Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιβολή κυρώσεων σε προσωρινό ενεργειακό επιθεωρητή


fraafr

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν παρατηρήσετε τους ΑΑ των ΠΕΑ είχε και κρίσεις επαγγελματισμού ...

Λυπηρό ...

Ας γίνει τουλάχιστον "παράδειγμα" για άλλες περιπτώσεις ...

Παρόμοιες καταστάσεις θα αναδειχθούν πολλές στο μέλλον ... και για διαφορετικά πράγματα ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως συνάδερφοι είμαι σίγουρος πως ακόμα και τώρα μετά την επιβολή του προστίμου δεν θα έχει καταλάβει την διαφορά της κατηγορίας Α με την Δ των αυτοματισμών... και θέλω να πώ μ'αυτό πως είναι πάρα πολλοί αυτοί (ειδικά από τους πρώτους προσωρινούς) που έπαιζαν joker κατά την έκδοση ΠΕΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

Και είναι και μηχανολόγος, να τα λέμε όλα. Οπότε δεν δικαιολογείται η άγνοια, εκτός αν πραγματικά ήταν άσχετος με το αντικείμενο. (Το ότι έχεις ιδιότητα δεν σημαίνει ότι γνωρίζεις αν δεν ασχοληθείς). Θα μου πεις πως έγινε επιθεωρητής μιας και οι προσωρινοί 1ης φουρνιάς ήταν 10ετούς εμπειρίας....

Link to comment
Share on other sites

Σε προσφατη συνομιλια που ειχα με μηχανικο της ΕΥΕΠΕΝ, μου μετεφερε λιγο-πολυ τον τροπο ελεγχου των επιθεωρητων και της επιβολης προστιμων

Για να επιβληθουν χοντρα προστιμα και αφαιρεσεις αδειων θα πρεπει να εχει κανει χοντραδες ο επιθεωρητης

Φυσικα θεμα δολου δεν τιθεται γιατι δε γινεται να αναγνωριστει κατι τετοιο, οποτε απλως κατηγορειται για πλημμελη εφαρμογη καθηκοντων

 

Μεγαλα προβληματα υπαρχουν σε ακινητα που αναιτια βγηκαν υψηλες κατηγοριες, τυπου Α, Α+ κλπ (ναι, ναι, υπαρχουν και τετοια), ειδικα οταν ειναι παλια.

Μεγαλα προβληματα δημιουργουνται οταν αναιτια κατατασσεται κατηγορια αυτοματισμων Α και εκτοξευει το κτηριο.

 

Και φυσικα ελεγχεται η συνεχεια των λαθων η η επιδιορθωση της εικονας στο μελλον

Ανθρωποι ειμαστε, λαθη κανουμε, μαθαινουμε μερα με τη μερα. Κανεις δε γινεται να τα ξερει ολα στην εντελεια.

 

Και φυσικα για κατηγορια αυτοματισμων Γ η Δ, για υπαρξη η μη ΦΕ λεβητα δεν τιθεται θεμα επιβολης κυρωσεων, σε αυτες τις περιπτωσεις που ελεγχουν επιθεωρητη και του επιβαλουν προστιμο, εχουμε ισως και πανω απο 100% μεταβολη στις καταναλωσεις, σε εξωπραγματικα επιπεδα...

 

...και καθομουν εγω να ξενυχταω χτες γιατι δεν εβρισκα εγχειριδιο λεβητα ΦΑ να βαλω τα στοιχεια του επακριβως....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θεωρώ παράλογο να επιβληθούν πρόστιμα επειδή κάποιος υπολόγισε λάθος την υπερδιαστασιολόγηση ή ξέχασε έναν τοίχο, ή έγραψε λάθος EER...ή υπολόγισε λάθος τον φωτισμό, αερισμό. Δεν μιλώ για τις σκιάσεις....Αν ήταν έτσι τότε όλοι θα είχαμε χάσει τις άδειες.... Το επίτηδες και το χοντρό κυνηγάνε....

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Η ασυμφωνία τετραγωνικών πραγματικότητας και ΠΕΑ (για να ταυτίζεται το ΠΕΑ με το μισθωτήριο) ας πούμε είναι πλημμέλημα;

Link to comment
Share on other sites

Για να ανακαλυψθει κατι τετοιο συναδελφε, πρακτικα, θα πρεπει να γινει επι τοπου ελεγχος απο την ΕΥΕΠΕΝ και να μετρησουν ενδελεχως το ακινητο για να βρουν οτι το αναγραφομενο εμβαδον αποκλινει της πραγματικοτητος

 

Ποσο πιθανο το θεωρεις να συμβει?

 

Ενταξει, τωρα αν εσυ χρησιμοποιεις το μεικτο εμβαδον για καθαρο, ε τι να σου πω...  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Να πώ την αλήθεια εμβαδομέτρηση δεν έχω κάνει ποτέ.... 99/100 έχω βάλει τα τετραγωνιά που λένε, εκτός κάποιον περιπτώσεων που είχα αυθαίρετο χώρο που δεν τον υπολόγιζαν στα τετραγωνικά...Δεν υπήρξε πρόβλημα. Αλλωστε υπάρχει εγκύκλιος που αναφέρει ότι τα τετραγωνικά που χρησιμοποιεί ο επιθεωρητής δεν έχουν να κάνουν με έλεγχο στην εφορία...Αυτό που μετράς αυτό βάζεις (αν το κάνεις). Είναι υποχρεωμένοι να το δεχθούν

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.