Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Ν.4014 - Ρύθμιση Αυθαιρέτων


theomina

Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση? Έχω ένα κτίσμα το οποίο έχει μία άδεια το 56 και μία νέα για προσθήκη το 63. Η ερώτηση μου είναι ποια θα πρέπει να μπει στο νόμο. Λογικά του 63 ε? Και κάτι άλλο. Για να ελέγξω τις παραβάσεις θα συγκρίνω με τους όρους δόμησης του 63? Και αν ναι που τους βρίσκω? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχει 2 άδειες και έχει και παραβάσεις?Πως το ξέρεις, σου έδωσαν σχέδια και ποιά? Μήπως διάγραμμα κάλυψης ?

 

 

 

Υ.Γ. Δεν κάνουμε ερωτήσεις εδώ στο χώρο των ιδιωτών.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι υπάρχουν παραβιάσεις το ξέρω γιατί είδα τι είχε αδειοδοτηθεί τότε και τι φτιάχτηκε τώρα. Αλλά για ακριβώς θα ξέρω όταν έχω τα σχέδια από την πολεοδομία, την Τρίτη.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απ' το ότι ειναι χώρος ιδιωτών, να αναφέρω την απάντηση του ΤΕΕ σήμερα σχετικά με το αν διαλέγουμε άδεια ή τακτοποίηση, αν είναι νομιμοποιήσιμο...μου απάντησαν λοιπόν πως επιλέγουμε ό,τι θέλουμε...ο ιδιοκτήτης για την ακρίβεια, διαλέγει αν θέλέι για 30 χρόνια ή για πάντα...πάλι μπέρδεμα...από εγκυκλίους κλπ καταλαβαίνω πως υποχρεούμαστε να βγάλουμε άδεια, αλλά από ΤΕΕ λένε πως διαλέγουμε....

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα έχω την εξής απορία.Οικόπεδο εκτός σχεδίου αγοράστηκε ως αγροτεμάχιο με άδεια για κτίσμα εγκεκριμένη και από πολεοδομία και το δασαρχείο όλα αυτά το 1972.Την "εποχή" του κτηματολογίου η περιοχή θεωρήθηκε ως ιδιωτικό δάσος.Στο παραπάνω κτίσμα αν υπάρχουν κάποια αυθαίρετα τετραγωνικά πέρα από όσα προβλέπονται στην άδεια μπορούν να νομιμοποιηθούν βάσει του νόμου ή δεν γίνεται νομιμόποιηση λόγω του χαρακτηρισμού ως ιδιωτικού δάσους?Η απορία μου είναι επειδή προυπήρχε άδεια και μάλιστα εγκεκριμένη από το δασαρχείο.Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνεται να βοηθήσετε κι εμένα! Ο άνδρας μου έχει στο όνομά του εξ αδιαιρέτου με την αδελφή του εξοχικό κοντα στο Λαύριο σε περιοχή υπό ένταξη. Το χρησιμοποιούν τα πεθερικά μου όμως και είπαν ότι θα αναλάβουν εκείνοι έξοδα και διαδικασία γιαί δεν υπάρχει τρόπος συνεννόησης με την αδελφμεή. Όμως τώρα αποφάσισαν ότι θα κάνουν κάποια αίτηση εξαίρεσης λόγω του ότι η περιοχή είναι υπό ένταξη ή να μην κάνουν τίποτα περιμένοντας την πλήρη ένταξη της περιοχής στο σχέδιο. Εγώ μελετώντας τις σελίδες σας κατέληξα στο εξής συμπέρασμα:

 

 

Αυθαίρετο σε εκτός σχεδίου περιοχή υπό ένταξη (που δεν έχει υπαχθεί σε προηγούμενη ρύθμιση για αυθαίρετα και δεν είναι σε οικισμό προ του 1923) εντάσσεται στη ρύθμιση και πληρώνεται το παράβολο. Από κει και πέρα εντός τριετίας αν πλέον έχει ενταχθεί μπορεί να βγει οικοδομική άδεια και να γίνει καθόλα νόμιμο ή να πληρωθεί το πρόστιμο και να παραμείνει ρυθμισμένο για 30 χρόνια.

 

Έχουν έτσι τα πράγματα ή όχι; Σε κάθε περίπτωση δηλ. αν θέλουμε να είμαστε εντάξει πρέπει να ξεκινήσουμε τις διαδικασίες και να πληρώσουμε το παράβολο. Τα πεθερικά μου όμως δεν θέλουν να το κάνουν. Έτσι φθάνω και στο δεύτερο ερώτημα, μπορούμε εμείς να κάνουμε τη διαδικασία ανεξάρτητα με το τί θέλει να κάνει η αδελφή του άνδρα μου και να το ρυθμίσουμε, πως να το θέσω; ερήμην της; Δηλ. χωρίς να υπογράψει εκείνη; Γιατί δεν θέλει να ασχοληθεί και το έχει αναθέσει στα πεθερικά μου....

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ για τη βοήθεια

Edited by harkal77
Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα και προς τα εδώ γιατί άκουσα τον υπολογισμό από το μηχανικό και μου ήρθε ταμπλάς!

Ισόγειο κατάστημα με άδεια του '81 νοκιάστηκε το '05 σε φροντιστήριο.

Υπερβάσεις σε δόμηση, κάλυψη, τετραγωνικά, ύψος κλπ τίποτα. Μόνο η διαφορετική χρήση υπάρχει σαν παράβαση.

Το πρόστιμο υπολογίζεται στο σύνολο των τετραγωνικών επι τιμή ζώνης κλπ σαν να ήταν στο σύνολό του αυθαίρετο;

Το ποσό βγαίνει κοντά στα 20.000 :shock:

Ισχύει η λογική ότι αν έχει αλλάξει η χρήση σε όλο το κτίριο πληρώνεις το σύνολο των τετραγωνικών ως αυθαίρετο; :confused:

Το εμβαδόν του είναι 94τμ το ισόγειο και 45τμ το πατάρι όλα νόμιμα ως δόμηση με 1400 τιμή ζώνης.

Με συμφέρει αν μπορώ να μπω στο νόμο περί ημιυπαιθρίων σαν αλλαγή χρήσης με την ευρεία έννοια από μια κυρια χρήση σε άλλη;

Ευχαριστώ

Edited by idiotis
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πληρώσετε το ειδικό πρόστιμο και να μην κάνετε νομιμοποίηση πληρώνοντας μόνο το παράβολο και βγάζοντας οικοδομική άδεια?

Σημείωση. Ο νόμος των ημιυπαιθρίων δεν επιτρέπει αλλαγή κύριας χρήσης με άλλη κύρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.