Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάθε ιδιοκτησία και ξεχωριστή ρύθμιση?


Recommended Posts

Στα συμβόλαια ο β΄και ο γ΄όροφος είναι οριζόντιες ιδιοκτησίες με τους ίδιους ιδιοκτήτες και αναφέρει ότι οι 2 όροφοι ενώνονται μεταξύ τους με εσωτερική σκάλα. Είναι ξεχωριστές ρυθμίσεις? Θα πρέπει να κατατεθούν 2 παράβολα, αμοιβές ή 1?

κάποια απάντηση, γνώμη?

Ρώτησα στην πολεοδομία και μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν γιατί δεν ασχολούνται. Που π΄ρεπει να ρωτήσω? Στο ΤΕΕ?

Edited by 1975
Link to comment
Share on other sites

Αν στο συμβόλαιο είναι 2οριζόντιες ιδιοκτησίες με χιλιοστά η κάθε μία τότε κάνεις 2δηλώσεις και ας υπάρχει εσωτερική σκάλα .

Link to comment
Share on other sites

διόροφη οικοδομή με δύο ανεξάρτητα οροφοδιαμερίσματα. και τα δύο ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη αλλά υπάρχει σύσταση οριζόντιας. πάνε με δύο αιτήσεις ή μία? η παράβαση σε κάθε διαμέρισμα είναι το κλείσιμο 2,5μ2 Η/Χ.

τυπικά θεωρώ πως πρέπει να γίνουν 2 αλλά είναι αμαρτία από το Θεό να βάζω τον πελάτη να πληρώνει δύο παράβολα και το κυριότερο δύο δικές μου εισφορές σε ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ.

Η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

2 δικές σου αμοιβές θες να πεις γιατί (θεωρητικά) τις κρατήσεις τις πληρώνουμε εμείς.

Στο ερώτημα.Σε ένα σεμινάριο ο Καρατσώλης είπε ότι μπορεί και με 1 δήλωση.Είναι στο webtv αυτό το σεμινάριο αλλά δε ξέρω σε ποιο λεπτό το λέει. (το τελευταίο σεμινάριο στο webtv είναι)

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοπεδο εντος σχεδιου υπαρχουν δυο κτισματα μια κατοικια και μια αποθηκη προ 55 και τα δυο.Εξαιρούνται και τα δυο απο τις διαταξεις του Ν4014. πρεπει να εκδοσω βεβαίωση απο το συστημα και για τα δυο ξεχωριστά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ξεχωριστά, αλλά 1 εφόσον όμως έχουνε άδεια συνένωσης. Σε παρόμοια περίπτωση που έχω, δεν έχει γίνει συνένωση με άδεια και έτσι τα πήρα ως δύο ξεχωριστά διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουνε αδεια ειναι πριν το 55 και τα δυο. και ρευμα εχει μονο η κατοικια η αποθηκη τιποτα ειναι απο αυτες που ειχαν παλια για αγροτικες εργασιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

2 δικές σου αμοιβές θες να πεις γιατί (θεωρητικά) τις κρατήσεις τις πληρώνουμε εμείς.

Στο ερώτημα.Σε ένα σεμινάριο ο Καρατσώλης είπε ότι μπορεί και με 1 δήλωση.Είναι στο webtv αυτό το σεμινάριο αλλά δε ξέρω σε ποιο λεπτό το λέει. (το τελευταίο σεμινάριο στο webtv είναι)

Συναδελφε που γενικα εισαι αρκετα ενημερωμενος και διαβασμενος μηπως βρηκες κανενα link για το εν λογω σεμιναριο?

εγω εχω μια πενταοροφη ενος κατασκευαστη(ειναι μονο σε ενα ονομα) που την εχει ολη απουλητη εχει κανει συσταση και θελω να πιστευω οτι μπορω να κανω μια αιτηση και οχι 6(μια ακομα για παραβασεις στο υπογειο..) για ολες τις παραβασεις που εχει...

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει σύσταση θα κάνει τόσες δηλώσεις όσες είναι οι οριζόντιες ιδιοκτησίες που έχει αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.