Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Ν.4014 - Ρύθμιση Αυθαιρέτων


theomina

Recommended Posts

Εδώ πολλοί ιδιοκτήτες, τακτοποιούν το αυθαίρετό τους και λένε ότι, αφού το νομιμοποίησαν είναι πλέον νόμιμοι.

Link to comment
Share on other sites

yannisk72 Είναι! Σαν το γιαουρτάκι 0% όμως, με ημερομηνία λήξης...

 

Vicky_giogio και τώρα μπορείτε και μάλιστα πολύ οικονομικά εάν έχετε αποδείξεις ότι οι αυθαιρεσίες έγιναν προ 1983.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ως αποδεικτικά λογίζονται τα δημόσια έγγραφα με ημερομηνία προγενέστερη του 1983 όπως λογαριασμός ΔΕΗ, ένσημα ΙΚΑ, τίτλοι ιδιοκτησίας, Ε9 κτλ ή επίσημες αεροφωταγραφίες της ΓΥΣ ή του ΟΚΧΕ με ημερομήνια φωτοληψίας προ 1983 ή εγκεκριμένα τοπογραφικά γειτόνων προ του 83, αρκεί σε όλα τα παραπάνω να φαίνεται η αυθαίρετη κατασκευή που θέλετε να δηλώσετε.

 

Ωστόσο δεν φτάνει μόνο αυτό, πρέπει η αυθαιρεσία να μην βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο, δασικό τμήμα, αιγιαλό και αρκετές άλλες περιπτώσεις που θα τις εξετάσει ο μηχανικος της επιλογής σας.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα

 

θα ήθελα να μου πείτε εφόσον έχω κάνει υπαγωγή στον 4014 -με δόσεις- , αν προβλέπεται αναστολή χρηματικού καταλόγου που έχει στείλει η πολεοδομία στην εφορία και έχει βεβαιωθεί από την ΔΟΥ προγενέστερο πολεοδομικό μου πρόστιμο. Βρήκα ότι αν έχεις κάνει οριστική υπαγωγή ζητάς την διαγραφή προστίμων, όμως προβλέπεται κάτι αντίστοιχο για αναστολή έως ότου εξοφληθεί όλο το ποσό της τακτοποίησης και αν ναι προκύπτει από κάποια απόφαση ή εγκύκλιο ώστε να μπορέσω να το τυπώσω και να πάω στην πολεοδομία να κάνω αίτηση;;;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

wiselife, ισχύει αυτό που ρωτάς και αναφέρεται  στο Νόμο 4014, άρθρο 24, παρ.10 "Μετά την υποβολή όλων των δικαιολογητικών που προβλέπονται στις προηγούμενες παραγράφους αναστέλλεται η επιβολή προστίμων και κάθε διαδικασία επιβολής κυρώσεων, που αφορούν τις κατασκευές ή χρήσεις που προβλέπονται στην παράγραφο 1 για τις οποίες υποβλήθηκαν τα δικαιολογητικά μέχρι την παρέλευση της προθεσμίας εξόφλησης των προστίμων."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα σε ολους. Εχω ενα σπιτι 50 τμ κοντα στα γιαννενα (κληρονομια απο πατερα) που ειναι 100% αυθαιρετο κτισμα του 1984 ( χωρις οικοδομικη αδεια) και σε μη αρτιο κ μη οικοδ αγροτεμ 400 τμ.

Θελω να μπω στο νεο νομο για τακτοποιηση να τελειωνω.

Πηγα σε 2 μηχανικους μου υπολογισαν το προστιμο και οκ εκτος απο ενα σημειο.

Ο 1ος μου προσθεσε στο προστιμο και αλλα 500 ευρω για πολεοδ παραβασεις (μαντρα και μια χτισμενη σκαλα που οδηγει στην ταρατσα)

Ο 2ος δεν προσθεσε τα 500 ευρω λεγοντας μου πως αυτα αφορουν σε αυθαιρετα με οικοδομικη αδεια. Το δικο μου ως εξολοκληρου αυθαιρετο δεν εχει εξτρα πολεοδομικες παραβασεις γιατι ειναι απο μονο του μια παρανομια.

Μηπως μπορει να με διαφωτισει καποιος ποιος εχει δικιο;

Απο τη μια 500 ευρω λιγοτερα δεν ειναι μικρο ποσο. Απο την αλλη δεν θελω να παιζω και να κανω τακτοποιηση με ερωτηματικα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας .Παρακαλώ για την βοήθειά σας όσον αφορά τον μετέπειτα χειρισμό της παρακάτω υπόθεσης:Mηχανικός  ενώ ανέλαβε την τακτοποίηση 15 αυθαίρετων  κτισμάτων (εξοχικές κατοικίες χωρίς οικοδομική άδεια σε εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχιο που το 2011 μπήκε στο σχέδιο) με τον 4014 (το 12/2011)  σήμερα μας δίνει μια  φωτοτυπία της δήλωσης ένταξης με κατάσταση δήλωσης προσωρινή υπαγωγή και μας λέει ότι όλα είναι εντάξει και ότι τα σπίτια μας είναι τακτοποιημένα για 30 χρόνια.Διαβάζοντας στο άκρως ενημερωτικό site σας, όμως συμπεραίνω ότι για να είναι τακτοποιημένο ένα αυθαίρετο έστω σε επίπεδο πολεοδομίας θα έπρεπε ο μηχανικός να έχει προχωρήσει σε διαδικασία ολοκληρωμένης υπαγωγής και εμείς να έχουμε στα χέρια μας Βεβαίωση Περαίωσης.υπαγωγής στο 4014/2011. Έτσι δεν είναι; Παρακαλώ πολύ μήπως μπορείτε να με κατατοπίσετε για το πως πρέπει να λειτουργήσουμε από εδώ και στο εξής γιατί στο παραπάνω αγροτεμάχιο υπάρχουν γύρω στα 15 σπίτια για τα οποία ο μηχανικός πήρε 500 ευρώ από τον καθέναν για να τα τακτοποιήσει (ενώ αρκετά ήδη είχαν πληρώσει πρόστιμα διατήρησης με τον ν.του 2009  ,πλήρωσαν και τα πρόστιμα στην τράπεζα ) όπως τους είπε ο μηχανικός και αυτός τώρα  προφανώς κάνει τον κινέζο. Και το θέμα είναι ότι όλοι οι ιδιοκτήτες είναι μεγάλης ηλικίας (όπως και οι γονείς μου) που έδωσαν τις οικονομίες τους για να τακτοποιήσουν το εξοχικό των 50 τμ. που θα κληροδοτήσουν στα παιδιά τους "όταν κλείσουν τα μάτια τους".Και τώρα με το μυαλό τους θεωρούν ότι έχουν επιτύχει αυτό τον στόχο. Μπορούμε να πιέσουμε τον μηχανικό  τώρα να προχωρήσει σε ολοκλήρωση της υπαγωγής και στην συνέχεια δούμε τι μπορούμε να κάνουμε και  για τον  διαχωρισμό του οικοπέδου , ή το χάσαμε το παιχνίδια και τα λεφτά όλων πήγαν στον βρόντο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Διατηρώ στην επαρχία παλίο διώροφο πατρικό κατασκευής του 65 (το ισόγειο) και του 69 (ο οροφος)

Το 2012 ο μηχανικός νομιμοποίησε κάποιες μικροαυθαιρεσίες στο ισόγειο και στον όροφο προκειμένου να βγάλουμε μια άδεια μικρής κλίμακας για επισκευές στα μπαλκόνια, ενίσχυση στατικότητας κλπ.

Λόγω απουσίας μου στο εξωτερικό και άλλων επαγγελματικών μου υποχρεώσεων δεν προχωρήσαμε τελικά στην έκδοση της άδειας.

Η νομιμοποίηση έγινε λογικά με τον 4014 και η δήλωση πρέπει να μεταφέρθηκε προ μηνός στον 4178 γιατί ο μηχανικός με ειδοποίησε να πληρώσω ενα μικρό ποσό στο ΤΕΕ (ανταποδοτικό τέλος).

Συμφωνήσαμε λοιπόν να βγάλουμε την άδεια για τις εργασίες και ανακαλύψαμε οτι δεν νομιμοποίησε το κλιμακοστάσιο στο δώμα επιφάνειας περίπου 13 τ.μ. κατασκευής 1969 το οποίο φάινεται εμφανώς σε αεροφωτογραφίες του Google, ΟΚΧΕ , BING κ.λ.π.

Μπορεί να γίνει συμπληρωματική δήλωση εκ νέου με τον 4178 για το κλιμακοστάσιο διότι η άδεια που θέλω να βγάλω είναι μεταξύ άλλων και αντκατάσταση του στηθαίου του δώματος και επισκευής της ταράτσας του κλιμακοστασίου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.