Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Ν.4014 - Ρύθμιση Αυθαιρέτων


theomina

Recommended Posts

αν κάποιος έκανε αίτηση νομιμοπίησης πριν δημοσιευθεί ο 4014, αλλα δεν είχε ελεγχθεί η αίτησή του και ούτε πρόστιμο έιχε πληρώσει (προφανώς), τοτε η αίτηση είναι ακυρη? πρέπει να ξαναγίνει με τον καινούριο νόμο?

Link to comment
Share on other sites

ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΥΠΟΓΕΙΟ 90 Τ.Μ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ 4 ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΞ ΑΥΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΣΕ 45 Τ.Μ. (ΕΣΤΩ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ). ΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΕΣ , ΔΗΛ ΣΤΡΙΒΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΚΑΡΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΔΕΝ ΑΠΟΜΕΝΕΙ ΟΣΟΣ ΧΩΡΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ Η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ (ΜΟΝΙΖΩ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 5,42 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ). ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ? ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟΝ4014/11?

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής! Ευχαριστώ, Manolis gon

Link to comment
Share on other sites

Alex1010, το είδες κάπου αυτό ή είδες κάτι που σε ώθησε να το σκεφτείς;

 

έχει γίνει στην περίπτωσή μου. Είναι μεγάλη ιστορία, αλλά εν συντομία ένας μπάρμπας με αυθαίρετες κατασκευές μας έκανε αναγνωριστική αγωγή για έκτακτη χρησικτησία. Ενώ εκρεμμεί το δικαστήριο, έκανε αίτηση νομιμοποίησης μιας εκ των δύο αυθαίρετων οικιών του φτιάχνοντας καινούριο τοπογραφικό το οποίο συμπεριλάμβανε τα "επίδικα". Εμείς με καταγγελία στην πολεοδομία μπλοκάραμε την διαδικασία, η οποία δεν είχε μπει καν στην φάση ελέγχου (και άρα ούτε πρόστιμο είχε υπολογιστεί/πληρωθεί). Ετσι μου γεννάται το ερώτημα, με τον νόμο 4014 η αίτησή του είναι άκυρη και πρέπει να ξαναγίνει μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος του ΤΕΕ? πρεπει να αναφέρω ότι είχε μηχανικό ΤΕ χωρίς αριθμό μητρώου ΤΕΕ. Επίσης, φέραμε το ΤΕΕ για πραγματογνωμοσύνη και δικαιωθήκαμε πλήρως.

 

Αν μπορείτε να μου λύσετε την απορία αυτή θα το εκτιμούσα. Δεν είναι δυνατόν το κράτος αυτο να προστατεύει τον παράνομο και να κυνηγά τον νόμιμο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

για χρησικτησία αν δεν είναι "αδέσποτο" (παρατημένο για το οποίο κανείς δεν εμφανίζεται να διεκδικήσει έννομο συμφέρον) αποκλείεται να δικαιωθείτε. το αν είναι αυθαίρετο είναι άλλη ιστορία και θα καταδικαστεί ούτως ή άλλως για αυτό. είναι άσχετα μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

καθόλου αδέσποτο....Ε9, Ε1, ΕΤΑΚ, 2 άδειες οικοδομών, τοπογραφικα, συμβόλαια, μετεγγραφές υπθηκοφυλακείου, 3 δανειακές υποθήκες.

 

ο άλλος όμως είναι παράνομος...3 αυθάιρετα κτίσματα και μια κατασκευή γκαράζ, 1 άδεια για άλλη χρήση με τα "επίδικα" εκτός...

 

εν έτει 2011, υπάρχει κράτος και επίσημα έγγραφα. Αλλιώς δεν θα μας δικαίωνε το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να αναφέρω ότι είχε μηχανικό ΤΕ χωρίς αριθμό μητρώου ΤΕΕ.

 

 

Αυτό τώρα τι σημαίνει και γιατί το αναφέρεις? ακούγεται κάπως ξέρεις...

 

Επίσης πως είναι δυνατο να μην έχει Α.Μ ΤΕΕ? Πώς καταθέτει αμοιβές? Εσυ που το έμαθες οτι δεν έχει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τώρα τι σημαίνει και γιατί το αναφέρεις? ακούγεται κάπως ξέρεις...

 

Επίσης πως είναι δυνατο να μην έχει Α.Μ ΤΕΕ? Πώς καταθέτει αμοιβές? Εσυ που το έμαθες οτι δεν έχει?

 

Zητάω συγγνώμη. Δεν είχα πρόθεση να θίξω κανέναν.

Το ΑΜ ΤΕΕ δεν πρέπει να μπαίνει στην σφραγίδα του μηχανικού?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια παλιά άδεια οικοδομής της οικίας μου στην Άνδρο Κυκλάδων (1956) με μια άδεια επέκτασης 1964. Υπήρχε σκεπαστή βεράντα (12τμ)στην οποία τοποθετήθηκε τζαμαρία το 1970.

Σύμφωνα με τον τότε ΓΟΚ απ'ότι θυμάμαι δεν απαγορευόταν τέτοιες κατσκευές.

Σήμερα θεωρείται αυθαίρετη και πρέπει να την νομοποιήσω;

Σας ευχαριστώ!

 

Νομιμοποίηση αυθεραίτων σε παραδοσιακούς οικισμούς

 

 

Σε συνέχεια προηγούμενης ερώτησής μου σχετικά με τη νομιμοποίηση μέρους της οικίας μου σε παραδοσιακό οικισμό στις Κυκλάδες, ο μηχανικός μου λέει ότι δεν δύναται να το νομιμοποιήσει επειδή βρίσκεται σε παραδοσιακό οικισμό. Το ερώτημα είναι ότι δεν μπορούν να γίνουν μεταβιβάσεις/πωλήσεις ακινήτων σε παραδοσιακούς οικισμούς; Είναι αδιανόητο αυτό εάν λάβει υπόψη του κανείς ότι 150 από τους 200 οικισμούς στις Κυκλάδες είναι παραδοσιακοί...

Link to comment
Share on other sites

Μεταβιβάσεις γίνονται κανονικά.Γκρεμίζεις τα παράνομα και μεταβιβάζεις.Ευκολα και απλά.

Νεκροθάφτης construction.

Ελληνική πρωτιά :δεν θέλεις μηχανικό για να χτίσεις, αλλά για να γκρεμίσεις το χτισμένο, με ευρωπαικά πρότυπα χωρίς ελάχιστη αμοιβή ελεύθερη αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.