Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

όλοι οι εξώστες ανεξάρτητα αν έχουν παραβιάσει το μέγιστο επιτρεπόμενο είναι λογικό να πάνε με αναλυτικό... δεν μπορεί να πάνε σαν κάτι άλλο αφού ούτε δόμηση μπαίνουν, όυτε κάλυψη στο ΔΚ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Είναι η πρώτη φορά που γράφω και θέλω πρώτα να δώσω συγχαρητήρια σε όλο το forum.

Προσθήκη καθ' ύψος Α ορόφου (νόμιμο περίγραμμα) σε άδεια του 1999. Εκτός από άλλες αυθαιρεσίες (προσθήκη Β ορόφου, τμήματος υπογείου) έχω αυθαίρετους εξώστες που με απασχολούν στη συγκεκριμμένη περίπτωση.

Σην άδεια (ΔΚ) δηλώθηκε ότι θα κατασκεασθούν 16,96τ.μ. ενώ οι επιτρεπόμενοι εξώστες της προσθήκης ήταν 30,82τ.μ.

Αντ' αυτού κατασκευάσθηκαν συνολικά (στον Α όροφο και στο δώμα) 34,32τ.μ. εξώστες.

Υπάρχουν επομένως αυθαίρετοι εξώστες 34,32-16,96=17,36τ.μ. βάσει αδείας εκ των οποίων:

34,32-30,82=3,50τ.μ. ως υπέρβαση δόμησης (πέραν των επιτρεπομένων). Φύλλο καταγραφής με τετραγωνικά ΚΧ σαν ΥΔ ;;;;

30,82-16,96=13,86τ.μ. ως υπέρβαση εξωστών αδείας (εντός των επιτρεπομένων). Αναλυτικός ;;;;;

Σύμφωνα με το ΓΟΚ85 οι εξώστες δεν μετρούν στην κάλυψη αλλά μετρούν στη δόμηση τα επιπλέον τετραγωνικά από τα επιτρεπόμενα.

Δεν μπορώ να πάω σε άδεια για τα 13,86τ.μ. (εντός των επιτρεπομένων) λόγω στατικών.

Θα εκτιμούσα πολύ τις απόψεις σας. Ευχαριστώ!!

 

HELP!!!!!!

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Οταν μια αρχιτεκτονικη προεξοχη (στην αδεια) εχει γινει μπαλκονι, παμε με αναλυτικο προυπολογισμο?

 

αγαπητοι συναδελφοι, εχω περιπτωση αντιστοιχη με του Clemenza....

αρχιτεκτονικη προεξοχη η οποια εχει μετατραπει σε εξωστη (με την προσθηκη κιγκλιδωματος) χωρις αλλαγη διαστασεων απο τα εγκεκριμενα της αδειας

 

 

λαμβανοντας υπ'οψη τα γραφομενα του Inzaghi:

 

Και πολυ καλα εκανε και εδωσε τη βεβαιωση....

Γιατι δε ριχνεις μια ματια τι συμπεριλαμβανεται στον ορο "οριζοντια ιδιοκτησια"...?

Μονο το διαμερισμα ΕΝΤΟΣ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΟΓΚΟΥ ΚΤΗΡΙΟΥ και τυχον παρακολουθηματα...

Ριξε μια ματια η συμβολαιογραφος τι μεταβιβαζει... Βαζει και γραμματακια στο περιγραμμα της κατοψης για να δηλωσει τι μεταβιβαζει...

ΔΕΝ συμπεριλαμβανει εξωστες...

Οι εξωστες δεν ειναι της οριζοντιας ιδιοκτησιας σου, ειναι κοινοχρηστοι χωροι της πολυκατοικιας. Τουλαχιστον ετσι μου ανεφερε χαρακτηριστικα υπαλληλος της Πολεοδομιας...

Αποτελει αυθαιρεσια το να μεγαλωσει ο εξωστης, ειδικα αν ανηκει σε οικοδομη η οποια υποκειται σε ΓΟΚ που περιειχε ποσοστο της δομησης ως μεγιστο επιτρεπομενο εξωστων και πρεπει να ρυθμιστει.

Αλλα αυτο δε μπλοκαρει την εκδοση της βεβαιωσης επ ουδενι λογω

 

προσανατολιζομαι στα εξης:

1. να δωσω βεβαιωση μη αυθαιρεσιων

2. να υπαχθει ο εξωστης στη ρυθμιση με προστιμο 500 ευρω ως "λοιπες κτηριοδομικες παραβασεις"

 

ποια η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα....

Να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι.

 

Σε κτίριο που είναι κατασκευασμένο πάνω στην οικοδομική-ρυμοτομική γραμμή (συμπίπτουν) και σε δρόμο πλάτους 8,00 μ, έπρεπε ο εξώστης να κατασκευασθεί 8,00x10%=0,80m. Ο ιδιοκτήτης όμως τον κατασκεύασε 1.15m, δηλαδή 35cm μεγαλύτερο....

α. ο εξώστης τακτοποιείται ??

β. στην περίπτωση που δεν υπάρχει άλλη παράβαση στο κτίριο, βεβαίωση νομιμότητας δίνουμε???

Link to comment
Share on other sites

HELP!!!!!!

Μην ταράζεσαι. Stay cool :smile:

Όλους με έναν αναλυτικό.

αρχιτεκτονικη προεξοχη η οποια εχει μετατραπει σε εξωστη (με την προσθηκη κιγκλιδωματος) χωρις αλλαγη διαστασεων απο τα εγκεκριμενα της αδειας

λαμβανοντας υπ'οψη τα γραφομενα του Inzaghi:

προσανατολιζομαι στα εξης:

1. να δωσω βεβαιωση μη αυθαιρεσιων

2. να υπαχθει ο εξωστης στη ρυθμιση με προστιμο 500 ευρω ως "λοιπες κτηριοδομικες παραβασεις"

ποια η γνωμη σας?

Μας άναψε φωτιές ο Inzaghi - έχει πράγματι δίκιο. Από τότε που μας το είπε κοιτάζω τα συμβόλαια να δω τι γράφουν. Έχω βρει και να ορίζεται η αποκλειστική χρήση του εξώστη.

Και το (1) δε μοιάζει λάθος, το (2) ακόμα καλύτερο...

Συνάδελφοι καλημέρα....

Να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Σε κτίριο που είναι κατασκευασμένο πάνω στην οικοδομική-ρυμοτομική γραμμή (συμπίπτουν) και σε δρόμο πλάτους 8,00 μ, έπρεπε ο εξώστης να κατασκευασθεί 8,00x10%=0,80m. Ο ιδιοκτήτης όμως τον κατασκεύασε 1.15m, δηλαδή 35cm μεγαλύτερο....

α. ο εξώστης τακτοποιείται ??

β. στην περίπτωση που δεν υπάρχει άλλη παράβαση στο κτίριο, βεβαίωση νομιμότητας δίνουμε???

Ο εξώστης δεν τακτοποιείται, αλλά βεβαίωση (μάλλον) μπορείς να δώσεις...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο εγω καθομαι και ξεψαχνιζω τα συμβολαια καθε φορα που μου τυχαινει διαμερισμα προς μεταβιβαση...

Και οι εξωστες ειναι απλες περιπτωσεις....

Εδω διαβαζοντας συμβολαιο του 1960, 50 ετων, καταφερα να διακρινω καπου αναμεσα στις δασειες, τις οξειες και τις περισπωμενες, τα αχνα γραμματα και τις μουντζουρες οτι το διαμερισμα ειχε παρακολουθημα...

Και οτι αυτο ηταν στο υπογειο...

Ομως η αδεια δεν προεβλεπε υπογειο.... Κι ετσι δεν εδωσα βεβαιωση....

Γι αυτο το λεω και το φωναζω...

ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ πριν απο οποιαδηποτε δουλεια...

Τα παλια τα χρονια οι συμβολαιογραφοι με τους δικηγορους κανανε οργια...

Δε θα τα λουστουμε εμεις τωρα υποθηκευοντας το μελλον μας για 200-300€

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ sagiasd.

Απλώς το Τ.Ε.Ε. τελευταία σε προφορικές απαντήσεις μιλάει συνέχεια για υπέρβαση ΣΔ σε εξώστες (ανοικτούς) πέραν των επιτρεπομένων. Έχει βαλθεί φαίνεται να μας τρελάνει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προεξοχή που τοποθετείτε κάγκελο, και άρα μετατρέπεται σε εξώστη... και στη συνέχεια στεγάζεται με γυψοσανίδα και κεραμίδια που μπροστά στηρίζονται σε 3 κολονάκια (άρα Η/Χ...) πάει με αναλυτικό προϋπολογισμό ή με υπέρβαση δόμησης σαν κύριος χώρος χρήσης και με υπέρβαση σε προκήπιο? (εκτείνεται μέσα στο προκήπιο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται ενα μπαλκονι Η/Χ αν κοτσαρουμε και 2 κολωνακια στις ακρες....

Αν ηταν ετσι, τοτε καθε μπαλκονι που εχει στις ακρες γυψινα διακοσμητικα κολωνακια, τα οποια δεν εχουν συνεχεια καθ υψος εως το ισογειο αλλα σταματανε στον 1ο οροφο, θα ηταν Η/Χ και θα τακτοποιοντουσαν με τον 3843

 

Με αναλυτικο το πας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά ο ορισμός του τι είναι Η/Χ και τι εξώστης είναι λίγο αχταρμάς. Πράγματι το τι θεωρείται δεν το καθορίζουν τα κολωνάκια (φέροντα ή μη) αλλά αν εξέχει ή εσέχει των όψεων, έτσι λέει ο ΓΟΚ. Ωραίοι ορισμοί, δε λέω, αρκεί να ήταν λίγο πιο σαφές τι ονομάζουμε όψη γιατί το 35/αρ2 προσωπικά δε μπορώ να πω ότι με έπεισε...

Όπως και να ναι (Η/Χ ή εξώστης) με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.