Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Ν.4014 - Ρύθμιση Αυθαιρέτων


theomina

Recommended Posts

Είμαι στη διαδικασία μεταβίβασης ενός διαμερίσματος με άδεια οικοδομής του 68. Το αρχικό συμβόλαιο με το οποίο αγόρασα το διαμέρισμα είχε μεταγραφεί μόνο ως αγοραπωλησία και όχι ως σύσταση οριζόντιας, κάτι που κάνω τώρα. Ο μηχανικός ο οποίος προσέλαβα για να μου δώσει βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών, αφού έκανε την αποτύπωση του σπιτιού (είναι ένα απλό παραλληλόγραμμο, με ένα σπάσιμο ενός μέτρου σε πλευρά συνολικά περίπου πέντε) αρνήθηκε να μου δώσει βεβαίωση γιατί ο τοίχος του διπλανού διαμερίσματος είχε μετατοπιστεί κατά 80 εκ. στο δικό μου διαμέρισμα από την κατασκευή του. Το εμβαδόν παρόλα αυτά του διαμερίσματος είναι μικρότερο μεν από την άδεια οικοδομής αλλά μέσα στα όρια ανοχής του 2%. Με τη λίγη γεωμετρία που θυμάμαι από το λύκειο είναι δυνατόν να μειωθεί η διάσταση ενός παραλληλογράμμου και να μη μειωθεί αναλογικά στον ίδιο βαθμό και το εμβαδόν;; Είναι δυνατόν να επιλέξουμε το μήκος μιας διάστασης από το σημείο στο οποίο υπάρχει το "σπάσιμο" και αν ισχύουν όλα αυτά δεν μπορούμε να θεωρήσουμε ότι από τη στιγμή που ακόμα δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιας, αυτή η μετατόπιση έγινε σαν μια εσωτερική διαρρύθμιση του ορόφου και να μη το λάβουμε σαν διαμερισμάτωση;;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη διαδικασία μεταβίβασης ενός διαμερίσματος με άδεια οικοδομής του 68. Το αρχικό συμβόλαιο με το οποίο αγόρασα το διαμέρισμα είχε μεταγραφεί μόνο ως αγοραπωλησία και όχι ως σύσταση οριζόντιας, κάτι που κάνω τώρα. Ο μηχανικός ο οποίος προσέλαβα για να μου δώσει βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών, αφού έκανε την αποτύπωση του σπιτιού (είναι ένα απλό παραλληλόγραμμο, με ένα σπάσιμο ενός μέτρου σε πλευρά συνολικά περίπου πέντε) αρνήθηκε να μου δώσει βεβαίωση γιατί ο τοίχος του διπλανού διαμερίσματος είχε μετατοπιστεί κατά 80 εκ. στο δικό μου διαμέρισμα από την κατασκευή του. Το εμβαδόν παρόλα αυτά του διαμερίσματος είναι μικρότερο μεν από την άδεια οικοδομής αλλά μέσα στα όρια ανοχής του 2%. Με τη λίγη γεωμετρία που θυμάμαι από το λύκειο είναι δυνατόν να μειωθεί η διάσταση ενός παραλληλογράμμου και να μη μειωθεί αναλογικά στον ίδιο βαθμό και το εμβαδόν;; Είναι δυνατόν να επιλέξουμε το μήκος μιας διάστασης από το σημείο στο οποίο υπάρχει το "σπάσιμο" και αν ισχύουν όλα αυτά δεν μπορούμε να θεωρήσουμε ότι από τη στιγμή που ακόμα δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιας, αυτή η μετατόπιση έγινε σαν μια εσωτερική διαρρύθμιση του ορόφου και να μη το λάβουμε σαν διαμερισμάτωση;;

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ππό την στιγμή που διαμέρισμα άλλου ιδιοκτήτη "μπήκε" στην ιδιοκτησία σου, δεν είναι "εσωτερική διαρρύθμιση ορόφου" διότι δεν αναφέρεται πουθενά τέτοια περίπτωση. Αρα είτε το κάνεις ως διαμερισμάτωση είτε λοιπή παράβαση 13 ( μετατόπιση τοίχων κ.λ.π.). Οπότε είσαι στο ''500 άρικο". Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Εχω και εγώ μια ερώτηση, περιπτωση οριζόντιας ιδιοκτησίας, 2 ιδιοκτήτες, ο ένας έχει το 53, 6 % και ο άλλος το 46,40%, με αποκλειστικές χρήσης κοινόχρηστων χώρων . Το ακινητο έχει μεταγραφεί στο κτηματολογιο με πιστοποιητικό ιδιοκτησίας αποκλειστικά στο όνομα του πελάτη. Κατ'αρχάς, αφού έχει γίνει η μεταγραφή στο κτηματολογιο και η οριζόντιος, εγώ δηλώνω οτι έχει συνιδιοκτησία 100 % ή δηλώνω το ποσοστό του, και εάν δεν δηλωσω το 100 % πως θα δηλωσω τα δύο ποσοστά αφού ο δεύτερος ιδιοκτήτης πέθανε και τα κληρονομικά και οι κληρονόμοι δεν έχουν ξεκαθάριστεί? Ουφ! έχω μπερδευτεί!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ποιός μπορεί νά μου πεί τί τιμή ζώνης παίρνω γιά τό παλιό χωριό τής Φούρκας στόν Δήμο Κασσανδρινού Χαλκιδικής γιά 4014/11

Link to comment
Share on other sites

εντός σχεδίου στό παλιό χωριό Φούρκας στόν Δήμο Κασσανδρινού τί τιμή ζώνης παιρνω γιά 4014/11 ξέρει κανένας παρακαλώ νά μέ βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

σμαρω καλημερα

αφού είναι δύο οι ιδιοκτήτες...

τι εννοείς οτι γράφηκε στο κτηματολόγιο "αποκλειστικά" στο όνομα του ενος?...

πάρε ενα κτηματολογικό φύλλο απο το κτηματολόγιο

και

άν θες , επαναλαμβάνεις την ερώτηση...

 

[πάντως, επειδη έχει συσταθει ΟΙ, μπορω να προτείνω κάνεις κανονικά την τακτοποίηση, να γραψεις τα στοιχεία και του άλλου συνιδιοκτήτη, όπως αυτα προκύπτουν απο το κτηματολογικό φύλλο...οι δε κληρονόμοι του θα υπεισελθουν στα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις της κληρονομιάς όταν δηλωσουν στην ΔΟΥ και κάνουν αποδοχή....την οποία κάποια στιγμή θα κάνουν...ό,τι και διαφορές νά έχουν....]

 

τα λέμε

 

designer3

 

πας Αυθαίρετα

ν 4014- ρυθμίσεις

 

είναι το 13ο θέμα

 

καλή ανάγνωση.

 

#146 isime

 

πάς "κασσανδρινό διαυγεια"

 

είναι όλα εκεί...[[και τα τηλέφωνα επικοινωνίας...]

 

καλη συνέχεια.

 

 

Δημήτρη , έκανες καμιά δοκιμή να επιλέξεις το "Επεξεργασία" και να συνεχίσεις να γράφεις στο ίδιο μήνυμα ή ...?

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Μανολι καλημέρα

και βέβαια...

εχω γίνει εξπερ...λεμε τώρα...

 

πλην όμως απαντουσα σε τρείς διαφορετικούς

γι' αυτο απάντησα ξεχωριστά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την δουλειά σας.

Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου κάποιες διευκρινήσεις σε σχέση με τον 4014.

Είμαστε ιδιοκτήτες ενός διαμερίσματος σε τετραοροφη πολυκατοικία στην οποία ο οικοπεδουχος και εργολάβος είχε κρατήσει αποκλειστικό δικαίωμα υψουν και το 1/4 συνιδιοκτησιας στο οικόπεδο. Επίσης έχει στην ιδιοκτησια του και το διαμέρισμα του τελευταίου ορόφου το οποίο είναι 30 τμ και στο οποίο έχει προσθέσει ένα στεγασμένο υπόστεγο με τζαμαριες. Η χρήση της ταράτσας σύμφωνα με την σύσταση οριζοντίου είχε κρατηθεί απο τον εργολάβο.

Σύμφωνα με τον ΓΟΚ που ισχύει δεν ύπαρχει υπέρβαση ύψους. Οι κληρονόμοι του θέλουν να νομιμοποιήσουν και ισχυρίζονται ότι μπορούν να το κάνουν, εκμεταλευομενοι το αποκλειστικό δικαίωμα υψουν, και το δικαίωμα που τους δίνει η νομολογία (αποφάσεις ΣΤΕ, ΑΠ) ενώ άλλοι συνιδιοκτητες ισχυρίζονται ότι έχει χαθεί το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης της ταράτσας , αφου απεβίωσε ο εργολάβος και

τα περισσότερα διαμερίσματα πουλήθηκαν

σε άλλους ιδιοκτήτες. Το ερώτημα είναι με δεδομένο ότι στη σύσταση οριζοντίου και στους τίτλους ιδιοκτησίας το αποκλειστικό δικαίωμα υψουν και η αποκλειστική χρήση αφορούσε έναν ιδιοκτήτη οι κληρονόμοι του μπορούν να προχωρήσουν σε νομιμοποίηση ή χρειάζονται συναίνεση των υπολοίπων, για μια διαμορφωμένη κατάσταση προ 83 η οποία δεν έχει καταγγελθεί πότε και δεν βλάπτει την συνιδιοκτησια των υπολοίπων

 

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ=4130,00ΤΜ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΠΟΛΕΩΣ .ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΑΥΤΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΕΓΕΡΘΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ Ε9 ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ, ΔΙΩΡΟΦΗ ΜΕΖΟΝΕΤΑ=50,54Τ.Μ,

Η ΔΙΩΡΟΦΗ ΜΕΖΟΝΕΤΑ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ AΥΘΑΙΡΕΤΟ ΤΜΗΜΑ ΙΣΟΓΕΙΟΥ(ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΜΕΝΟ ΩΣ ΓΚΑΡΑΖ)=41,76Τ.Μ. ΜΕΤΑ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗ ΧΩΡΟΥ ΑΥΤΟΥ, ΣΕ ΧΩΡΟ ΚΥΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ.ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΑ ΔΟΜΙΚΗΣ ΤΡΩΤΟΤΗΑΣ ΑΝΗΚΕΙ??

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.