Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες Ερωτο-απαντήσεις από ΥΠΕΚΑ


Recommended Posts

Ας μου πει κάποιος πως γίνεται να έχουμε παραβαση κατηγορίας 13 και ταυτόχρονα υπερβαση δόμησης, κάλυψης ή ύψους όπως αναφέρεται στις απαντήσεις 9 και 11 του τρίτου μέρους;

 

Ποιος τις γράφει τις απαντήσεις;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας μου πει κάποιος πως γίνεται να έχουμε παραβαση κατηγορίας 13 και ταυτόχρονα υπερβαση δόμησης, κάλυψης ή ύψους όπως αναφέρεται στις απαντήσεις 9 και 11 του τρίτου μέρους;

 

Kαι εγώ ψιλοκόλλησα όταν τις πρωτοδιάβασα τις εν λόγω απαντήσεις αλλά προφανώς εννοούν ότι παρόλο που υπολογίζεται η παράβαση με αναλυτικό προυπολογισμό θα πρέπει να ελεγχθούν και οι υπόλοιπες παράμετροι. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν οι παράμετροι αυτοί, όπως υπέρβαση ύψους πχ μπορούν να αυξήσουν ανάλογα το πρόστιμο των 500-αρικων που προκύπτει από τον αναλυτικό. Αν ένα μπαλκόνι δηλαδή είναι κατασκευασμένο στην πλευρά του ακαλύπτου μέσα στο Δ, πιθανότατα θα υπαρχει προσαύξηση στο προστιμο. Θα πρέπει να το τσεκάρουμε στο ΤΕΕ online.

Link to comment
Share on other sites

Οι παραβασεις κατηγοριας 13 μπαινουν στα γενικα στοιχεια. Οι συντελεστες μπαινουν στα επιμερους φύλλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι παραβασεις κατηγοριας 13 μπαινουν στα γενικα στοιχεια. Οι συντελεστες μπαινουν στα επιμερους φύλλα.

 

Σωστά! Δεν μπορεί να γίνει αυτό που λένε. Η κατάσταση είναι πραγματικά μπάχαλο! Δεν είναι δυαντόν να πάρει κανείς στα σοβαρά απ'οτι φαίνεται τις ερωτο-απαντήσεις, τόσο γιατί αφορούν πράγματα που δεν μπορούν να γίνουν αλλά και γιατί πολλές από αυτές αναιρούν προηγούμενες.

Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνω ότι κανένα από αυτά τα έντυπα που έβγαλαν δεν είναι υπογεγραμμένα,καμία εγκύκλιος,διευκρίνηση κτλ δεν είναι νόμος του κράτους...κανένα ΤΕΕ δεν μπορεί να απαντήσει επίσημα για τίποτα..σε πιθανή διένεξη (δικαστήριο,πειθαρχικό κτλ..) δεν καλυπτόμαστε!!!Είμαστε ακάλυπτοι από παντού γιατί ο 4014 που είναι νόμος του κράτους δεν περιλαμβάνει πουθενά καμία από τις έως τώρα διευκρινίσεις.Άντε να πεις σε πιθανό δικαστή ότι έτσι μου είπανε από το ΤΕΕ ή ότι έτσι διάβασα στο ιντερνετ!!θα γελάει ο κόσμος!!Και επειδή η ευθύνη βαραίνει εξ ολοκλήρου εμάς και επειδή ο κόσμος θα δώσει λεφτά με δικούς μας υπολογισμούς δεν είναι και πολύ απίθανο να μας τρέχουν μετά και δεν βλέπω να φτάνουμε ποτέ!!!Είμαστε δέσμιοι της υπογραφής μας σε ένα διάτρητο παντελώς νομοθέτημα κάποιων άσχετων ανθρώπων!!Καλά μας ξεμπερδέματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στις απαντήσεις μέρος β λέει:

 

''2)Ημιυπαίθριος χώρος, που δηλώνεται με τον ν. 4014/11 υπολογίζεται ως κύριος με αλλαγή χρήσης ή βοηθητικός με αλλαγή χρήσης ;

Ως κύριος χώρος με αλλαγή χρήσης.''

 

Στις απαντήσεις μέρος γ λέει:

 

''25) Για τον υπολογισμό του προστίμου ημιϋπαίθριου χώρου κατοικίας με βάση οικοδομική άδεια, ο οποίος έχει μετατραπεί σε δωμάτιο προσαυξάνεται με συντελεστή αλλαγής χρήσης ;

Υπολογίζεται μόνο ως υπέρβαση συντελεστή δόμησης.''

 

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο;

 

 

Επίσης:

 

11) Σε νόμιμη οικοδομή το β’ υπόγειο είναι αυθαίρετο με βοηθητική χρήση (αποθήκη) βυθισμένο στο έδαφος, με πρόσβαση από άλλο χώρο επίσης υπόγειο και βοηθητικής χρήσης. Στο πρόστιμο θα υπολογισθεί σαν βοηθητικός χώρος (υπόγεια στάθμη) και δεν θα επηρεάσει το συντελεστή της υπέρβασης δόμησης;

Θα υπολογιστεί με το μειωτικό συντελεστή δεδομένου ότι είναι υπόγειος χώρος.

Σε κάθε περίπτωση να διερευνηθούν τα οριζόμενα στην παρ. 1Ββ, του άρθρου 7, του ν. 1577/85, όπως ισχύει για πιθανή υπέρβαση του συντελεστή δόμησης, οπότε επιβάλλεται ο αντίστοιχος αυξητικός συντελεστής.

 

Εδώ δε βάζουμε καθόλου συνετλεστή υπέρβαση δόμησης ακόμα κι είναι μεγαλύτερο του 50% της δόμησης (εφόσον κάτω του 50% είναι ο συντ. 1,0); Δηαλαδή αν σε υπόγειο ή σοφίτα έχουμε προυποθέσεις που αφορούν βοηθητικό χώρο δεν έχουμε υπέρβαση δόμηση;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο το ερώτημα 13

13) Η ρύθμιση της παρ. 6β, του άρθρου 24 αφορά μια αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση επιφανείας μέχρι 20 τ.μ. ή περισσότερες αυθαίρετες κατασκευές συνολικής επιφανείας μέχρι 20 τ.μ. ;

ΑΠ:

Αφορά μόνο υπέρβαση δόμησης, είτε ενός χώρου ή του αθροίσματος περισσότερων αυθαιρέτων κατασκευών της αυτοτελούς ιδιοκτησίας, εφ’ όσον δεν υπάρχει άλλη αυθαιρεσία και πληρούνται οι προϋποθέσεις της συγκεκριμένης παραγράφου.

 

Εγώ και πολλοί συνάδελφοι υποθέτω έχω ήδη δει πρόστιμο με δύο παραβάσεις 7+2 = 9 τ.μ. σε δύο ξεχωριστά φύλλα πρόστιμο 900ευρώ σε εκτός σχεδίου. Τώρα τι του λέω του ανθρώπου 1500 ευρώ το ελάχιστο!!

 

Τι κάνουμε, έχεις κανείς παρόμοιο προβληματισμό ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθεται θεμα προβληματισμων...

Το συστημα δηλωσης αυθαιρετων αν εχεις μια και μοναδικη παραβαση σου βγαζει διχιλιαρο προστιμο.... Η 1500€ αντιστοιχα...

Αν δηλωσεις και δευτερη παραβαση, το προστιμο υπολογιζεται αναλυτικα...

 

Αυτο και μονο μου δειχνει την προχειροτητα των απαντησεων...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω πληρωμενα προστιμα απο παλιες καταγγελιες λεει οτι αυτα συμψηφιζονται με το προστιμο του 4014.Πως?Πρωτα πληρωνεις και μετα συμψηφιζεις???

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν ανακοινώσει ακόμα τη διαδικασία.Το ΤΕΕ δε θέλει να βάλουν τους μηχανικούς σε αυτή τη διαδικασία γιατί είναι καθαρά λογιστική δουλειά.Οταν καταλήξουν θα μας ανακοινώσουν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.