Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνέντευξη του Χ. Σπίρτζη (Πρόεδρος ΤΕΕ) στον ΣΚΑΙ


Recommended Posts

Για να καταλάβω κι εγώ.

Ο μηχανικός επαγγελματίας μέλος του ΤΕΕ με άδεια εξάσκησης επαγγέλματος της ειδικότητας του (πχ εγώ Αρχιτέκτονας Μηχανικός) αν συντάξω λαθεμένη βεβαίωση τότε πέραν των όποιων άλλων θα έχω πειθαρχικό παράπτωμα από το ΤΕΕ και ΔΕΔΟΜΕΝΑ άρση της άδειας εξάσκησης επαγγέλματος μου ως αρχιτέκτων.

Δηλαδή πετώ στα σκουπίδια όλες μου τις σπουδές και όλα τα χρόνια επαγγελματικής μου πορείας?

Άρα αυτό σε συνδυασμό με το πρόστιμο (από το ΤΕΕ το πρόστιμο?) και τις οικονομικές απαιτήσεις από εμπλεκόμενους στην αγοραπωλησία είναι ένας σοβαρότατος λόγος να έχω την μεγίστη προσοχή που θα υπογράφω, πέραν της συνείδησης μου και της επαγγελματικής μου ηθικής?

Σωστά μέχρι εδώ?

 

Ο απόφοιτος ΤΕΙ έχει κάποιο ανάλογο (με τις ανάλογες συνέπειες) πειθαρχικό παράπτωμα από κάπου?

Αν ναι από πού και με ποιον τρόπο?

 

Κάτι συγκεκριμένο όμως (όπως με τους διπλωματούχους του ΤΕΕ) και όχι γενικό και αόριστο.

 

2ο ερώτημα

Αν κατάλαβα καλά με την τροποποίηση που καταγγέλλει ο πρόεδρος του ΤΕΕ πάνε να δώσουν αρμοδιότητα (γενικού περιεχομένου) στα σωματια των μηχανικών. Δηλαδή στο σωματιο των Πολιτών Μηχανικών στο σωματιο των αρχιτεκτόνων και κατ επακολουθία και στο σωματιο των ΤΕΙ.

Αυτό αντί για την αρμοδιότητα στο επιμελητήριο που είναι το ΤΕΕ.

Καλά κατάλαβα?

Αν ναι απ όσο ξέρω τα σωματια μας πχ ΣΑΔΑΣ για εμάς εδώ και δεκαετίες πότε μα ποτέ δεν έλαβαν πειθαρχικά μέτρα για κανένα?

Κάνω λάθος?

Περιμένουμε λοιπόν να το ξεκινήσουν τώρα?

Ας καταργηθεί καλύτερα το πειθαρχικό παράπτωμα τότε αν είναι λαθεμένη η βεβαίωση. Το αποτέλεσμα το ίδιο θα είναι.

 

 

υ.γ.

Ο αθέμιτος ανταγωνισμός νομίζω έτσι είναι αντεστραμμένος. Δηλαδή γιατί οι συμβολαιογράφοι να μη προτιμούν να έχουν συνεργασίες με μη μέλη του ΤΕΕ που θα έχουν με μεγίστη αυστηρότητα την υπογραφή τους αφού διακινδυνεύουν τα πάντα.

 

ρε άνθρωπε του Θεού το είπα και πριν! Όσο και να μην είναι θεσμοθετημένο,καθώς δεν υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα για τους Τ.Ε. οπότε πως να υπάρχει και πειθαρχικό , ό,τι ισχύει για τα πλήρη μέλη του ΤΕΕ ισχύει και για τους Τ.Ε. που είναι μεν μέλη του ΤΕΕ,αλλά οχι πλήρη!!! Αν κάποιος Τ.Ε. κάνει κάποια παρανομία υπόκειται κ αυτός στο πειθαρχικό του ΤΕΕ και χάνει ΚΑΙ αυτός την άδεια άσκησης του επαγγέλματος!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχει ο Τ.Ε άδεια άσκησης επαγγέλματος? Από που? Ο διπλωματούχος έχει από το ΤΕΕ όπερ συμαίνει πως αν την χάσει πάπαλα το επάγγελμα του. Ο συνάδελφος Τ.Ε τι ακριβώς θα χάσει? Θα του πούνε μη σε ξαναδώ να κάνεις τον μηχανικό? Αλήθεια δεν το ξέρω το ζήτημα, αλλά υπάρχει θέμα αν είναι έτσι.

Ευχαριστώ

 

ΥΓ Και ο ιατρικός και ο δικηγορικός σύλλογος αφαιρεί άδειες, όχι μόνο το ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

...

Όσο και να μην είναι θεσμοθετημένο,καθώς δεν υπάρχουν επαγγελματικά δικαιώματα για τους Τ.Ε. οπότε πως να υπάρχει και πειθαρχικό

...

...

Άρα αγαπητέ γκρίκ στατίστικ θα γίνει κι αυτό.

Μετά απορούμε γιατί υπάρχει απαξίωση του τίτλου του «μηχανικού».

 

Άρα ο προέδρας δεν είπε κάτι λάθος για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τα ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα. Κάποιοι Μηχανικοί ΤΕ εργάζονται με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος των υπομηχανικών του 1960 (πχ η αφεντομουτσουνάρα μου). Αυτή εκδίδεται από τη νομαρχία. Το ΤΕΕ δεν έχει καμία σχέση με αυτή. Όπως λοιπόν το ΤΕΕ θα είχε τη δυνατότητα να επιβάλλει ποινή ανάκλησης αυτής της άδειας που δεν του ανήκει, έτσι με το νόμο αυτό, το ίδιο δικαίωμα έχει και η ΕΕΤΕΜ πλέον. Να ανακαλεί μία άδεια που δεν της ανήκει. Που είναι το περίεργο ή το ανήκουστο δηλαδή;

Για όσους δεν το ζουν, ας καταλάβουν τουλάχιστον πως το να σε ελέγχει ένας φορέας που σε έχει αναφέρει, αγράμματο, άχρηστο, με πτυχίο μαϊμού και άλλες τέτοιες φιλοφρονήσεις, δεν είναι και ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ αν σου αφαιρεθεί αυτή η άδεια, δεν μπορείς να καταθέτεις μελέτες στην Πολεοδομία?

 

Η άδεια ηλεκτρολόγου από τη νομαρχία είναι για ηλ. εγκαταστάσεις. Όχι για μελέτες.

Καταλαβαίνεις την διαφορά?

 

Και οι μη ηλεκτρομηχανολόγοι ΤΕ, τι έχουν?

 

Τέλος, ΠΑΝΤΑ οι άδειες ανακαλούνται μόνο από τους φορείς που εκδίδονται.

 

 

εδιτ] σταματώ εδώ, γιατί δεν είχα πρόθεση αντιπαράθεσης

Link to comment
Share on other sites

Οχι ο Πρόεδρος τα λέει σώστα!!!

Στην αδιάφθορη Ελλάδα του κ. Σπρίτζη μέχρι τώρα... ανοιγεί ξαφνικά....μια μεγάλη τρύπα διαφθοράς...με την τροπολογία για έλεγχο των Μηχανικών Τ.Ε. από την ΕΕΕΤΕΜ!!!!

 

Αντε να το καμαρώσετε και Βουλευτή σας ευχομαι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

...

Για όσους δεν το ζουν, ας καταλάβουν τουλάχιστον πως το να σε ελέγχει ένας φορέας που σε έχει αναφέρει, αγράμματο, άχρηστο, με πτυχίο μαϊμού και άλλες τέτοιες φιλοφρονήσεις, δεν είναι και ότι καλύτερο.

Σταύρο, όλο αυτό που λες έχει την λογική του και είναι το γνωστό και υπαρκτό πρόβλημα του σταυρού που κουβαλάτε.

Άλλο αυτό το ζήτημα όμως και άλλο το ζήτημα της όποιας βεβαίωσης.

 

Μια βεβαίωση έχει ΑΞΙΑ αν υπάρχει ευθύνη για αυτόν που την υπογράφει.

 

Βεβαίωση άνευ ευθύνης χάνει την όποια ΑΞΙΑ έχει.

 

Ή όταν μια ομάδα επαγγελματιών έχει δυσανάλογα μεγαλύτερη ευθύνη από άλλη για την ίδια βεβαίωση το ίδιο αντικείμενο κινδυνεύει όλο αυτό το εποικοδόμημα που τώρα δημιουργούν την βάση του να καταρρεύσει ή ακόμα χειρότερα να γίνει ανυπόληπτο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ αν σου αφαιρεθεί αυτή η άδεια, δεν μπορείς να καταθέτεις μελέτες στην Πολεοδομία?

 

Η άδεια ηλεκτρολόγου από τη νομαρχία είναι για ηλ. εγκαταστάσεις. Όχι για μελέτες.

Καταλαβαίνεις την διαφορά?

 

η άδεια ηλεκτρολόγου υπομηχανικού που λαμβάνουν οι πτυχιούχοι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί από την νομαρχία είναι για μελέτη, εκτέλεση, επίβλεψη και συντήρηση ηλεκτρικών εγκαταστάσεων

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου πάντως αναφέρει επί λέξει :

 

"ΓΕΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ

 

...

 

Η άδεια αυτή δίνει το δικαίωμα της εκτέλεσης και συντήρησης ηλεκτρικών εγκαταστάσεων, όλων των ειδικοτήτων και κατηγοριών"

 

 

Και ορθώς διατυπώνεται έτσι, αφού πρόκειται για άδεια εγκαταστάτη. Σε άλλη περίπτωση, αυτό τον αριθμό μητρώου δεν θα χρησιμοποιούσε κάποιος και στην σφραγίδα για τις μελέτες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.