Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάθε ιδιοκτησία και ξεχωριστή ρύθμιση?


Recommended Posts

παρολο που ειναι ενας ιδιοκτητης?γιατι και εχω ακουσει και εγω κατι παρομοιο με τον συναδελφο Μανωλη για μια δηλωση εφοσον ειναι ενας ιδιοκτητης..(βεβαια γραπτο πουθενα....)

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε που γενικα εισαι αρκετα ενημερωμενος και διαβασμενος μηπως βρηκες κανενα link για το εν λογω σεμιναριο?

εγω εχω μια πενταοροφη ενος κατασκευαστη(ειναι μονο σε ενα ονομα) που την εχει ολη απουλητη εχει κανει συσταση και θελω να πιστευω οτι μπορω να κανω μια αιτηση και οχι 6(μια ακομα για παραβασεις στο υπογειο..) για ολες τις παραβασεις που εχει...

 

Εδώ είναι.

Τώρα για το που ακριβώς δε ξέρω.

Νομίζω στο μέρος 3.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση 2όροφης που έγινε προσθήκη Β+Γ ορόφου, στον οποίο Γ όροφο (πρώην δώμα με την απόληξη του μηχανοστασίου μόνο) προβλεπόταν κατοικία 15 τ.μ. + Η/Χ 10 τ.μ. Στην πραγματικότητα έκλεισε ο Η/Χ, επεκτάθηκε η κατοικία άλλα 30 τ.μ. περίπου, και σε επαφή με αυτήν κατασκευάστηκε και άλλη μια κατοικία 54 τ.μ. Σύνολο δηλαδή 108 τ,μ. με τα 15 μόνο εξ'αυτών νόμιμα τα 10 ο κλεισμένος Η/Χ και τα υπόλοιπα αυθαίρετα. Έπεσε και μια κεραμοσκεπή (αυθαίρετη επίσης με τα μέχρι τώρα στοιχεία), φτιάχτηκε και επιπλέον σοφιτούλα-υπνοδωμάτιο με πρόσβαση μέσω εσωτερική σκάλας.Το πιο εξωφρενικό όμως, είναι ότι οι 2 αυτές ανεξάρτητες λειτουργικά κατοικίες, εμφανίζονται κανονικότατα ως ανεξάρτητες ...οριζόντιες ιδιοκτησίες με τις ονομασίες τους Γ1 και Γ2, με τα χιλιοστά τους, με τα όλα τους σε συμβόλαια από την κατασκευή τους και μετά (μια τροποποίηση σύστασης οριζόντιας αρχικά με την οποία αποδόθηκαν χιλιοστά και κάτι γονικές παροχές στη συνέχεια). Τα συμβόλαια αυτά όπως καταλαβαίνω και καταλαβαίνετε είναι άκυρα. Θα πρέπει όμως να τα "εμφανίσω" για να δικαιολογήσω τουλάχιστον την αποκλειστική χρήση του ιδιοκτήτη σε χώρο που αλλιώς είναι κοινόχρηστος. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να υποβληθούν 2 δηλώσεις, έτσι δεν είναι; Εφόσον είναι και λειτουργικά αλλά και συμβολαιογραφικά 2 ιδιοκτησίες. Η ακυρότητα των συμβολαίων θεραπεύεται άραγε αφού τακτοποιηθούν (αμφιβάλλω λόγω της περιορισμένης διάρκειας ισχύος της τακτοποίησης που έχουμε πει) ή θα μπαχαλοποιηθεί η κατάσταση ακόμα περισσότερο με την τακτοποίηση;

 

Υ.Γ. Για να το κάνω ακόμα πιο δύσκολο, να πω ότι η οικοδομή (αν τα έψαξα καλά) έχει και καμιά 30αριά τ.μ. υπόλοιπο δόμησης το οποίο θα προτιμούσα να αγνοήσω αν γίνεται.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Τα συμβόλαια μπορεί να είναι άκυρα ή ότι άλλο, αλλά αυτό δε σε ενδιαφέρει.

Πάντως έχω δει και άλλο συμβόλαιο κανονικά και επίσημα να μεταβιβάζει αυθαίρετο.

Δεν είναι δική μας δουλειά, ούτε χρειάζεται να το παιδεύουμε.

Μας έδειξαν συμβόλαια και τέλος.

Αν δεν μπορούσε να γίνει, να απευθυνθούν στον δικηγόρο που ήταν στο συμβόλαιο και στον συμβολαιογράφο.

Άμα κάποιος, κάπου κτλ το βγάλει άκυρο, ας έχουν πληρώσει τζάμπα.

Έχω βαρεθεί αντί για δουλειά και ρευστό, να διαβάζω συμβόλαια και να προσπαθώ να δω αν το έχει καλώς, αν κακώς,

αν η κατάτμηση έγινε με πλαστή βεβαίωση, αν είναι αυτοδίκαια άκυρη κτλ.

Έχεις συμβόλαιο; ναι.

Ωραία και τέλος.

Ούτε το συμβόλαιο πρέπει να καταθέσεις κάπου.

Σου είπε αυτός ότι είναι δικό του; το θεωρείς έτσι. Άμα δεν είναι πρόβλημα του. σχετική η Ε/Α 7Ε'.

 

Τα 30μ2 θα απορροφηθούν έτσι και αλλιώς από τα αυθαίρετα κτίσματα. (με τον τρόπο που ορίζει το άρθρο 51 του ν.4030)

Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο, ούτε θα πρέπει να νομιμοποιήσεις κάτι με το στανιό, έκτασης 30μ2.

 

Άντε, ΧΙΛΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν τελικά τα 30 τ.μ. Το κοίταγα "δύσκολη" ώρα και έκαναν πουλάκια τα μάτια μου μάλλον. Το βασικό πρόβλημα πέρα από την ακυρότητα των συμβολαίων (αλλά σχετίζεται νομίζω και με αυτή), είναι το τι γίνεται με το αν απαιτείται στην περίτπωση αυτή συναίνεση. Αν τα συμβόλαια ήταν ισχυρά και αναφέρουν αποκλειστική χρήση στο δώμα δε θα είχα κανένα θέμα. Αν όμως δεν είναι; Να τους βάλω να πάρουν συναινέσεις; Και εφόσον ξεκαθαρίστηκε ότι γίνεται δήλωση ανά συμβολαιογραφικά ξεχωριστή ιδιοκτησία κάνω 2 δηλώσεις στη συγκεκριμένη περίπτωση ή αρκεί και μία (δεδομένου ότι το "συμβολαιογραφικά" εδώ είναι στον αέρα);

 

Τώρα που το σκέφτομαι, 2 θα γίνουν από τη στιγμή που 2 αναφέρονται στα συμβόλαια. Και όντως, έχεις δίκιο δε θα κάτσω να ασχοληθώ εγώ με το πόσο ανόητος ήταν ο συνάδελφος που πήγε και έβαλε αυθαίρετα μέσα στη σύσταση σαν να μη συμβαίνει τίποτα και ο συμβολαιογράφος που δέχτηκε ό,τι του έδωσαν...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

1999-2000 έγινε το αυθαίρετο, την ίδια χρονολογία η τροποποίηση της σύστασης που συμπεριέλαβε τα αυθαίρετα και υπάρχει συμβόλαιο του 2003 για γονική παροχή αν θυμάμαι καλά. Τα είδα αλλά δεν τα έχω πάρει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Σε οροφοδιαμέρισμα Α ορόφου 50 τμ (με σύσταση και χιλιοστά επί του οικοπέδου) έγινε αυθαίρετη προσθήκη 30 τμ στην Α στάθμη την οποία ακολούθησαν άλλα 30τμ ακριβώς από κάτω στην ισόγεια στάθμη (στα συμβόλαια το νόμιμο υπάρχον ισόγειο στο οποίο έγινε η συνέχεια της προσθήκης των 30 τμ αποτελεί και αυτό ξεχωριστή οριζόντια) . Τα δύο τμήματα - προσθήκες έχουν κατακόρυφη επικοινωνία, ο Α όροφος δηλ. έγινε μεζονέτα με την μία στάθμη 80τμ να επικοινωνεί με εσωτ. σκάλα με την ισόγεια στάθμη των 30τμ. Θεώρησα αρχικά - όπως και έπραξα τελικα - οτι πρέπει να γίνει 1 δήλωση, αλλά διαβάζοντας τα σχετικά ποστς αρχίζω και αλλάζω γνώμη..οτι τελικά έπρεπε να γίνουν δύο μια και μιλάμε για προσθήκες κατ' επέκταση 2 διαφορετικών οριζόντιων ιδιοκτησιών, άσχετα αν η ιδιοκτησία φαίνεται στη σημερινη κατάσταση σαν μεζονέτα - μία ιδιοκτησία..ποια είναι η γνώμη σας, εσείς πως θα πράττατε? υγ. ο ιδιοκτήτης και στις δύο οριζόντιες είναιο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι οριζόντιες ιδιοκτησίες αφορούν στα νόμιμα τμήματα, τα αυθαίρετα βρίσκονται σε μη ορισμένο χώρο. Τότε μπορούν να αποδοθούν σε όποια από τις ιδιοκτησίες επιλεγεί. Αφού είναι και ο μόνος ιδιοκτήτης δε χρειάζεται και συναίνεση (που κανονικά θα ήθελε για το αυθαίρετο ισόγειο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.