Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα και Ηλεκτροδότηση


Recommended Posts

ο 4067 λεει οτι αδειες που ειχαν εκδοθει και ειχαν αρχισει οι εργασιες πριν απο 1-3-2012 αναθεωρουνται συμφωνα με τις προισχυουσες διαταξεις του 4030 εφοσον η αναθεωρηση δεν αφορα προσθηκη.Γενικα παλιες αδειες που οι εργασιες εχουν αρχισει πριν απο 1-3-2012 πανε με τα παλια δεδομενα

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΟΙΖΟΣ, ισχύουν από τον 4067 , άρθρο 29, τα παρακάτω , όπως λέει και η dora:

 

5. α. Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1.3.2011 παρατείνεται κατά τρία έτη. Οικοδομικές άδειες, οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1.3.2012, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες του ν. 4030/2011 διατάξεις, εφόσον η αναθεώρηση δεν αφορά προσθήκη.

β. Οι διατάξεις του άρθρου 7 του ν. 4030/2011 εφαρ. μόζονται για τις οικοδομικές άδειες, οι οποίες έχουν εκδοθεί μέχρι την 1.3.2012, εφόσον αρχίσει η εκτέλεση των οικοδομικών εργασιών τους, μετά την παραπάνω ημερομηνία.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Στις παλιές άδειες συμφωνώ με τα παραπάνω. Πάραυτα όταν πηγαίνεις για νομιμοποίηση ειδή υπάρχουσας κατασκευής, θα έρθει ελεγκτής δόμησης ή πρέπει να έρθουν από πολεοδομία? Ισχύει το ίδιο και για τις τακτοποιήσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

'Εχω μία αυθαίρετη αποθήκη και ο ιδιοκτήτης θέλει να πάει ρεύμα. Η αποθήκη είναι μικρή 4 τ.μ. περίπου. Για βοηθητικό χώρο η ΔΕΗ δίνει κανονικά ρεύμα; Υπάρχει κάποιος περιορισμός γενικότερα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις θέμα. Εμένα πελάτης μου πήρε ρεύμα κανονικά, αφού κάναμε τακτοποίηση μιας... αποθήκης-wc που είχε 5τμ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα οικόπεδο 600 μ² εκτός οικισμού και θέλω να πάρω ρεύμα. Το οικόπεδο δεν έχει τίποτα μέσα. Τι τρόποι υπάρχουν?

1) Γεώτρηση? αλλά θέλει άδεια γεώτρησης με χίλια δυο δικαιολογητικά.

2) Κατασκευή μιας αποθήκης αντλιοστασίου? και δήλωση στο 4014? και μετά με ηλεκτροδότηση αυθαιρέτου?

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Το 2. δεν μπορεί να γίνει.

Η "εύκολη" και οικονομική λύση της υπαγωγής στο νόμο των αυθαιρέτων (4014) εφαρμόζεται μόνο σε κτίρια που υπάρχουν πριν από την 27/7/2011.

 

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει τίποτα μέσα, για ποιό λόγο να πάρει ρεύμα το οικόπεδο?

Link to comment
Share on other sites

να το κάνεις παρκινγκ

μάντρωσε καμιά δεκαριά αυτοκίνητα από κολλητούς .. κάνε και έναρξη στη ΔΟΥ -πάρε ρεύμα

 

κλείστο ..

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.