Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστό εξ' αδιαιρέτου σε αγροτεμάχιο


Recommended Posts

Δική μου άποψη.

Το τοπογραφικό το πληρώνει αυτός που θέλει να κάνει τακτοποίηση.

Αν θέλουν μερικοί να κάνουν τακτοποίηση, τότε πάνε μαζί σε έναν τοπογράφο και συντάσει τοπογραφικό αναφέροντας σαν ιδιοκτήτες όλους τους συνιδιοκτήτες και σαν πελάτες (για την ΑΠΥ) αυτούς που του ζήτησαν να το συντάξει.

Το πρόβλημα είναι στο αν θα τον αφήσουν να μετρήσει, αυτοί που δεν θέλουν να κάνουν τακτοποίηση.

Τα όρια όλου του γηπέδου θα μπορεί να τα μετρήσει, τις περισσότερες φορές, αλλά τα κτίσματα θα έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο θέμα έχω και εγώ με κάποιους πελάτες μα και ως ιδιοκτήτης σε ανάλογο κομμάτι σε παραθαλάσιο μέρος. Θέλει μεγάλη προσοχή γιατί σε εξ αδιαιρέτου κομμάτι αν πάς να νομιμοποιήσεις αυθαίρετη κατασκευή που μετά μπορεί να βγάλει άδεια τότε τρώς τα τετραγωνικά των συνιδικτητών σου και αρχίζει ένα παρτι από μηνύσεις κτλ,κτλ. Προσωπικά, σαν μηχανικός θα το δήλωνα αλλά θα ενημέρωνα τους ιδιοκτήτες για το τί επακόλουθα μπορούν να υπάρξουν. (καλά αυτοί οι εξευγενισμένοι από τη Γερμανία κατασκεύασαν χωρίς άδεια και 100 τ.μ.???).Από την άλλη αν κάποιος κάνει το ίδιο στο ακίνητο που έχω και εγώ σε ανάλογο κατάσταση και μου φάει τα τετραγωνικά τότε θα μου πληρώνει ενοίκιο αφόρου ζωής!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενημερώνεις κανέναν ιδιοκτητη απο τα υπόλοιπα κομματια και οφείλεις να αποτυπωσεις κανονικα ολοκληρη την υφισταμενη κατασταση του αγροτεμαχιου των 12 στρεμματων.τελεια.

 

Τέλεια ή τελεία;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδιά μπορεί να δωθεί μια πιο σαφής απάντηση; Υπάρχει σοβαρό θέμα με τα τμήματα αγροτεμαχίων (όχι διαιρετά) γιατί οι περισσότερες περιπτώσεις που έχουν έρθει στο γραφείο αφορούν τη ρύθμιση αυθαιρέτου οικίματος μέσα σε τμήμα αγροτεμαχίου τη περίοδο 1983-2003.

Προσωπικά δεν μου φαίνεται λογικό να χρειάζεται συνολική ρύθμιση, όλως των τμημάτων ενός αγροτεμαχίου (ασχέτως αν κακώς έπραξαν και δόμησαν κατ'αυτό το τρόπο), ενώ ενδιαφέρεται μόνο ένας από αυτόυς. Δηλαδή έχουμε ένα τμήμα ενός στρέμματος αγροτεμαχίου, από το συνολικό π.χ. 6 στρεμμάτων αγροτεμάχιο που έχει κατατμηθεί και πουληθεί αυθαίρετα και έχουν χτίστεί τα 3 από αυτά. Αν δεν θέλει ο ένας από αυτούς, δεν μπορεί να υπαχθεί στη ρύθμιση του 4014; Εδώ δεν μπορεί να γίνει συνενόηση για πιο σοβαρά θέματα, γι'αυτό θα γίνει; Και έχουν όλοι τα χρήματα για το ρυθμίσουν; Ποιοί τελικά θα υπαχθούν στη ρύθμιση αν δεν μπουν τέτοιες περιπτώσεις;

Πρέπει να μάθουμε ακριβώς τι μπορεί και τι δεν μπορεί να γίνει με τα τμήματα αγροτεμαχίων, για να δούμε αν θα προχωρήσουμε ή όχι στη ρύθμιση τέτοιων περιπτώσεων. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ενα ακόμα ερώτημα...Σε περιπτωση που έχουν χτίσει ΟΛΟΙ και θέλουν όλοι ρύθμιση, και κάνουμε το τοπογραφικό, πρέπει να πάρουμε και βεβαίωση απο δασαρχείο κ αρχαιολογία;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να στιψουν το κεφαλι τους και να βρουν μια λυση για τα εξ αδιαιρετου..αλλιως το 90% των περιπτωσεων θα μεινει χωρις να μπορει να τακτοποιηθει..

Προσωπικα πιστευω παντως οτι πρωτη μεριμνα πρεπει να ειναι το να δωθει παραταση τουλαχιστον 6 μηνων μεχρι να ξεκαθαρισει το τοπιο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να θέσω και εγώ το πρόβλημα με υπόθεση με εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησίες...Πελάτης έχει κατασκευάσει 4 κατοικίες σε εκτός σχεδίου περιοχή βγάζοντας όμως άδεια για Καταστήματα - Γραφεία (επομένως έχει κατασκευάσει 600τ.μ. αντί για 200τ.μ. που είναι για κατοικία). Από τις κατοικίες αυτές έχει πουλήσει τις 2 και τώρα βρήκε πελάτη(!) για την 3η...Από αυτά που διαβάζω παραπάνω προφανώς δε θα μπορέσει να πάρει τη βεβαίωση εκτός και αν συμφωνήσουν και οι άλλοι δύο ιδιοκτήτες να προχωρήσουν σε νομιμοποίηση.

1. Σωστά?

2. Για τη νομιμοποίηση των δύο δικών του ιδιοκτησιών θα πρέπει να τσεκάρω ναι στην "αλλαγή χρήσης" και να βάλω τα "καθαρά" τετραγωνικά των κατοικιών στην υπέρβαση δόμησης...? και αν ναι τι ποσοστό πρέπει να τσεκάρω? (μεγαλύτερο του 200%) αφού συνολικά έχουν χτιστεί 400τ.μ. παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.