Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιβολή κυρώσεων σε προσωρινό ενεργειακό επιθεωρητή


fraafr

Recommended Posts

Ετσι να κάνουμε κάποιες υποθέσεις...

Στο πρόγραμμα εξοικονομώ απαιτούνται 2 επιθεωρήσεις σωστά? 1 για πριν με τα σενάρια για αναβάθμηση, και 1 μετά την υλοποίηση των επεμβάσεων σωστά? Ο επιθεωρητής είναι ο ίδιος? γιατί αν είναι διαφορετικός ο δεύτερος και βγάλει αντι για αναβάθμηση το ανάποδο, να το ύποπτο προς διερεύνηση θέμα. Τι λέτε είναι πιθανόν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τον <<μάγκωσαν>>, υποθέτω, από κανένα δειγματοληπτικό σε εξοικονομώ ή σε νέο κτήριο. Ή μπορεί να χτύπησε κόκκινο σε τίποτα ελέγχους του λογισμικού. π.χ. 100 ΠΕΑ σε ένα μήνα.

 

Επιμένω ότι πρέπει να ανακοινώνονται και ονόματα.

 

Για τα ονόματα συμφωνώ, αλλά σε μία κοινωνία που ακόμα και τα ονόματα παιδεραστών ή άλλων ανώμαλων δε τα βγάζουν, θα βγάλουν αυτό; Μάλλον έχουμε παρεξηγήσει την έννοια του όρου της Δημοκρατίας.

 

Όσον αφορά τους ελέγχους, επειδή ζούμε σε ένα κράτος που για κάποιον λόγο ''μισεί'' τους ελέγχους σε γενικές γραμμές, θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν όντως γινόταν. Ξέρει κανείς λεπτομέρειες πάνω σε αυτό; Όχι τι υποτίθεται αλλά τι γίνεται στην πραγματικότητα;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι να κάνουμε κάποιες υποθέσεις...

Στο πρόγραμμα εξοικονομώ απαιτούνται 2 επιθεωρήσεις σωστά? 1 για πριν με τα σενάρια για αναβάθμηση, και 1 μετά την υλοποίηση των επεμβάσεων σωστά? Ο επιθεωρητής είναι ο ίδιος? γιατί αν είναι διαφορετικός ο δεύτερος και βγάλει αντι για αναβάθμηση το ανάποδο, να το ύποπτο προς διερεύνηση θέμα. Τι λέτε είναι πιθανόν?

Η δεύτερη επθεώρηση μπορεί να γίνει και από άλλον επιθεωρητή, ο οποίος όμως δουλεύει επάνω στο xml του πρώτου. Απλά ο δεύτερος θα τσεκάρει εάν τα U των κουφωμάτων που έβαλε ο πρώτος στο σενάριο είναι ίδια με αυτά των πιστοποιητικών. Αυτός είναι και ένας λόγος που τα σενάρια κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να είναι οριακά στο 30% του ΚΑ. Ας βάλει ο πελάτης κάπως καλύτερα κουφώματα για να πάει στο 50%.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω 1)απ όσους είναι προσωρινοί ενεργειακοί επιθεωρητές κάποιοι έγιναν επειδή πληρούσαν τα κριτήρια χωρίς να έχουν ιδέα για το τι πρόκειται 2)Για όλους αυτούς κάποιος άλλος εκδίδει ΠΕΑ χρησιμοποιώντας καλώς η κακώς τη σφραγίδα τους χωρίς αυτοί να ξέρουν τι υπογράφουν.3)Καλό είναι να μη δηλώνουμε παντογνώστες διότι εάν έψαχναν όλα τα ΠΕΑ θα χε γελάσει ο κάθε πικραμένος.Λάθη από άγνοια μάλλον συγχωρούνται αλλά στην περίπτωση αυτή σίγουρα είναι πιο σοβαρό.Η δουλειά μυρίζει μάλλον τπτ περίεργο στο εξοικονομώ.Ελαφριά η ποινή βέβαια αλλά εάν συνεχίσουν να γίνονται έλεγχοι δε θα ναι ο μόνος που θα διαγραφεί.

Link to comment
Share on other sites

Τη στιγμη που υποβαλλονται ηλεκτρονικα στο ΥΠΕΚΑ ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να τσεκαρουν οτι θελουν..

Δεν ξερω αν ειναι η ιδια περιπτωση, αλλα γνωριζω γεγονος κατα το οποιο ο Εν.Επ. ειχε υποβαλλει τοσα πιστοποιητικα που αν διαιρουσες τις συνολικες μερες εβγαιναν 2-3 πιστοποιητικα τη μερα...και ολα με σχετικα καλη κατηγορια καταταξης..

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως οπως ηταν αναμενομενο λιγοι κανουν εκατονταδες ΠΕΑ και πολλοι καλοι επιστημονες που δεν δεχονται να ανεβασουν κατηγοριες στην λογικη του ο πελατης εχει παντα δικιο , ζητημα να κανουν ενα ΠΕΑ τον μηνα...........

αυτο ειναι το μυστικο......

το ολο ρουσφετι εγινε ουσιαστικα ακριβως για να δημιουργηθει αυτη η κατασταση............

 

ελεγχει κανενας ποσα ΠΕΑ και για ποια κτηρια σε ποιες τοποθεσιες εκδιδονται;;;;;

οσα εχω δει εγω ακομα και οι προτασεις βελτιωσης ειναι copy - paste...........

Link to comment
Share on other sites

Αποκλεισμος ενος ετους.... κατι του κανανε.. Δεν ντρεπομαστε λεω εγω!

 

Και αριθμος μητρωου 17.. απο τους πρωτους πρωτους ο συναδελφος!!!

 

Αντε και του χρονου:-x

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση ο αρ. μητρώου.....

Θα μπορούσε να έχει και 15452.....

Ποιά ποινή θα θεωρούσατε εσείς "δίκαιη"????...

 

Εγώ θα ήθελα ακύρωση όλων των ΠΕΑ και επιστροφή των χρημάτων στους ιδιοκτήτες με την υποχρέωση έκδοσης νέου ΠΕΑ εντός 15 ημερών....

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.