Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες Ερωτο-απαντήσεις από ΥΠΕΚΑ


Recommended Posts

εγω ερωτω...τελικα σαν συντελεστη υπερβασης δομησης αθροιζουμε ολα τα τ.μ και βγαζουμε τον συντελεστη συμφωνα με τις τελυταιες ερωτησεις

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε terry,

 

Για την κατανόηση της αυτοτελούς ιδιοκτησίας δεν θα σε βοηθήσει η Ε5.

 

Δες καλύτερα τα παρακάτω:

Β12, Γ1, Γ4, Γ13, Ε2 και τέλος Εγκ. 13, ενότητα Α, μέρος Ι.

 

EDIT:

 

Επίσης δες και αρθ. 24, παρ. 4 του Ν.4014

 

Καποιες απο τις ερωτησεις που παραθετεις δεν εχουν μεγαλη σχεση..

Εγω με τον 3843 ΔΕΝ ασχοληθηκα, δεν ξερω τι γινοταν εκει..

Χθες σε συναντηση στο ΤΕΕ εγινε χαμος με το θεμα αυτο..

Φυσικα το "αυτοτελης λειτουργικα" δεν εχει καμια υποσταση..

Μπορω να σας πω παραδειγματα που αναγκαζεται καποιος να κανει 5-6 αιτησεις, να πληρωσει 5-6 παραβολα, να πληρωσει 5-6 φορες το μηχανικο ενω με ΜΙΑ αιτηση το ιδιο προστιμο θα εβγαινε..

 

Αλλα μας τα αλλαξε ολα παλι η Ε2....

Link to comment
Share on other sites

εγω ερωτω...τελικα σαν συντελεστη υπερβασης δομησης αθροιζουμε ολα τα τ.μ και βγαζουμε τον συντελεστη συμφωνα με τις τελυταιες ερωτησεις

ανά κατηγορία αυθαιρέτων λέει και ανά κατηγορία έχουμε και ξεχωριστό φύλλο καταγραφής, από που προκύπτει ότι αθροίζουμε τα τετραγωνικά των αυθαιρεσιών ανα ιδιοκτησία;

Link to comment
Share on other sites

2. Στην κατηγορία υπέρβασης δόμησης (5) του ¨Φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής..» σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής 1500 τ.μ., με επιτρεπόμενη δόμηση 200 τ.μ. το πρόστιμο υπολογίζεται κλιμακωτά ή επιβαρύνεται με το μεγαλύτερο συντελεστή (5δ=1,9) ;

Το ενιαίο ειδικό πρόστιμο επιβαρύνεται με το μεγαλύτερο συντελεστή που αναλογεί στη συνολική υπέρβαση δόμησης ανά αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία. Διευκρινίζεται ότι για τον υπολογισμό των επιβαρυντικών συντελεστών αθροίζεται το σύνολο των υπερβάσεων ανά κατηγορία αυθαιρέτων.

Link to comment
Share on other sites

2. Στην κατηγορία υπέρβασης δόμησης (5) του ¨Φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής..» σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής 1500 τ.μ., με επιτρεπόμενη δόμηση 200 τ.μ. το πρόστιμο υπολογίζεται κλιμακωτά ή επιβαρύνεται με το μεγαλύτερο συντελεστή (5δ=1,9) ;

Το ενιαίο ειδικό πρόστιμο επιβαρύνεται με το μεγαλύτερο συντελεστή που αναλογεί στη συνολική υπέρβαση δόμησης ανά αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία. Διευκρινίζεται ότι για τον υπολογισμό των επιβαρυντικών συντελεστών αθροίζεται το σύνολο των υπερβάσεων ανά κατηγορία αυθαιρέτων.

 

Διαβασε και τα κοκκινα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

akius εδώ μιλάei για μια αυθαιρεσία στην αυτοτελή ιδιοκτησία. αυτό που στην ουσία ρωτάει είναι αν έχω 200 % υπέρβαση τότε τα πρώτα 50 πάνε με συντελεστή 1, τα υπόλοιπα με 1.3 κοκ (κάτι σαν τον κλιμακωτό συντελεστή) ή όλα πάνε με το δυσμενέστερο. και απαντάει ότι πάει με το δυσμενέστερο. έτσι τουλάχιστον το ερμηνεύω εγώ

Link to comment
Share on other sites

καλα και εγω ετσι το βλεπω....απλα επειδη απο την αρχη ειχα απορια οτι καποιος με σπαστες πχ 50 τ.μ ++ 50 τ.μ +100 τ.μ + 200 τ.μ θ απληρωσει λιγοτερο απο καποιον με ΜΙΑ 300 τ.μ που περνει μεγλαυτερο συντελστη παραβασης δομησης

Link to comment
Share on other sites

.....στο Ε μέρος στην ερώτηση 7 αναφέρει:

Έχει ο μηχανικός υποχρέωση να ελέγχει θέματα κυριότητας για τις αυθαίρετες κατασκευές?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

ΟΧΙ, ακέραια την ευθύνη έχει ο φερόμενος ιδιοκτήτης σε ότι αφορά τα ιδιοκτησιακά του δικαιώματα!

 

Δλδ αν έχει κλειστεί μια πυλωτή ή ένα δώμα και ένας πελάτης θέλει να το τακτοποιήσει χωρις την συγκατάθεση των υπολοίπων, θα μπορεί να το κάνει ισχυριζόμενος ότι είναι όλο δικό του!!!???

 

θεωρώ πως ναι.

Μήπως κάπου εδώ ανοίγει και ένα παράθυρο για τα εξ'αδιαιρέτου?

 

Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν απαλλάσσει τον (συν)ιδιοκτήτη από τις όποιες αστικές ευθύνες για τις οποίες τουλάχιστον πρέπει να ενημερωθεί...έτσι το ερμηνεύω εγώ...τις απόψεις σας παρακαλώ.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

καλα και εγω ετσι το βλεπω....απλα επειδη απο την αρχη ειχα απορια οτι καποιος με σπαστες πχ 50 τ.μ ++ 50 τ.μ +100 τ.μ + 200 τ.μ θ απληρωσει λιγοτερο απο καποιον με ΜΙΑ 300 τ.μ που περνει μεγλαυτερο συντελστη παραβασης δομησης

 

Εγώ το ερμηνεύω ότι όντως οι "σπαστές" θα πληρώνουν λιγότερο και ότι η ερωτοαπάντηση απευθύνεται απλά στο αν υπάρχει κλιμάκωση.

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λέτε σε μία μεζονέτα κάθε αυθαιρεσία σε διαφορετικό όροφο θα παίρνει άλλο συντελεστή συγκρινόμενη με το επιτρεπόμενο της περιοχής;

Εγώ νομίζω αθροίζω σε μία ιδιοκτησία τα τμ της ίδιας αυαθαιρεσίας, δηλαδή όλες τις υπεςρβάσεις δομησης και αυτό το νούμερο το συγκρίνω με το επιτρεπόμενο της περιοχής.

όχι στον πρώτο όροφο μεζονέτας έχω 7 τμ αυθαιρεσία και πάει 7/ επιτρεπόμενο, στο δευτερο όροφο εχω 8 τμ και πάει 8/ επιτρεπόμενο

αλλά 7+8=15 / επιτρεπόμενο. Φυσικά μιλάμε για το πως βρίσεκςι το ποσσοτό του συντελεστή και όχι τα φύλλα καταγραφής που σίγουρα θα είναι διαφορετικά για κάθε όροφο πχ ενα για τα 7 του α οροφου και ενα για τα 8 του δευτερου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.