Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

yo4

Εγώ έχω σχεδόν αποφασίσει να βάζω τους ανοικτούς εξώστες με αναλυτικό (13) μέχρι τα επιτρεπόμενα και με υπέρβαση δόμησης Β.Χ. για πέραν των επιτρεπομένων.

 

Και αν είσαι σε πολυκατοικία θα πάρεις εσύ όλο το υπόλοιπο (μέχρι το 20%) δόμησης των εξωστών. Ρωτάω δηλαδή πως αντιμετωπίζεις το παρακάτω.

Υπόλοιπο δόμησης εξωστών 2τμ.

Πενταόροφη πολυκατοικία.

Τέσσερις εξώστες (ένας ανά ιδιοκτησία) με υπέρβαση σύν 4τμ ο καθένας σε σχέση με την άδεια.

Αναλαμβάνεις μόνο τον 3ο όροφο.

Πως αντιμετωπίζεις τον εξώστη του?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Έχουμε σε ένα γήπεδο πολλές ιδιοκτησίες. Σε ποιες από αυτές θα υπολογίσεται με 13 και σε ποιες με Υ/Δ;

θα ελέγχεται το ποσοστό με την δόμηση της κάθε ιδιοκτησίας;

Η νομοθεσία όμως δεν λέει αυτό.

Κανονικά πρέπει να βρείτε ποιος κατασκεύασε πρώτος και σε αυτόν τον πρώτο να υπολογιστούν οι εξώστες επί της μέγιστης δόμησης.

Και μετά ο καθένας με το ποσοστό του αλλά με ταυτόχρονο έλεγχο αν έχει υπέρβει το μεγιστο εμβαδό εξωστών στο γήπεδο.

Πίασε το αυγό και κούρευτο δηλαδή.

 

@georgegaleos, αυτό θα πει συγκεντρωτική αντιμετώπιση!!!!!

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Απλά πράγματα δηλαδή? Γ@μ ..... το νόμο μου...

 

Φαέθωνα το γήπεδο είναι εξαδιαιρέτου :mrgreen:

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

natasamarkop

Υπέρβαση δόμησης Κ.Χ.

 

georgegaleos

Επειδή δεν υπάρχουν ξεκάθαρες απαντήσεις γιαυτό λέω ότι σχεδόν έχω καταλήξει. Στην δική σου ερώτηση ίσως συμφέρει να τα πάρεις όλα τα τμ σαν υπέρβαση δόμησης ΒΧ από το να δώσεις 500 με αναλυτικό!

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση δεν μπορεί να δώσει κανείς, ούτε το ΤΕΕ ούτε το ΥΠΕΚΑ. Το συμπέρασμα είναι ότι ο καθένας από εμάς ερμηνεύει το νόμο με το δικό του τρόπο. Η κυρία Γιολάκη απευθυνόμενη στους μηχανικούς στο παρακάτω βίντεο στο 02:15 http://iekemtee.sqle...view.php?id=495 λέει: " Ούτε την εμπειρία σας μπορούμε να υποκαταστήσουμε εμείς ως επιμελητήριο, εσείς είστε ελεύθεροι επαγγελματίες, εσείς δουλεύετε έξω και δε μπορούμε να σας μάθουμε ούτε ΓΟΚ, ούτε έχουμε την εμπειρία που έχετε εσείς στην άσκηση του επαγγέλματός σας. Ούτε βεβαίως μπορούμε να πάρουμε το βάρος της υπογραφής σας όταν μας λέτε τί να δηλώσω εδώ, τί να δηλώσω εκεί και φέρνετε τα σχέδια και ανοίγετε τα σχέδια και πες μου εδώ τι να βάλω κλπ. Λοιπόν, αυτά δεν μπορούμε να τα κάνουμε εμείς για εσάς..."

Όσοι έχουν γερό στομάχι (ή άγνοια κινδύνου ανάλογα με το τι θα γίνει στο μέλλον σε 1,2 ή 30 χρόνια) αποφασίζουν ποιο πρόστιμο θα βάλουν, οι υπόλοιποι (δυστυχώς ένας από τους οποίους είμαι και εγώ) θα περιμένουν μάταια για διευκρινήσεις, χάνοντας όμως μεγάλο ποσοστό από τους πελάτες που θα στραφούν αλλού

Edited by yo4
Link to comment
Share on other sites

Ο κλειστός εξώστης τελικά είναι και υπέρβαση κάλυψης;

Υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση κάλυψης.

Οι ημιυπαίθριοι που ξεπερνούν το επιτρεπόμενο ποσοστό τους υπολογίζονται ως υπέρβαση δόμησης. (Γ14)

Προσωπικά, ως ΒΧ.

Συμφωνώ απόλυτα architect_duth!

Επιμένω παρά τις ανυπόγραφες απαντήσεις....

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τα υπολογίζω ως εξής:

Για τους η/χ εφόσον ξεπεραστεί το 15% της επιτρεπόμενης δόμησης στο οικόπεδο (έστω και εξ΄αδιαιρέτου) (κοιτάω του οικοπέδου και όχι της άδειας εδώ), τότε τους παραπάνω η/χ τους βάζω ΥΔ ΒΧ και αναλόγως Δ, πρασιά ή ΥΚ.

 

Περίπτωση με εξώστες δεν έχω ακόμη, αλλά κι εκεί κάπως έτσι θα κινηθώ. Τα παραπάνω τμ εξωστών ως ΥΔ ΒΧ +++

 

ΥΓ: Άραγε εάν μαζευτούμε 10 μηχανικοί και βγάλουμε πρόστιμο για μία σχετικά δύσκολη περίπτωση, υπάρχει περίπτωση έστω και 2 να έχουμε ίδιο πρόστιμο???

ΖΗΤΩ Ο 4014 που βοηθάει πολίτες να τακτοποιήσουν τα αυθαίρετά τους και τους μηχανικούς να βγάλουν το ψωμί τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.