Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Ν.4014 - Ρύθμιση Αυθαιρέτων


theomina

Recommended Posts

Έχω μια παλιά άδεια οικοδομής της οικίας μου στην Άνδρο Κυκλάδων (1956) με μια άδεια επέκτασης 1964. Υπήρχε σκεπαστή βεράντα (12τμ)στην οποία τοποθετήθηκε τζαμαρία το 1970.

Σύμφωνα με τον τότε ΓΟΚ απ'ότι θυμάμαι δεν απαγορευόταν τέτοιες κατσκευές.

Σήμερα θεωρείται αυθαίρετη και πρέπει να την νομοποιήσω;

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οτι δεν ανταποκρίνεται με τα σχέδια της αδείας και δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί με τις πολεοδομικές διατάξεις τότε είναι αυθαίρετο και θέλει τακτοποίηση με το Ν4014.

Link to comment
Share on other sites

σε υπό ανέγερση οικοδομή, με οικοδομική άδεια μετά τις 2/7/2009 (η οποία δεν μπορεί να ενταχθεί στο Ν.3843/2010), μπορεί να γίνει "νομιμοποίηση" ημιυπαιθρίου χώρου, με το Ν.4014/2011 ?

η οικοδομή τώρα βρίσκεται στη φάση των εσωτερικών σοβατισμάτων και αυτό που μου προκαλεί την απορία είναι το αν εντάσσεται στο νέο νόμο αφού έχει "ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός" πριν τις 28.7.2011, ή δεν εντάσσεται λόγω της φράσης "και χρήσεων, που έχουν εγκατασταθεί, μέχρι την ημερομηνία κατάθεσης του παρόντος στη Βουλή 28.7.2011..." (Άρθρ.24 παρ.1.α.).

Πάντως μου φαίνεται παράλογο να μπορεί κάποιος να "νομιμοποιήσει" έναν ή και περισσότερους παράνομους ορόφους που έχει κατασκευάσει επιπλέον των νομίμων που του επέτρεπε η οικοδομική του άδεια, αλλά να μην μπορεί να "νομιμοποιήσει" η/υ χώρο που βρίσκεται σε νόμιμο όροφο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να γίνει "νομιμοποίηση" ημιυπαιθρίου χώρου, με το Ν.4014/2011 ?

μπορεί....

η οικοδομή τώρα βρίσκεται στη φάση των εσωτερικών σοβατισμάτων και αυτό που μου προκαλεί την απορία είναι το αν εντάσσεται στο νέο νόμο αφού έχει "ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός" πριν τις 28.7.2011, ή δεν εντάσσεται λόγω της φράσης "και χρήσεων, που έχουν εγκατασταθεί, μέχρι την ημερομηνία κατάθεσης του παρόντος στη Βουλή 28.7.2011..." (Άρθρ.24 παρ.1.α.).

 

κατ' εμέ θέλει διευκρίνηση, το συγκεκριμένο κομμάτι για το τι εννοεί ο νομοθέτης με το "περί χρήσεων που έχουν εγκατασταθεί"

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ ΑΕΚΤΖΙΣ για την απάντηση.

 

την ίδια άποψη έχει και η μηχανικός μου. Μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε τις ερμηνευτικές εγκυκλίους.

 

Η αλήθεια είναι όμως ότι μπερδεύτηκα λίγο.

Η "νομιμοποίηση" του Η/Υ μπορεί να γίνει και σε υπό ανέγερση οικοδομή ανεξάρτητα από την κατασκευαστική φάση στην οποία βρισκόταν στις 28.7.2011 (αρκεί μόνο να είχε ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός)?

Ανάλογα με το τι εννοεί ο νομοθέτης με το "περί χρήσεων που έχουν εγκατασταθεί" δεν επηρεάζει την απάντηση του προηγούμενου ερωτήματος?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά λέει "τον κόσμο θέλουμε να κάνουμε καλύτερο, αλλά έχουμε και κάτι οικονομικές δυσκολίες, οπότε, κατάλαβες!."

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΡΩΤΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΑΝΕΡΓΕΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ (ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΜΕΤΑ ΤΟΥ 2004).ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΝΟΜΟΥ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.