Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο σε στάσιμο οικισμό


Recommended Posts

οκ, δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση μου,

το 1965 είχε εκδοθεί μία άδεια από την χωροφυλακή για σταύλο εμβαδού 80τ.μ. Το 1980 έγινε αλλαγή χρήσης σε ελαιουργείο και επέκταση 70 τ.μ. (συνολικό εμβαδόν 150τ.μ.)

Ο οικισμό είναι στάσιμος. Τωρα θέλω να δηλώσω μία αποθήκη αυθαίρετη που έγινε το 2005.

Για τον συντελεστή κάλυψης και δόμησης θα υπολογίσω 150+50=200 ? ή 70+50=120 ? ή μόνο τα 50 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εννοείς για το ποσοστό υπερβασης δόμησης και κάλυψης, θα υπολογίσεις τα 50 μ2.

Προσοχή δεν υπάγεσαι στις διατάξεις περί στάσιμων οικισμών.

Ο οικισμός μπορεί να είναι στάσιμος η χρήση σου όμως δεν είναι κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

το παράδοξο με τους στάσιμους, είναι οι παράξενοι και ασαφείς όροι δόμησης που έχουν-που αναφέρονται μόνο σε κατοικία- και δεν αναφέρουν τίποτα για τις άλλες χρήσεις και τη δόμηση

Άρθρο 3

Τα ελάχιστα όρια εμβαδού και διαστάσεων και οι λοιποί όροι δομήσεως των γηπέδων μέσα στη ζώνη των 800 μέτρων των κατά το άρθρο 1 οικισμών, προκειμένου για ανέγερση οικοδομών για χρήση κατοικίας ορίζονται ως εξής:

1. Άρτια και οικοδομήσιμα θεωρούνται τα γήπεδα με όποιες διαστάσεις και εμβαδό είχαν κατά τη 15.9.1982.

2. Επίσης θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα γήπεδα ελαχίστου εμβαδού 500μ2 που δημιουργούνται μετά τη δημοσίευση του διατάγματος αυτού από μεγαλύτερες εκτάσεις εφ’ όσον μεταβιβάζονται σε μόνιμους κατοίκους του οικισμού ή Δημότες αυτού ή καταγομένους από τον οικισμό και δεν έχουν άλλη κατοικία στη ζώνη των 800 μέτρων.

3. Μέγιστο ποσοστό καλύψεως των γηπέδων εξήντα τοις εκατό (60%) της επιφάνειας αυτών. Εν πάση περιπτώσει η συνολική επιφάνεια των ορόφων της οικοδομής δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τα 200 μ2. Επίσης δύναται η καλυπτομένη επιφάνεια της οικοδομής να μην είναι μικρότερη από 60μ2 ανεξάρτητα από το ποσοστό καλύψεως με την προϋπόθεση ότι οι τοίχοι που φέρουν ανοίγματα φωτισμού και αερισμού απέχουν από τα όρια του γηπέδου τουλάχιστον 1,50 μέτρα.

 

Οπότε πράγματι όπως επισημαίνει ο Gkeka -γεννιούνται το ερωτήματα:

1.είναι επιτρεπτή αυτή η χρήση ή επειδή δεν επιτρέπεται δεν μπορεί και να τακτοποιηθεί (δεν νομίζω για τη χρήση να υπάρχει πρόβλημα)

2.με ποιό ποσοστό επιτρεπόμενης κάλυψης θα υπολογισθούν οι υπερβάσεις (λογικά το 60% ) και

3.με ποιό της δόμησης (τα 200;;-έχω και 2/όροφο μέσα)

 

Έχω μια περίπτωση σε εξ αδιαιρέτου 2 αδερφών βοσκών, σε στάσιμο οικισμό με συν κτίσματα 480τ.μ από τα οποία τα 210 είναι μετά το 1983 και δεν ξέρω τι να κάνω και πως

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς για το ποσοστό υπερβασης δόμησης και κάλυψης, θα υπολογίσεις τα 50 μ2.

Προσοχή δεν υπάγεσαι στις διατάξεις περί στάσιμων οικισμών.

Ο οικισμός μπορεί να είναι στάσιμος η χρήση σου όμως δεν είναι κατοικία.

Διαβάζοντας τον Ν1337/83 και το ΦΕΚ 292/δ/12-07-1983 περί στάσιμων οικισμών δεν προκείπτει ότι έχω πρόβλημα καθότι η άδεια λειτουργείας μου είναι του 1980.

ΚΑΝΑ, ποιο είναι αυτό το ΦΕΚ?

Edited by igp
Link to comment
Share on other sites

η άδεια λειτουργείας σου είναι του 1980, για τα 150 τ.μ του ελαιουργείου (ωραία-σωστά κανένα πρόβλημα)

 

Η αποθήκη (των 50 τ.μ) που θες να δηλώσεις τι χρήση έχει;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, Αυτό το άρθρο απο ποιόν νόμο είναι, γιατί το π.δ. 24-4-1985 έλεγε για κάλυψη 70% και δόμηση 400 τ.μ. με κλιμακωτό συντελεστή, και οι συντελεστές υπολογίζονται με τα δεδομένα της εποχής της αυθαιρεσίας.

 

Αν έχω οικισμό < 2000 που είναι χαρακτηρισμένος στάσιμος το 1987, αλλά δεν περιλαμβάνεται στην λίστα του ΦΕΚ 292 Δ'/1983, υπάρχει περίπτωση να εξαιρείται απο τον 4014;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αυτοί οι στάσιμοι δεν ανήκουν στην κατηγορία που αναφέρει ο 4014.Προέκυψαν μετά.Οπότε δηλώνεται κανονικά η αυθαιρεσία σε τέτοιους οικισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Ο οικισμός προϋπήρχε, τα όριά του καθορίστηκαν το 1987, όπως και πολλών άλλων στη Δράμα. Πιστεύω πως, οτι είναι εκτός ΦΕΚ 292 Δ'/1983, δεν εμπίπτει στις εξαιρέσεις του 4014, αλλά θέλω να το σιγουρέψω.

ευχαριστώ Manolis gon

Link to comment
Share on other sites

(...)

Ο οικισμό είναι στάσιμος. Τωρα θέλω να δηλώσω μία αποθήκη αυθαίρετη που έγινε το 2005.

Για τον συντελεστή κάλυψης και δόμησης θα υπολογίσω 150+50=200 ? ή 70+50=120 ? ή μόνο τα 50 τ.μ.

 

Σε συνδυασμό με το πόστ # 35 του καλού Συνάδελφου ΚΑΝΑ παραθέτω προς βοήθεια την παρακάτω εγκύκλιο και εξέτασε σε τι χρησιμοποείται η αποθήκη και αν έχει κατασκευαστεί στο συνεκτικό τμήμα του οικισμού ή έξω από αυτό.

Από τις διατάξεις του ν. 4014 αρθρ. 24 παρ. 1 προκύπτει ότι το αυθαίρετο κτίσμα με την τωρινή χρήση τακτοποιείται, αρκεί η χρήση να μην απαγορεύεται από τις χρήσεις γης της περιοχής του ακινήτου ή να μην απαγορεύονταν στον αποδεδειγμένο χρόνο εγκατάστασής της.

 

Εγκ-27976/6826/65/19-4-84.

"Οροι δομήσεως στην περιοχή που περιλαμβάνεται στη ζώνη των

800 μέτρων των στάσιμων οικισμών

Μετά από ερωτήματα που μας έγιναν σχετικά με όρους δομήσεως

στους στάσιμους οικισμούς του ΠΔ/6-12-82 (ΦΕΚ-588/Δ) "Καθορισμός

όρων και περιορισμών δομήσεως οικισμών της χώρας" σας

διευκρινίζουμε τα εξής:

1. ΚΤΙΡΙΑ ΑΜΙΓΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Για όλη την περιοχή που περιλαμβάνεται στη ζώνη των 800 μ.

ισχύουν οι όροι δομήσεως του Αρθ-3 όπως προκύπτει από τον

συνδυασμό του 'Αρθρου αυτού με το Αρθ-8, ακόμη και στις ορισμένες

περιπτώσεις που οι προϊσχύοντες όροι δομήσεως (του ΠΔ/2-3-81)

ήταν ευμενέστεροι.

2. ΚΤΙΡΙΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΙΚΤΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ

(π.χ. κατοικία συν κατάστημα)

Στις περιπτώσεις αυτές δεν ισχύουν - τουλάχιστον πριν την

οργάνωση των οικισμών σε ζώνες κατά τα Αρθ-5, Αρθ-6 - οι όροι

δομήσεως του ΠΔ/6-12-84, διότι οι διατάξεις του Αρθ-3 αφορούν

αποκλειστικά δόμηση αμιγούς κατοικίας. Επομένως για τις

υπόψη χρήσεις (ειδικές και μικτές) ισχύουν οι όροι δομήσεως:

α) Του ΠΔ/2-3-81 (ΦΕΚ-138/Δ) αν η δόμηση γίνεται μέσα στα

όρια νόμιμα υφισταμένων πριν το 1923 (23) οικισμών.

β) Του ΠΔ/6-10-78 (ΦΕΚ-538/Δ) αν η δόμηση γίνεται στην

υπόλοιπη περιοχή μέσα στη ζώνη των 800 μέτρων. Στην περίπτωση

αυτή ισχύουν και οι λοιπές διατάξεις που επηρεάζουν την εκτός

σχεδίου δόμηση (όπως της τηρήσεως αποστάσεων οικοδομών από οδούς

για την ασφάλεια της υπεραστικής συγκοινωνίας).

Σημειώνουμε πως στις μικτές και ειδικές χρήσεις εξυπακούεται

ότι η αρτιότητα θα ελεγχθεί βάσει των ανωτέρω ΠΔ/των και δεν

ισχύουν τα ευμενή όρια αρτιότητας του ΠΔ/6-12-82.

Αθήνα, 19 Απριλίου 1984.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Παύλο χίλια ευχαριστώ

αυτή η εγκύκλιος με λύνει τα χέρια σε μια πολύ πολύ σοβαρή περίπτωση ¨ανάκλησης αδείας" που αντιμετωπίζω στα 37 χρόνια του επαγγελματικού μου βίου

Σε ευχαριστώ και πάλι για όλα-δεν την θυμόμουν καθόλου..

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.