Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα και Ηλεκτροδότηση


Recommended Posts

η ειδοποιός διαφορά των 2 παραγράφων είναι ότι:

η α) παράγραφος αφορά εξ' ολοκλήρου αυθαίρετα κτίσματα ή αυθαίρετες αυτοτελείς λειτουργικά ιδιοκτησίες και η β) αυθαίρετα που έχουν ανεγερθεί με βάση οικοδομική άδεια

 

Έχω τη γνώμη ότι μπορείς να πάρεις ρεύμα για το τελειωμένο ισόγειο με απ' ευθείας αίτηση στη ΔΕΗ -προσέχοντας στα τ.μ που συνολικά δηλώνεις και στα επιμέρους των ορόφων επισημαίνοντας στην τεχνική σου έκθεση το γεγονός (αν και εφ' όσον είναι έτσι) ότι ο ισόγειος όροφος μπορεί να λειτουργήσει προσωρινά έστω, σαν αυτοτελής ιδιοκτησία

 

Η άδεια αποπεράτωσης έτσι και αλλιώς ισχύει και είναι απαραίτητη και για τις 2 παραπάνω περιπτώσεις των παραγράφων

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Και λογικό και σύμφωνα με την εγκ.1/2012. Αλλά αν και οι 2 όροφοι ανήκουν σε ένα ιδιοκτήτη, ίσως δεν του δώσουν ρεύμα με την λογική ότι " από τον κάτω όροφο θα τραβάει ρεύμα για τον πάνω όροφο"

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

αλοίμονό μας αν σκέπτονται έτσι οι υπηρεσίες και εξ' αρχής αμφιβάλουν για την εντιμότητα του κάθε πολίτη

(με την ίδια λογική θα μπορούσαν να σου πουν από την ΔΕΗ-όχι δεν σου δίνω ρεύμα γιατί μπορεί να ηλεκτροδοτήσεις και την (νόμιμη με ο.α) αποθήκη που βλέπουμε μέσα στο οικόπεδό σου-και δεν ηλεκτρ/σες μέχρι τώρα)

ή

η Πολ/μία -δεν σου δίνω άδεια με η/χ γιατί μπορεί να τον κλείσεις αύριο

Link to comment
Share on other sites

αλοίμονό μας αν σκέπτονται έτσι οι υπηρεσίες και εξ' αρχής αμφιβάλουν για την εντιμότητα του κάθε πολίτη

(με την ίδια λογική θα μπορούσαν να σου πουν από την ΔΕΗ-όχι δεν σου δίνω ρεύμα γιατί μπορεί να ηλεκτροδοτήσεις και την (νόμιμη με ο.α) αποθήκη που βλέπουμε μέσα στο οικόπεδό σου-και δεν ηλεκτρ/σες μέχρι τώρα)

ή

η Πολ/μία -δεν σου δίνω άδεια με η/χ γιατί μπορεί να τον κλείσεις αύριο

Συμφωνώ απολύτως αλλά τέτοια απάντηση δόθηκε μπροστά μου, σε υπόθεση άλλου συναδέλφου με τον πελάτη του μαζί. Μετά φωνές κ.λ.π.
Link to comment
Share on other sites

μα είναι τρελά πράγματα αυτά.. όταν λέγονται από δημόσιους υπαλλήλους

 

δηλ όταν υποβάλω άδεια για κατοικία και ο υπάλληλος μου λέει εσύ δεν θες να το κάνεις κατοικία

αλλά π.χ γραφεία- τι πρέπει να κάνω;

ή για αποθήκη και μου λέει όχι κατοικία ή μπουτίκ - τι πρέπει να κάνω;

Πολύ δικαιολογημένες οι φωνές σε τέτοιες περιπτώσεις..

 

Γενικά σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να τίθεται σε αμφιβολία ότι περιγράφεται στη αίτηση του πολίτη

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τρελλά ??? Οχι μόνο είμαστε μπάχαλο αλλά ο καθένας που (νομίζει ότι) έχει την εξουσία της υπογραφής ψάχνει να βρεί κωλύμματα για να ταλαιπωρεί κόσμο. Τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

η ειδοποιός διαφορά των 2 παραγράφων είναι ότι:

η α) παράγραφος αφορά εξ' ολοκλήρου αυθαίρετα κτίσματα ή αυθαίρετες αυτοτελείς λειτουργικά ιδιοκτησίες και η β) αυθαίρετα που έχουν ανεγερθεί με βάση οικοδομική άδεια

 

Έχω τη γνώμη ότι μπορείς να πάρεις ρεύμα για το τελειωμένο ισόγειο με απ' ευθείας αίτηση στη ΔΕΗ -προσέχοντας στα τ.μ που συνολικά δηλώνεις και στα επιμέρους των ορόφων επισημαίνοντας στην τεχνική σου έκθεση το γεγονός (αν και εφ' όσον είναι έτσι) ότι ο ισόγειος όροφος μπορεί να λειτουργήσει προσωρινά έστω, σαν αυτοτελής ιδιοκτησία

 

Η άδεια αποπεράτωσης έτσι και αλλιώς ισχύει και είναι απαραίτητη και για τις 2 παραπάνω περιπτώσεις των παραγράφων

λογικό μου φαίνεται...θα ρωτήσω και στη ΔΕΗ αν γίνεται να πάρει άδεια για το ισόγειο, γιατί είναι τελειωμένο και ναι μεν όλη η οικοδομή ακήκει στον ίδιο ιδιοκτήτη, αλλά το ισόγειο είναι λειτουργικά αυτόνομο διαμέρισμα που μπορεί να κατοικηθεί!Επομένως, η λογική (και όχι η...καχυποψία των υπηρεσιών)λέει ότι θα μπορούσε να ηλεκτροδοτηθεί...
Link to comment
Share on other sites

Έχω τακτοποιήσει ένα σπίτι πχ. 70 που έχει και μία αποθήκη πχ.10τ.μ.. Στα τ.μ. της ΔΕΗ δηλώνονται:

1) 80 τ.μ. (σπίτι και αποθήκη) ή

2) 70 τ.μ (μόνο σπίτι), άλλωστε η αποθήκη δεν ηλεκτροδοτείται.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στην εκτυπωμένη βεβαίωση για σύνδεση με Δ.Ε.Η., αναγράφεται το σύνολο των Κυρίων Χώρων και ξεχωριστά το σύνολο των Βοηθ. Χώρων ακριβώς όπως τα έγραψες στα Φύλλα Καταγραφής

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω αλλά στη ΔΕΗ μπορώ να δηλώσω μόνο τα τ.μ. της κατοικίας και όχι της αποθήκης. Το ρωτάω γιατί ένας συνάδερφος μου έχει πει ότι υποχρεωτικά δηλώνονται όλα, άρα περισσότερο χαράτσι στη ΔΕΗ, στα δημοτικά τέλη και δεν ξέρω που αλλού. Επομένως αν μπορώ να "γλιτώσω" τα τ.μ. της αποθήκης γιατί να μην το κάνω;

Πιστεύω να ήμουν πιο κατανοητή.

Ευχαριστώ

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.