Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση με τον 4014 σε ξενοδοχεία


Recommended Posts

Ξέρει κανείς το αντίθετο?-αν και δεν νομίζω να ισχύει..

εάν δηλαδή υπάρχει άδεια κατοικίας και λειτουργεί παράνομα ως ξενοδοχείο, μήπως ο νόμος το τακτοποιεί αυτομάτως με αλλαγή χρήσης.

Μετά ο ΕΟΤ δέχεται να εγκρίνει τα σχέδια και να δώσει σήμα?

Εάν υπάρχει τελοσπάντων τρόπος να πάρει σήμα μία κατοικία με παρανομίες και αν υπάρχει η δυνατότητα να γίνουν και όποιες αλλαγές επιβάλλει ο ΕΟΤ.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΟΤ μέχρι τώρα έδινε σήμα σε ξενοδοχεία χωρίς να ζητάει ταύτιση με οικοδομικές άδεις , θα τον πειράξει τώρα αν του πας και χαρτί τακτοποίησης, αυτός για πελάτες ψάχνει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς το αντίθετο?-αν και δεν νομίζω να ισχύει..

εάν δηλαδή υπάρχει άδεια κατοικίας και λειτουργεί παράνομα ως ξενοδοχείο, μήπως ο νόμος το τακτοποιεί αυτομάτως με αλλαγή χρήσης.

Μετά ο ΕΟΤ δέχεται να εγκρίνει τα σχέδια και να δώσει σήμα?

Εάν υπάρχει τελοσπάντων τρόπος να πάρει σήμα μία κατοικία με παρανομίες και αν υπάρχει η δυνατότητα να γίνουν και όποιες αλλαγές επιβάλλει ο ΕΟΤ.

 

 

Πανω στο ιδιο θεμα, απ' οτι εμαθα συμψηφιζονται και τα προστιμα με αυτα του ΕΟΤ για τα σηματα! Αλλα η δικη σου περιπτωση λειτουργει παρανομα ως ξενοδοχειο. οποτε σκεφτηκα οτι μπορει να σου χρειαστει γι' αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Ημιυπόγειο ξενοδοχείου έχει μετατραπεί αυθαίρετα σε δωμάτια, μπορεί να νομιμοποιηθεί μιας και υπάρχει περίσσια δόμησης, ο ΕΟΤ θα δεχτεί, μου είπαν, τα θεωρημένα πρώτα από την πολεοδομία σχέδια μετά την νομιμοποίηση.

Η πολεοδομία όμως για να δεχτεί να εξετάσει τον φάκελο της νομιμοποίησης, αμέσως μετά την καταβολή το παραβόλου θέλει σχέδια προέγκρισης από τον ΕΟΤ…

 

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

 

Μπορεί να αληθεύει αυτή η πληροφορία, η ακόμα μια αυθαίρετη απάντηση του δημόσιου?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΟΤ προηγείται συνήθως.Μπορούσες τα αυθαίρετα να τα δηλώσεις στον ΕΟΤ και όχι στην πολεοδομία , οπότε τώρα γιατί να προηγηθεί η πολεοδομία.Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνεχίζω το θέμα με μία ερώτηση : Ποια η διαφορά "ξενοδοχείου" και "τουριστικού καταλύμματος" ?

 

Στην περίπτωσή μου έχω οικ. άδεια με χρήση κατοικία που έχει μετατραπεί σε ξενοδοχείο.

Υπήρχε ένα παλαιό σήμα του ΕΟΤ που το χαρακτηρίζει --> Ενοικιαζόμενα Διαμερίσματα.

 

 

Μήπως τα "τουριστικά καταλύμματα" είναι αυτά που περιγράφονται στην ενότητα Γ του άρθρου 2,

του Ν. 2160/1993, όπως τροποιήθηκε και ισχύει?

Edited by Teta
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι να σας κάνω και γω μια ερώτηση..

Ιδιοκτήτης δωματίων είχε βγάλει άδεια και μετά από χρόνια έχει αυθαιρετήσει και έχει δημιουργήσει επιπλέον δωμάτια στο ίδιο, εκτός σχεδίου οικόπεδο. Ο εοτ του λέει πως αν μετατρέψει τα δωμάτια που είχε αρχικά με την άδεια σε ξενοδοχείο, με αλλαγή χρήσης, θα πάρει επιπλέον δόμηση (η οποία υπερκαλύπτει κατά πολύ τις αυθαιρεσίες). Είναι δυνατό με τις κατάλληλες τροποποιήσεις να αλλάξει χρήση σε ξενοδοχείο σύμφωνα με τις προδιαγραφές του εοτ; να εντάξει τις αυθαιρεσίες με 4014 και να χτίσει επιπλέον δωμάτια ξενοδοχείου πια, με νέα άδεια για να εξαντλήσει τη δόμηση του;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια ερωτηση γιατί μπερδεύτηκα μάλλον λίγο!Αν "τακτοποιήσουμε λειτουργικά" στον ΕΟΤ και μετά δηλώσουμε στο Ν.4014, από οτι φαίνεται συμψηφίζεται το ποσό που έχουμε πληρώσει.

Αν πρώτα το δηλώσουμε στο Ν.4014 και μετά πάμε στον ΕΟΤ,ξαναπληρώνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.