόχρηστο χώρο αυθαίρετο και αυτό.....ο ένας θέλει να κάνει τακτοποίηση, ο άλλος δεν θέλει...τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.