Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφορολογητο των 30000 ευρω


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βενζινες και παλι βενζινες....

Οι βενζίνες σου μειώνουν το εισόδημα ως ελεύθερο επαγγελματία κατά 70% της αξίας των παραστατικών τους.

Στη συνέχειας ως πολίτης θα πρέπει βάσει του δηλωθέντος εισοδήματος σου, να προσκομίσεις το 25% αυτού σε αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι υποχρεωμενος να βαλλεις τις βενζινες στα εξοδα σου...

 

(εγω πχ θελω 400Ε το μηνα για βολτες...θα το βαλλω στα εξοδα μου....??? )

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν είναι υποχρεωτικό, είναι όμως λυτρωτικό για το ποσό που θα κληθείς να καταβάλεις ως φόρο.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχει ψηφισθεί κάτι, αλλά από αυτά που ακούγονται:

οι νέοι ως 30 και οι άνω των 65 θα έχουν αφορολόγητο 9000. ΑΛΛΑ, άμα το εισόδημα τους είναι 9001 και πάνω, τότε θα έχουν και αυτοί 5000.

Αποδείξεις θα μαζεύεις το 25% του εισοδήματος σου, για να μην έχεις πέναλτι 10% επί του ποσού της υστέρησης. Το μπόνους για τις παραπάνω πάει περίπατο.

 

Για τους κάτω των 30 και άνω των 65, αναφέρεσαι σε ελεύθερους επαγγελματίες ή γενικά? Μήπως άνω των 65 ετών ισχύει μόνο για τους συνταξιούχους?

 

Γιατί δεν πιστεύω ότι κανένας "σωστός" ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός άνω των 65 ετών (αν δεν έχει πάρει σύνταξη ακόμα) να δηλώνει τόσα λίγα κάθε έτος.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, βενζινες περναω στα εξοδα μου οσες χρειαζομαι και δικαιολογουν τα αντιστοιχα εσοδα του 3μηνου μου...

Γενικα αφου κυμαινομαι εντος αφορολογητου (νεος επαγγελματιας γαρ), καποια μικρα ποσα τα βαζω ως επαγγελματικες δαπανες και τα υπολοιπα τα βαζω στο φακελο με τις αποδειξεις που μαζευω για το ετος...

 

Υ.Γ. Εννοειται πως μπορω να παρω 100€ αποδειξεων, ενω εχω βαλει μονο 10€ βενζινης :mrgreen:

Μεσα στο Δεκεμβρη εχω "βγαλει" το οριο των αποδειξεων που πρεπει να μαζεψω... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι το πόσες αποδείξεις για βενζίνη βάζεις σε σχέση με τα έσοδά σου είναι υποκειμενικό - τυχαίο, έτσι? Υπάρχει κάπου ορισμένο ως ποσοστό εσόδων?

Δλδ αν ένα τρίμηνο απλά τρέχω σαν μ@λ@κ@ς να βρω-μαζέψω πελάτες και λόγω των μικρών (χαχαχα) προβλημάτων του 4014 δεν έχω κάνει καμία αίτηση, και ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΣΟΔΑ, τότε δε μπορώ να βάλω βενζίνες ???

Link to comment
Share on other sites

Άμα τα έξοδα σου, σου εξασφαλίσουν αφορολόγητο, δεν υπάρχει λόγος να δηλώνεις παραπάνω.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Σταύρο πώς γίνεται αυτό? (Είμαι άσχετος!!!)

Είχα την εντύπωση ότι το αφορολόγητο έχει να κάνει με έΣοδα όχι με έΞοδα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.