Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιβολή κυρώσεων σε προσωρινό ενεργειακό επιθεωρητή


fraafr

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση ο αρ. μητρώου.....

Εγώ θα ήθελα ακύρωση όλων των ΠΕΑ και επιστροφή των χρημάτων στους ιδιοκτήτες με την υποχρέωση έκδοσης νέου ΠΕΑ εντός 15 ημερών....

Συμφωνώ με τον ckiriako. Σημαίνει ότι είχε το βίσμα να εγκριθεί από τους πρώτους. Ίσως να ήταν τυχαίο... για μένα όχι.

Συμφωνώ επίσης με τον επανέλεγχο... αυτή τη στιγμή το σύστημα καταδικάζει τον επιθεωρητή και αφήνει ανέγκιχτες τις λανθασμένες επιθεωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και αν έχει προηγουμένως κλείσει συμβόλαιο τι γίνεται? Ακύρωση της αγοροπωλησίας?

Προφανώς τα ΠΕΑ του θα βγουν άκυρα, δεν βάζω το χέρι και στη φωτιά για ειστροφή χρημάτων..

Αν έχει κόψει απόδειξη πχ αντι για 2ε/τμ...5ε/τμ τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον ckiriako. Σημαίνει ότι είχε το βίσμα να εγκριθεί από τους πρώτους. Ίσως να ήταν τυχαίο... για μένα όχι.

Είμαι και εγώ από τους πρώτους (για την ακρίβεια έστειλα τον φάκελο μου για έγκριση την ημέρα που "άνοιξε" η προθεσμία στις 8:30 με τα ΕΛΤΑ...).

Αν δεν ήμουν στην Χαλκίδα πιθανώς θα είχα μονοψήφιο ΑΜ και όχι διψήφιο...

Δεν "θυμάμαι" να χρησιμοποίησα κάποιο βύσμα....

Υπήρχαν πολλοί συνάδελφοι (κυρίως Μ/Μ) που είχαν παρακολουθήσει από χρόνια ότι σεμινάριο του ΙΕΚΕΜ κτλ περι ενεργειακής απόδοσης και είμασταν "έτοιμοι".....).

Ας μην γενικεύουμε....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα προθεση να προσβαλλω οσους αλλους εκαναν νωρις τα χαρτια τους και κανουν σωστα τη δουλεια τους, αλλα βλεποντας αυτα που εκανε και σε συνδυασμο με το οτι ετρεξε βουρ να γινει επιθεωρητης εκνευριστηκα. Συγνωμη αν προσβληθηκες pggiotas.

 

Ριχτηκε στο ψητο και με τα ψεματα να παιρνει λεφτα που δεν αξιζει... τι ειναι αυτα?

 

Θα ηταν δικαιο για μενα να βγουν ακυρα τα ΠΕΑ, να πρεπει να γινουν αλλα συντομα, να επιστρεψει τα χρηματα που πηρε στους ανθρωπους, και να μην ξαναγινει επιθεωρητης ποτε ξανα.

 

Και να του γινει ελεγχος και σε αλλες δουλειες, δεν ξερω με τι αλλο ασχολειται. Κανονικα θα επρεπε να στερηθει και την αδεια ασκησεως επαγγελματος για ενα διαστημα.

Και θα πειτε.... αλλοι εχουν κανει σημεια και τερατα μπροστα σε αυτα που εκανε αυτος. Οι κανονες πρεπει να εφαρμοζονται για ολους μας

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αυτό το θέμα με το <<βύσμα>> είναι προσβλητικό.

 

Ούτε εγώ έβαλα κανένα. Εστειλα όπως και ο pggiotas, που τον θυμάμαι που ήταν πρώτος στην Εύβοια, γρήγορα τα δικαιολογητικά.

 

Για το κριτήριο της 10ετίας θα συμφωνήσω ότι είναι χείριστη επιλογή. Γιατί το κάναν δεν ξέρω. Τι είχαν στο μυαλό τους, πέρα από τη συνηθισμένη βλακεία, πάλι δεν ξέρω.

 

Σίγουρα, πολλοί, νέοι συνάδελφοι είναι πιο αξιόλογοι, πιο τίμιοι, πιο καταρτισμένοι, πιο.. πιο... από διάφορα λουλούδια, όπως ο <<τιμωρημένος>> και ήταν άδικο να σκοντάψουν στο γελοίο κριτήριο της 10ετίας.

 

Η διαδικασία όμως, όπως γνωρίζω απ' όλους τους συναδέλφους επιθεωρητές, δεν εμπεριείχε το κριτήριο του μέσου.

 

Καταντάει αυτή η συνεχής επανάληψη, πολύ ενοχλητική και προσβλητική.

 

Ckiriako δεν πρόλαβα το post σου. Αναφέρομαι γενικά.

 

Σημ: Αν εξαιρέσεις την περίπτωση της παντελούς ασχετοσύνης, που δεν είναι απίθανο, το <<βρώμικο>> ΠΕΑ πιθανόν να προέρχεται από:

- Καμιά βρωμοδουλειά με παράκαμψη της νομιμόμητας

- Τον πιάσαν να έχει κάνει βιομηχανία ΠΕΑ με ανίδεους συνεργάτες

- Να έριχνε ότι νάναι στοιχεία με το σκεπτικό <<στην Ελλάδα ζούμε>>. Συμβαίνει καμιά φορά. Ανθρωποι που δεν κουράστηκαν για το πτυχείο τους το εκτιμούν και το σέβονται με τον ανάλογο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα προθεση να προσβαλλω οσους αλλους εκαναν νωρις τα χαρτια τους και κανουν σωστα τη δουλεια τους, αλλα βλεποντας αυτα που εκανε και σε συνδυασμο με το οτι ετρεξε βουρ να γινει επιθεωρητης εκνευριστηκα. Συγνωμη αν προσβληθηκες pggiotas.

Οχι αλίμονο δεν το πήρα προσωπικά ούτε προσβλήθηκα....

Δυστυχώς πλέον αντιμετωπίζουμε τα πάντα με δυσπιστία....

Απλώς είπα τον πόνο μου.... και εγώ πολύ πιθανόν κάπως έτσι θα το "έβλεπα" αν δεν ήμουν από τους "ευνοημένους"....

Εχω ξαναγράψει ότι κατά την άποψη μου όλοι οι Μηχανικοί θα έπρεπε να έχουν δικαίωμα έκδοσης ΠΕΑ τουλάχιστον μέχρι να βγουν οι κανονικοί Επιθεωρητές.......

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά για μένα το δικαιότερο θα ήταν οι κανονικοί!! να είναι όλοι οι μηχανικοί (αυτοί που ασχολούνται με κέλυφος και η/μ εγκαταστάσεις).

Link to comment
Share on other sites

Ckiriako δεν πρόλαβα το post σου. Αναφέρομαι γενικά.

 

Λιγο πιο πανω ειναι το ποστ. Οπως και να εχει ολοι θα συμφωνησουμε φανταζομαι οτι οι κυρωσεις επρεπε να ειναι πιο σοβαρες...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αρχικά με έκοψαν. Και ο λόγος; Δεν μου αναγνώρισαν εμπειρία από βιομηχανία. Που στη βιομηχανία η εξοικονόμηση ενέργειας είναι το Α και το Ω. Και κάποιος τοπογράφος ή μηχανικός ΗΥ είναι πιο κατάλληλος. Δε το λέω με κακία, αλλά το θεωρώ απλά άδικο.

Το μόνο θετικό που βλέπω στη 10ετή εμπειρία των προσωρινών είναι ότι με την σχετική εμπειρία μπόρεσαν να στηρίξουν ένα σύστημα όχι τελειοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αποσύρουνε αυτά τα ΠΕΑ με ενημέρωση των ιδιοκτητών ώστε να διεκδικήσουνε τυχόν χρήματα αποζημιώσεις κτλ. τότε είναι καραγκιόζηδες στο ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.