Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνέντευξη του Χ. Σπίρτζη (Πρόεδρος ΤΕΕ) στον ΣΚΑΙ


Recommended Posts

Ή όταν μια ομάδα επαγγελματιών έχει δυσανάλογα μεγαλύτερη ευθύνη από άλλη για την ίδια βεβαίωση το ίδιο αντικείμενο κινδυνεύει όλο αυτό το εποικοδόμημα που τώρα δημιουργούν την βάση του να καταρρεύσει ή ακόμα χειρότερα να γίνει ανυπόληπτο.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Ποιος φταίει για αυτό; Μήπως ο ίδιος ο Σπίρτζης και ο κάθε Σπίρτζης; Το να θεωρεί κανείς τους Μηχανικούς ΤΕ "ευνοημένους" επειδή δεν έχουν ΕΔ, είναι σαν να σου σκοτώνουν τη μάνα και το πατέρα, και μετα να σε λένε ευνοημένο επειδή παίρνεις επίδομα ορφανού...

 

Και τέλος επιμένω. Πειθαρχικό έλεγχο θα ασκεί η ΕΕΤΕΜ. Δεν βρίσκω το λόγο γιατί να είναι λιγότερο σοβαρή από το ΤΕΕ, όταν ασκεί πειθαρχικό έλεγχο στα μέλη του. Ίσα ίσα που για το πειθαρχικό του ΤΕΕ έχουν ακουστεί διάφορα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η δική μου πάντως αναφέρει επί λέξει :

 

"ΓΕΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ

 

...

 

Η άδεια αυτή δίνει το δικαίωμα της εκτέλεσης και συντήρησης ηλεκτρικών εγκαταστάσεων, όλων των ειδικοτήτων και κατηγοριών"

 

 

Και ορθώς διατυπώνεται έτσι, αφού πρόκειται για άδεια εγκαταστάτη. Σε άλλη περίπτωση, αυτό τον αριθμό μητρώου δεν θα χρησιμοποιούσε κάποιος και στην σφραγίδα για τις μελέτες?

 

η δική σου άδεια είναι διπλωματούχου μηχανικού και όχι υπομηχανικού, διάβασε το ΦΕΚ Α' 233/71

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω, γιατί τα έχω λίγο χαμένα.

 

Δηλ οι μη Η/Μ που δεν παίρνουν καμία άδεια, τι βάζουν στην σφραγίδα σαν αριθμό άδειας άσκησης επαγγέλματος?

 

Της ΕΕΤΕΜ? Αυτή δεν χορηγεί άδειες

Link to comment
Share on other sites

Ξεφύγαμε τελείως, από το αρχικό θέμα.

 

Επειδή χάλασε εντελώς η ροή των δημοσιεύσεων, παρακαλώ τους συντονιστές, να διαγράψουν τα τελευταία μου άσχετα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

...

...

Και τέλος επιμένω. Πειθαρχικό έλεγχο θα ασκεί η ΕΕΤΕΜ. Δεν βρίσκω το λόγο γιατί να είναι λιγότερο σοβαρή από το ΤΕΕ, όταν ασκεί πειθαρχικό έλεγχο στα μέλη του. Ίσα ίσα που για το πειθαρχικό του ΤΕΕ έχουν ακουστεί διάφορα...

Φίλε Σταύρο το θέμα του ποιος φταίει ή ποιες συνθήκες φταίνε το ξέρεις κι εσύ κι εγώ ότι είναι ένα άλλο κεφάλαιο συζήτησης. Ας μη το πιάσουμε στο παρόν, μπας και βρούμε μια άκρη.

 

Να ρωτήσω αφού δεν γνωρίζω τα του «οίκου» σας.

Ας πούμε ότι ναι αναλαμβάνει να ασκεί πειθαρχικό έλεγχο η ΕΕΤΕΜ. Ας πούμε ότι είναι πιο σοβαρή από ότι θες.

-Ερώτηση 1. Έχει θεσμοθετημένα πειθαρχικά συμβούλια όλα αυτά τα χρόνια? Ή θα είναι φρέσκο πράγμα?

-Ερώτηση 2. Αφού δεχτήκαμε ότι θα είναι πιο σοβαρή. Τα όποια πειθαρχικά της συμβούλια αν διαπιστώσουν σε μέλος της να έχει υπογράψει ΛΑΘΟΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗ, (με αποτέλεσμα πχ ο ιδιοκτήτης να χάνει το ακίνητο του) η πρακτική συνέπεια της όποιας ποινής επιβάλει στο μέλος της ποια θα είναι?

 

Εμείς δεν θα μπορούμε να δουλέψουμε πια και αν όχι άμεσα αλλά έμμεσα χάνουμε το δίπλωμα μας αν δεν το κατάλαβες.

 

Ρωτώ εσένα γιατί έχω δεδομένο ότι γνωρίζεις πράγματα και καταστάσεις στα του «οίκου» σας και έχεις την ειλικρίνεια να πεις τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη.

 

 

(θα διαβάσω με προσοχή από αύριο διότι πέρασε για τα καλά η ώρα οπότε χαλαρά με το πάσο σου)

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλουμε τα πράγματα σε μία σειρά

1. Οι τεχνολόγοι μηχανικοί απλά γράφονται εάν θέλουν στην εετεμ

2. Δεν δίνουν εξετάσεις ούτε παίρνουν άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος από την εετεμ

3. Η εετεμ δεν έχει πειθαρχικό

4.Όσοι τεχνολόγοι μηχανικοί ασχολούνται με έκδοση οικοδομικών άδειων είναι υποχρεωμένοι να γραφούν στην εετεμ, κανένας άλλος.

Link to comment
Share on other sites

οταν ο κλαδος εχει παει απατα ο προεδρος λουζεται και φωναζει μπηκαν οι οχθροι στην πολη.....

 

ειμαστε γραφικοι εγω αυτο εχω να πω....

 

δεν ξερω αν ειμαι λαθος αλλα τα ε.δ θαπρεπε να παρουν οι τ.ε ειναι εργοταξιου να υπογραφουν πληρως στα σντιστοιχα του πτυχιου τους....πχ 100% επιβλεψη κτιριου ΟΑ.....και μεχρι 2 οροφο μελετη ......ετσι και αλλιως το 2οροφο το μοιραζουμε σε ολους το εχουν και οι αρχιτεκτονες αγγλιας που δεν κανουν ουτε ενα στατικο μαθημα....

 

 

στην τελικη για μενα αφου δεν υπαρχουν σοβαρες εξετασει 3ωρες 6ωρες ανα τομεα για αδεια εξασκησεως ολα ταλλα ειναι @@@@.....

 

ποσοι συνδικαλιστες παρακολουθησαν τα μαθηματα.....ποσοι δεν πηραν πτυχιο επειδη ειχαν σχεση με τον κλαδο η οικογενεια τους......ποσοι με παρακαλια στους καθηγητες....ποσοι με τηλ βουλευτη......κτλ

 

 

ο κλαδος εχει γινει σαν το νινι της @@@@ ....ξεχειλωσε τοσο πολυ που δεν με νοιαζει αν ειμαστε 120.000 η 450.000.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.