Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Ν.4014 - Ρύθμιση Αυθαιρέτων


theomina

Recommended Posts

Κι εγώ έχω την ίδια απορία, καθ' ότι υπάρχει πελάτης που θέλει να νομιμοποιήσει στέγαστρο σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο, το οποίο το έχει σχεδόν "κολλήσει" στο όριο του τεμαχίου (άρα δε μπορεί να εκδοθεί άδεια στα 3 χρόνια). Το θέμα είναι ότι το στέγαστρο είναι μεγάλο, γύρω στα 90 τ.μ, και η απορία είναι πως αυτό θα πάει με αναλυτικό? Ο ιδιοκτήτης αποθηκεύει εκεί μικρά γεωργικά μηχανήματα (δεν είναι αγρότης). Στον υπολογισμό του προστίμου δεν ξέρω αν θα πρέπει να τοποθετήσουμε "άλλη κατοικία", αφού δεν πρόκειται για κατοικία, ή "βιομηχανία" ή "μεταποίηση", αφού ο ιδιοκτήτης ΔΕΝ είναι αγρότης! Δεν είναι δυνατό να υπολογιστεί το πρόστιμο ως ΜΙΑ κατ' αποκοπή παράβαση? Πιστεύω ότι συνοδεύω και την ερώτηση του Γιάννη, όποιος συνάδελφος έχει κάποια γνώμη περί τούτου "στέγαστρο σε εκτός σχεδίου, χωρίς κατοικία, παρά μόνο στέγαστρο", ή έχει συναντήσει τέτοια περίπτωση θα βοηθούσε πολύ! Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί κύριοι Χρόνια σας Πολλά!

Μια απορία σε σχέση με το ποιο κτίσμα είναι νομιμοποιήσιμο ή όχι. Συγκεκριμένα έχω ένα κοτέτσι (ύψους 1,50μ) πετρόκτιστο και με πλάκα επιφανείας 8τμ. Είναι αυτό το κτίσμα νομιμοποιήσιμο; Δηλαδή προκειμένου κάποιος να οικοδομήσει τέτοιο κτίσμα χρειάζεται άδεια;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη συμβουλή σας!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Κύριοι Καλή Χρονιά,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυθαίρετο κτίσμα, σε αυλή μονοκατοικίας, το οποίο χρησιμοποιείτε για λεβητοστάσιο υπάγεται στον Ν. 4012.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

ΥΓ. Το κτίσμα καθώς και η εγκατάσταση δεν πληρουν ούτε τους κανονισμούς για λεβητοστάσια

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει να δηλωθεί με τον 4014 (και όχι 4012).

Οτιδήποτε δεν προβλέπεται από την άδεια οικοδομής είναι παράνομο.

Δεν χρειάζεται να πληρούνται οι προϋποθέσεις του κτιριοδομικού για ελάχιστα ελεύθερα ύψη κλπ... Ο 4014 όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σφάλμα της πλατφόρμας του ΤΕΕ. (Αποτέλεσμα να μην έχει γίνει (ούτε μπορεί να γίνει) ουδεμία μεταβίβαση στις Κυκλάδες

 

Παραδοσιακός οικισμός με λιγότερους από 2000 κατοίκους όπου οικία έχει άδεια οικοδομής του 1956 προγενέστερη της δημιουργίας του οικισμού ως παραδοσιακός (1988). Δηλαδή δεν υπάγεται σε έλεγχο ΣΧΟΠ.

Το σύστημα δεν σου επιτρέπει να ολοκληρώσεις τη διαδικασία με την επιλογή¨"Εντός οικισμού" προκειμένου να εκδοθεί η βεβαίωση περαίωσης η οποία είναι απαραίτητη από το Συμβολαιογράφο για την σύνταξη του συμβολαίου μεταβίβασης. Στη δική μου περίπτωση, αναγκάστηκε ο μηχανικός να τσεκάρει το πλαίσιο ελέγχου ότι είναι "Εκτός παραδοσιακού οικισμού" ώστε να βγει η βεβαίωση περαίωσης, με αποτέλεσμα ο Συμβολαιογράφος να θεωρεί ψευδή αυτήν τη δήλωση και να μην προχωράει στη σύνταξη του συμβολαίου.

Σημείωση=¨Ολα τα τέλη υπαγωγής έχουν πληρωθεί καθώς και όλες οι αμοιβές των μηχανικών.

Η βεβαίωση λήγει σε 2 μήνες (δηλ. σε 15 ημέρες από σήμερα) και φοβάμαι ότι εάν δεν δοθεί λύση από το ΤΕΕ για το συγκεριμένο σφάλμα της πλατφόρμας τους, θα χάσω τα χρήματα που έχω πληρώσει. Σε περίπτωση που το ΤΕΕ, διορθώσει την πλατφόρμα του, έμαθα ότι μπορεί ο μηχανικός να ζητήσει ξεκλείδωμα του κωδικού του ώστε να επαναφέρει την ένδειξη "Εντός παραδοσιακού οικισμού" αρκεί να κάνει αίτηση στο ΤΕΕ. Μπορεί αυτή η αίτηση να γίνει ηλεκτρονικά και άμεσα επειδή ο μηχανικός βρίσκεται στην επαρχία; Σας ευχαριστώ

Edited by theomina
Link to comment
Share on other sites

theomina, για τον συμβολαιογράφο δεν είναι απαραίτητη η βεβαίωση περαίωσης αλλά η βεβαίωση μηχανικού του άρθρου 23/Ν4014.

Αυτήν δεν έχει πρόβλημα να εκδοθεί.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου στο φορουμ καταρχην.

Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια αν ειναι δυνατον. Επειδη χασαμε τη μητερα μου, και μας προεκυψε ξαφνικα ενα θεμα αποδοχης δωρεας, η συμβολαιογραφος μου ζηταει μια βεβαιωση του νομου 4014/2011.

Τωρα το θεμα ειναι το εξης: Το σπιτι δηλωνεται ως 132 τμ (στη ΔΕΗ και στην εφορια), αλλα στα συμβολαια φαινεται κατα τι λιγοτερο. Υπαρχει μια βεραντα που εχει κατα το ημισυ μετατραπει σε δωματιο (σαν λυομενο με ηρακλειτη αν θυμαμαι καλα τι μου εχουνε πει) η οποια ειναι 11 τμ. Η αδεια ειναι του 1979 αν βοηθαει (συστηθηκε οριζοντια ιδιοκτησια κι εγινε η επεκταση καθ υψος). Αυτο εγω μπορω να το νομιμοποιησω καπως; Νομιζω οτι ο συντελεστης δομησης εχει εξαντληθει (γιαυτο ειχαμε και θεορατες βεραντες στους οροφους υποθετω). Κι αν μπορει να γινει κατι, η βεβαιωση πως μπορει να βγει; (διοτι αυτο μας καιει, εχει μεινει λιγο το σπιτι στον αερα τωρα απο πλευρας ιδιοκτησιας).

Ευχαριστω για το χρονο σας, ελπιζω ναχω μια απαντηση για να ξερω πως πρεπει να κινηθω...

Link to comment
Share on other sites

Η δωρεά αυτή από ποιον προς ποιον είναι?(μη θεωρηθεί αδιάκριτη η ερώτηση :smile: , είναι σημαντικη)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.