Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο σε στάσιμο οικισμό


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@yian απο τη στιγμή που εξαιρούνται του Νόμου πως το κάνεις; Είναι σαν να δήλωνες αυθαίρετα με τον 3843.

@αστεριος η διαδικασία είναι ίδια με τα προ του 55.

Link to comment
Share on other sites

@yian απο τη στιγμή που εξαιρούνται του Νόμου πως το κάνεις; Είναι σαν να δήλωνες αυθαίρετα με τον 3843.

Δεν εξαιρούνται του νόμου....η πιο σωστή διατύπωση μάλλον είναι ότι δεν οφείλεται πρόστιμο για αυθαιρεσίες που έγιναν προ του 1955.

Πώς πιστοποιείται κάτι τέτοιο? Από αεροφωτογραφίες, συμβόλαια και εν γένει δημόσια έγγραφα ή νόμιμο περίγραμμα.

Εξάλλου εαν εξαιρούνταν από το νόμο δεν θα ήταν απαραίτητη για βεβαίωση του μηχανικού για να γίνει συμβόλαιο στα προ του 1955 κτίρια.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

μα το γράφει πάνω δεξιά το ΦΕΚ 292Δ/ 31-7-83 (απαλλάσσονται της υποχρέωσης δήλωσης του άρθρου 15 του Ν 1337)

και άρα "εξαιρούνται της καταδάφισης" χωρίς να απαιτείται καμία επί πλέον ενέργεια από τους ιδιοκτήτες τους

Link to comment
Share on other sites

Εστω αντίστοιχες οικίες που θέλουν να ρευματοδοτηθούν ( είχαν διακόψει την ρευματοδότηση και θέλουν να ξανασυνδεθούν).

Δεν μπορούν με έναν παλιό λογαριασμό ρεύματος να ξανασυνδεθούν?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

μπορούν

απλώς χρειάζεται νέο σχέδιο από ηλεκτρ/γο εγκαταστάτη

πρίν 1 εξάμηνο αντιμετώπισα περίπτωση φίλο μου που είχε ρεύμα πριν από 15-17 χρόνια και τώρα το επανασύνδεσε

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν με έναν παλιό λογαριασμό ρεύματος να ξανασυνδεθούν?

Πριν το ρωτήσω στην ΔΕΗ, ήθελα να γνωρίζω για το τι ισχύει . Οπως αναφέρει ο ΚΑΝΑ , σε κάθε περίπτωση, ζητάνε σχέδιο ηλεκτρολόγου, βεβαίωση Τ.Α.Π. /m2 από οικείο Δήμοι κ.λ.π.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας, θέλω τι γνώμη σας στο εξής:

έχω ισόγειο κτίριο πριν του 83 σε στάσιμο οικισμό εμβαδού 150τ.μ. και μία αυθαίρετη ισόγεια αποθήκη 50τ.μ. που κατασκευάστηκε το 2005.

Τώρα με τον 4014 θα δηλώσω μόνο την αποθήκη, αφού το άλλο σύμφωνα με τον 1337 αξαιρείται της καταδάφισης.

Το ερωτημα μου είναι το εξής:

για να βρω τους συντελεστές επιβάρυνσης (δόμησης - κάλυψης) θα κάνω έλεγχο για τα 150+50=200τ.μ. (δεδομένου ότι και το παλιό κτίριο είναι αυθαιρετο) ή μόνο για τα 50?

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις άδεια (έχεις?) οι συντελεστές επιβάρυνσης κλειδώνουν.Στο δόμηση θα βάλεις <50%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.