Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλήθος αιτήσεων


Recommended Posts

Εγω θα εκανα μια κοινη αιτηση απ ολους τους συνιδιοκτητες για την αλλαγη σχηματος....καθοτι αφορα κοινοχρηστα μερη της οικοδομης δηλ στοιχεια του φεροντα οργανισμου.

 

Συναδελφοι διαβαζω στις ερωτοαπαντησεις της Κα Λεμπεση :

 

5) Σε περιπτωση που υπαρχει συσταση Ο.Ι αλλα ανηκουν ολες σε εναν ιδιοκτητη, μπορει να υποβληθουν δηλωσεις χωριστα για καθε συνιδιοκτησια ή μια για ολες.

 

Αυτο το τελευταιο μπορει να μας εξηγησει καποιος απο που προκυπτει?

 

Εχω περιπτωση διαμερισματωσης υπογειου και ισογειου (απο ενα μαγαζι στην αδεια γινανε 2). Το θεμα ειναι οτι το υπογειο εχει δικα του χιλιοστα αρα προκειται για ξεχωριστη ιδιοκτησια. Το σωστο (σιγουρα και το πιο ασφαλες) ειναι να γινουνε 2 δηλωσεις. Απ την αλλη ρωταω ΑΝ μπορουν να μπουν και σε μια με το δεδομενο οτι προκειται για τον ιδιο ιδιοκτητη και με βαση και αυτο που παρεθεσα παραπανω. Η διαφορα στο προστιμο και στην εξτρα αμοιβη μηχανικου ειναι σημαντικη...το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω πουθενα τεκμηριωση για το ΑΝ γινεται ή οχι...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η Λεμπέση, αν όντως λέει κάτι τέτοιο, δεν κατάλαβε ότι, κάνει ..."λάθος"!

Οι δηλώσεις αφορούν στα ακίνητα, μία για κάθε αυτοτελή κι ανεξάρτητη ιδιοκτησία, κι όχι στους ιδιοκτήτες.

Στην περίπτωση που αναφέρεις χρειάζεσαι δύο δηλώσεις 4014.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε και ομως το λεει...

 

Εννοει προφανως (αν και δεν το λεει ξεκαθαρα) τις περιπτωσεις που του ανηκει ΟΛΟ το ακινητο και απλως το εχει χωρισει σε οριζοντιες ιδιοκτησιες...

 

Και παλι ειναι σε αντιθεση με το πνευμα του νομου ομως γι αυτο κι εγω ψαχνω να βρω την τεκμηριωση της για το συγκεκριμενο...

Link to comment
Share on other sites

η Λεμπεση λεει οτι "μπορει" να γινει "μια για όλες"...

 

πλην

η σωστη απαντηση εχει ηδη δοθει, και αιτιολογηθει, απο τον Ιασονα, ανωτερω...

 

Οταν εχουμε συσταση ΟΙ, τοτε μια για καθε διηρημενη ιδιοκτησία...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και μπορείς να του κάνεις έκπτωση στην αμοιβή σου, αν τον λυπάσαι τόσο.... (χωρίς παρεξήγηση).

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ρωτουσα τον Αdam Smith... :smile:

 

συγνωμην...τον "γεροντακο..."

 

να μου πει τί θα έκανε αν δεν υπηρχε ο 4014 και πληρωνε προστιμα ανεγερσης και διατηρησης για ...δυό ζωές...

 

καλησπερα σαλπι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και όμως ρε παιδιά όπως λέει και ο salpigoal η Λεμπέση ΤΟ λέει !

 

 

"....Σε περίπτωση που υπάρχει σύσταση οριζόντιων συνιδιοκτησιών αλλά δεν έχουν γίνει μεταβιβάσεις και επομένως ανήκουν όλες σε έναν ιδιοκτήτη, μπορεί να υποβληθούν δηλώσεις χωριστά για κάθε συνιδιοκτησία ή μία για όλες...."

 

Και κατά την γνώμη μου είναι λογικό. Αφού ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη οι ξεχωριστές ιδιοκτησίες ότι θέλει κάνει στις ιδιοκτησίες του. Δεν επηρεάζει κάποιον τρίτο αυτό που κάνει. Άρα γιατί να πληρώνει παράβολα και αμοιβές χωρίς λόγο ? Η ξεχωριστή υπαγωγή ανά ιδικτησία έχει νόημα όταν υπάρχει και διαφορετικός ιδιοκτήτης. Πιστεύω αυτό είναι το πνεύμα του νόμου.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.