Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταβίβαση οικοπέδου


Recommended Posts

Συνάδελφοι επαναφέρω το θέμα με μια απορία:

Για τη μεταβίβαση ενός οικοπέδου εντός σχεδίου χωρίς κάποιο κτίσμα μεσα σε αυτό, ξέρετε τι σχέδιο απαιτείται? Εξαρτημένο τοπογραφικό με ΕΓΣΑ, απλό τοπογραφικό ή κάποιο ''σκαρίφημα-κάτοψη" υπό κλίμακα 1:200 (σαν απόσπασμα ρυμοτομικού) που απαιτούνταν παλαιότερα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτημένο τοπογραφικό με ΕΓΣΑ.

Οτιδήποτε άλλο δεν είναι τοπογραφικό πλέον.

 

edit

Εντός σχεδίου δεν απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό. Μόνο βεβαίωση..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτείται τοπογραφικό? Και άμα δεν υπάρχει καθόλου? Και η βεβαίωση θα λέει τι, το εμβαδόν, οδούς κλπ?

Ή μήπως εννοείς βεβαίωση ιδιοκτήτη για τα ακριβή όρια του οικοπέδου που γράφουμε στο τοπογραφικό?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και απαιτείται τοπογραφικό, τοπογραφικό μεταβίβασης με δήλωση του 651/77, 1337/83, κλπ κλπ.

 

Δεν απαιτείται να είναι εξαρτημένο (ωστόσο εγώ το προτείνω, ειδικά αν υπάρχει κτηματολόγιο σε λειτουργία).

 

Η βεβαίωση του 4014 θέλει απόσπασμα ρυμοτομικού.

 

Οι μόνες περιπτώσεις μεταβίβασης που δεν χρειάζονται τοπογραφικό είναι α. αγροτεμάχια από αναδασμό ή ΟΣΔΕ, και β. οριζόντιες ιδιοκτησίες (διαμερίσματα)

Link to comment
Share on other sites

edit:

 

Λίγο που το έψαξα, κατάλαβα ότι για τη μεταβίβαση οικοπέδου χωρίς κτίσμα, θέλει βεβαίωση του Ν4014/2011 (όταν ανοίξει το σύστημα του ΤΕΕ...) ότι είναι αδόμητο (και άρα δεν έχει αυθαιρεσίες) και τοπογραφικό. Το θέμα είναι ότι αυτό πρέπει να είναι εξαρτημένο επειδή μιλάμε για εντός σχεδίου? Καμιά βοήθεια γιατί δεν ξαναείχα ανάλογη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω συνταξει εξαρτημενο τοπογραφικο για μεταβιβαση οικοπεδου χωρις κτισμα, ο ιδιοκτητης και ο συμβολαιογραφος μου ζηταν την υπευθηνη δηλωση που δινει το συστημα για τον 4014 αλλα το συστημα ειναι κλειστο, βγηκε χτες φεκ που λεει οτι θα γινεται ιδιοχειρη δηλωση μηχανικου, εχει κανεις καμια προτυπη δηλωση γιατι δεν ξερω ακριβως πως και τι θα πρεπει να γραφει αφου βασει του 4014 η δηλωση εβγαινε απο το συστημα;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

δες ανω #35

 

το 15α

 

Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ. Απλά αυτό που λέει στην τελευταία παράγραφο: ''Η παράγραφος 15 αντικαταστάθηκε ως άνω με το άρθρο 49 παρ.3 Ν.4042/2012, ΦΕΚ Α 24/13.2.2012'' αναφέρει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω συνταξει εξαρτημενο τοπογραφικο για μεταβιβαση οικοπεδου χωρις κτισμα, ο ιδιοκτητης και ο συμβολαιογραφος μου ζηταν την υπευθηνη δηλωση που δινει το συστημα για τον 4014 αλλα το συστημα ειναι κλειστο, βγηκε χτες φεκ που λεει οτι θα γινεται ιδιοχειρη δηλωση μηχανικου, εχει κανεις καμια προτυπη δηλωση γιατι δεν ξερω ακριβως πως και τι θα πρεπει να γραφει αφου βασει του 4014 η δηλωση εβγαινε απο το συστημα;

 

Κανένα νεώτερο. Επίσημα, το σύστημα θα παραμείνει κλειστό μέχρι 4/11. Ανεπίσημα, εκτιμώ ότι το σύστημα θα ανοίξει αφού ψηφιστούν τα μέτρα, στις επόμενες 1-2 εβδομάδες.

 

Οι εξελίξεις μας προλαβαίνουν

ΦΕΚ 211/Α/2012

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.