Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Ν.4014 - Ρύθμιση Αυθαιρέτων


theomina

Recommended Posts

σε συνέχεια του #40 θα ήθελα να μου πείτε αν το αντίστοιχο οικόπεδο είναι μέρος (1/5) μεγάλου οικοπέδου που δεν έχει εξαντληθεί όλη η κάλυψη μπορεί να βγεί ανανέωση αδειάς με την παραπάνω μικρή υπέρβαση κάλυψης;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εφόσον είστε Και οι 3 συνιδιοΚτήτες τότε θα δηλωθείτε Και οι 3 στη δήλωση του μηχανιΚού, ως ιδιοΚτήτες. τώρα, Κατόπιν συνεννοήσεώς σας, λογιΚά το πρόστιμο θα το πληρώσει ο 1 που το έχει.

 

Σε συνέχεια της απάντησής σας θέτω και το εξής: Τι γίνεται στην περίπτωση που οι άλλοι συνιδιοκτήτες είναι δύστροποι και δεν υπογράφουν ή στην άλλη περίπτωση που δεν έχουμε στοιχεία επικοινωνίας ή ακόμα που βρίσκονται στο εξωτερικό??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν, η μόνη απάντηση που μπορώ να δώσω με σιγουριά είναι ότι "Δε γίνεται τίποτα και παραμένει κατεδαφιστέο!"

Εφόσον έχετε κάτι και οι τρεις, δε μπορεί να αποφασίσει ο ένας! Φανταστείτε να έχετε 3 ιδιοκτήτες ένα σπίτι και ο 1 θέλει να το πουλήσει. Γίνεται? Ε, κάτι αντίστοιχο είναι (προς το παρόν) και ο νόμος αυτός.

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι νέος συμβολαιογράφος και μου έτυχε το εξής ζήτημα. Σ' ένα φιλικό μου πρόσωπο που ήθελε να κάνει γονική παροχή στην κόρη του ένα διαμέρισμα, πήγε ο μηχανικός για την αυτοψία και του είπε ότι από την κατασκευή της πολυκατοικίας ο εργολάβος δεν είχε ακολουθήσει τα σχέδια, με αποτέλεσμα το δικό του διαμέρισμα να είναι μικρότερο κατά 5μ2, απ' ότι αποτυπώνεται στην πολεοδομία (στα συμβόλαια τα μέτρα είναι σωστά), το δε διπλανό διαμέρισμα προφανώς έχει πάρει τα επιπλέον μέτρα. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν κωλύεται σε κάθε περίπτωση ο μηχανικός να δώσει βεβαίωση, ακόμα και αν το διαμέρισμα είναι μικρότερο από το προβλεπόμενο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

markos7

Προσωπικά, (εφόσον δεν υπάρχουν αλλαγές στο εξωτερικό περίγραμμα της οικοδομής) πιστεύω ότι μπορεί να δοθεί βεβαίωση γιατί υπάγεται στα περί εσωτερικών διαρρυθμίσεων που σύμφωνα με τις ερωταποκρίσεις του ΥΠΕΚΑ δεν χρήζουν τακτοποίησης. Εάν όμως θες να είσαι 100% νόμιμος μπορείς να ζητήσεις να εκδοθεί άδεια μικρής κλίμακας για να υποβληθούν τα νέα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος arcgeo , με διάθεση να μας βοηθήσει όλους μέσα στο Michanikos , μου έστειλε το παρακάτω e-mail :

 

Με τον τελευταίο νόμο για τα αυθαίρετα πολλοί συνάδελφοι θα αναγκαστούν να ανατρέξουν στους παλιότερους ΓΟΚ (1955, 1973). Επειδή έτυχε να τους βρω στο διαδίκτυο και επειδή με τα Uploads δεν τα καταφέρνω πολύ καλά, στους στέλνω για να τους βάλεις στα Downloads

 

Αν αντιμετωπίσετε πρόβλημα με τα Downloads , τα αρχεία τα ανέβασα και εδώ .

 

Ευχαριστούμε συνάδελφε !

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε βρίσκω άκρη με το θέμα του 4014 και της έκδοσης άδειας εντος 3ετιας, θέλω να ρωτήσω τι γίνεται αν υπάρχει παρανομη προσθήκη ορόφου 80 τ.μ. σε οικοπεδο με υπολοιπο δόμησης 400+ τ.μ.....υπαγόμαστε στο νόμο με το παράβολο και μετά εντός 3 ετίας υποχρεωτικά άδεια? Ή επιλέγουμε τον τρόπο που θα συνεχίσουμε? Είναι στην επιλογή μας η έκδοση άδειας ή η πληρωμή προστίμου?

Link to comment
Share on other sites

εγκύκλιος 13 (σελ.8 το πρώτο παράδειγμα στα εντός σχεδίου)

''εαν είναι νομιμοποιήσιμο(αρθ.22 παρ.3 του Ν.1577/85) τότε καταβάλλεται το παράβολο --

και υποχρεούται ο ιδιοκτήτης να εκδώσει άδεια νομιμοποίησης μέσα σε 3 έτη.''

 

δεν έχει σχέση αν είναι εντός/εκτός αλλά αν είναι νομιμοποιήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.