Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

Έχω περίπτωση οριζοντίου ιδιοκτησίας σε πολυκατοικία. Εκτός των άλλων παραβάσεων έχει τον Η/Χ μεγαλύτερο κατά 0,20m, σε σχέση με την Ο.Α.,σε όλο το μήκος του. Από τη στιγμή που κάνω έλεγχο μόνο της οριζοντίου, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω το σύνολο των Η/Χ και εξωστών που πραγματοποιήθηκαν στο κτίριο. Επομενώς αποκλείω την περίπτωση Υ.Δ. και πάω με αναλυτικό. Σε περίπτωση που το κτίριο ήταν μια ιδιοκτησία, θα έπρεπε να ελεγχθούν τα ποσοστά του 40% σε εξώστες και Η/Χ (προκειμένου για παλαιά κατοικία) για να δούμε αν προκύπτει Υ.Δ. Μην είστε αρνητικοί στον έλεγχο των ποσοστών (εφόσον μπορεί να γίνει) γιατί μια μικρή παράβαση σε Η/Χ ή εξώστη μπορεί να βγάζει, με φύλλο καταγραφής, πρόστιμο μικρότερο απο 500ευρώ που δίνει ο αναλυτικός.

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό το σκεπτικό. Δεδομένου του θολού τοπίου και της προχειρότητας του Νομου, θα πρέπει συχνά να αναλαμβάνουμε και πρωτοβουλίες με βάση τη κοινή λογική . Εγραψα τυχαία ακριβώς τα ίδια εδώ:

http://www.michaniko...post__p__383662

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλτατε inzaghi

Σχετικά με το #96 :

Από όσα συμβόλαια έχουν περάσει απ τα δικά μου χέρια, γραμματάκια βάζουν μόνο στις αποκλειστικές χρήσεις σε ταράτσες, σε θέσεις στάθμευσης σε ακάλυπτους ή σε υπόγεια γκαράζ κλπ. Και ποτέ για να οριοθετήσουν τις οριζόντιες ιδιοκτησίες που θεωρούν ότι περιγράφονται επαρκώς από τα συνημμένα σχέδια. Οπότε από το γεγονός ότι δεν έχουν οριοθετήσει με γραμματάκια ούτε τους εξώστες, δε βγαίνει κανένα ασφαλές συμπέρασμα. Πάντως σίγουρα όχι ότι πρόκειται για κοινόκτητους (ή/και κοινόχρηστους έχεις καταλήξει?) χώρους.

Σχετικά με το #110 :

Πώς εξασφάλισες από συνομιλία σου με συμβολαιογράφο, ότι στη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας ΔΕΝ συμπεριλαμβάνονται οι εξώστες ? Τι είναι αυτό που καθιστά μια κατασκευή, ιδιοκτησία σου? Να μετράει στη δόμηση? Πολλά περιλαμβάνονται στα συνημμένα σχέδια που δεν προσμετρούνται στη δόμηση, όπως εξώστες και αρχιτεκτονικές προεξοχές, που δεν είναι καν χώροι όπως αναφέρθηκε ήδη παραπάνω στο ίδιο topic, αλλά και ΗΧ, χαμηλοτάβανα πατάρια σε στέγες κλπ. οπότε ούτε έτσι βγαίνει κανένα ασφαλές συμπέρασμα.

Σχετικά με το #110 :

Δε μου λέει τίποτα η άποψη των υπαλλήλων της πολεοδομίας. Ξέρεις ότι πολλές φορές οι ίδιοι υπάλληλοι όταν πρόκειται να δώσουν ερμηνεία σε καμιά μυστήρια περίπτωση φάσκουν και αντιφάσκουν. Πιθανολογώ όμως πως οδηγήθηκαν στο εσφαλμένο συμπέρασμα ότι οι εξώστες δεν ανήκουν στην ορ ιδιοκτησία (και στην περίπτωση που κλείσουν αυθαίρετα, ζητούν τη συναίνεση των συνιδιοκτητών), διότι σαν αυθαίρετα κλεισμένη κατασκευή προσαρτημένη στις όψεις του κτιρίου, εξέχει από το περίγραμμα της οικοδομής και καλύπτει κοινόχρηστο ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου. Ίσως επίσης διότι η επέμβαση στις όψεις όταν γίνεται με σύννομο τρόπο πράγματι θέλει τη συναίνεση των συνιδιοκτητών. Όμως είναι άλλο πράγμα ο ΓΟΚ και άλλο το ιδιοκτησιακό καθεστώς.

Σχετικά με το #113 :

Δε νομίζεις ότι η πάγια θέση σου σε έχει οδηγήσει σε επικίνδυνα συμπεράσματα? Γράφεις «Ειναι τελείως διαφορετικό πράγμα η βεβαίωση νομιμότητας με τις παραβάσεις του 4014

Ευτυχώς η δυστυχώς, ο νόμος μας δίνει το δικαίωμα της μεταβίβασης οριζοντίου ιδιοκτησίας με παραβάσεις, αρκεί να μην παραβιάζουν δόμηση, κάλυψη και ύψος της κατασκευής.....» Από πού βγαίνει αυτό το συμπέρασμα? Από την αυθαίρετη θέση σου ότι οι εξώστες δεν είναι μέρος της ορ ιδιοκτησίας?

 

Κατά τη γνώμη μου, σε περίπτωση που έχουμε κτίριο με μεγαλύτερους εξώστες από τους προβλεπόμενους από την Ο.Α. πρέπει να τους ρυθμίσουμε πρώτα (με αναλυτικό όπως είναι η γνώμη μου) και μετά να δώσουμε βεβαίωση διότι δεν αποτελούν κοινόχρηστους η κοινόκτητους χώρους αλλά ιδιόκτητες κατασκευές. Ο ιδιοκτήτης τους δεν απαλλάσσεται από την ευθύνη της αυθαιρεσίας τους. Σε αντίθετη περίπτωση θα ήταν άλλωστε σα να εκχωρούσαμε μέρος των δικαιωμάτων των ιδιοκτητών των εξωστών αυτών στους συνιδιοκτήτες τους με απρόβλεπτες συνέπειες.

 

Συγνώμη αν φάνηκε λίγο εριστικό το «γυρνοβολάς» ! Γνωμοδοτείς όμως σε κάποιες περιπτώσεις στο forum, επί του θέματος των εξωστών, με το απόλυτο ύφος αρμοδίου και μπήκα στον πειρασμό να σε πειράξω λίγο! Το ομολογώ! Ειρήνη ημίν και καλή χρονιά.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα.

Προσωπικα δεν θεωρω οτι ειναι και τοσο επικινδυνα τα συμπερασματα στα οποια με εχει οδηγησει η παγια θεση μου...

Το θεμα με τους εξωστες ετσι το εχω εκλαβει, μετα απο πολυωρες συζητησεις με συναδελφους και λοιπους συνεργατες (βλ. Δικηγορους, Συμβολαιογραφους κλπ)

Ισως να βγαινουν λανθασμενα συμπερασματα απο την τοποθετηση μου αυτη δεδομενου οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των διαμερισματων με τα οποια εχω ασχοληθει ειναι με ΓΟΚ 55, οποτε δεν υπηρχε εκει η εννοια της δομησης, ουτε συγκεκριμενο ποσοστο επ αυτης για τους εξωστες, Η/Χ κλπ

Οποτε να παραβιασω τι? Ο Μηχανικος του 1965 θελησε να βαλει ενα μπαλκονι πλατους 80εκ στο σχεδιο σε εκεινο το σημειο και ο εργολαβος το εκανε 1μ ας πουμε... Ε και?

Ο Μηχανικος αποφασισε στην οψη να κανει 4 μικρα μπαλκονακια, χωρις να υπαρχει κατι που να τον περιοριζει (περαν του 1μ. πλευρικα απο το οριο) και ο εργολαβος αποφασισε να κανει ενα ενιαιο μπαλκονι ενωνοντας τα μεταξυ τους... Ε και?

Δεν καταλαβαινω πραγματικα τι ειδους παραβασεις ειναι αυτες οι οποιες θα επρεπε να τακτοποιηθουν πρωτα ουτως ωστε να μεταβιβαστει το ακινητο...

Προσοχη, δεν αντιλεξω οτι προκειται για πολεοδομικες παραβασεις, αλλα μονο για μεταβιβαση...

Και πες μου ρε συ STAVION πως και γιατι θα μπορουσα να κατηγορηθω στο δικαστηριο εγω ως χορηγων τη βεβαιωση Μηχανικος (ω μη γεννοιτω εννοειται) που να αναφερει οτι δεν υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες που να επηρεαζουν δομηση, καλυψη και υψος, απο τη στιγμη που οντως δεν εχω αυθαιρετες κατασκευες που να επηρεαζουν αυτα τα μεγεθη...

 

Ποιος και για ποιο λογο θα εθετε υπο αμφισβητηση τη βεβαιωση μου αυτην...?

 

Και σκεψου οτι μιλας με ενα Μηχανικο εξαιρετικα ψειρα σε ολα τα θεματα (νομιζω πρωτος ειχα αναφερει για φωτογραφιες με ημερομηνια και ωρα στο τευχος της βεβαιωσης και για συνυπογραφη απο αγοραστη και πωλητη, αποδεχομενοι την υπαρχουσα κατασταση που εμφαινεται στις φωτογραφιες), οποτε για να εχω αυτην την αποψη σε κατι τοσο λεπτο, το εχω ψαξει απο χιλιες δυο μεριες...

 

Οπως και να χει, στα παμπαλαια σπιτια που πωλουνται και αγοραζονται (λογω τιμης και μονο, αντε βρες αλλιως γκαρσονιερα 50τ.μ. με 20.000€ να αγορασεις σε πολη οπως η Σαλονικη) εδω στη Θεσσαλονικη, εγω καπως ετσι κινουμαι...

Τα μπαλκονια δε με απασχολουν ιδιαιτερα, ολα τα υπολοιπα μεγεθη εννοειται πως ελεγχονται εξονυχιστικα μεχρι να εκδοθει η βεβαιωση....

 

Απο κει και υστερα, ο καθενας κινειται οπως κρινει.

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Για να μάθουμε αν οι εξώστες επηρεάζουν δόμηση/κάλυψη/όγκο, θα πρέπει να αποτυπώσουμε (ελέγξουμε) όλη την πολυκατοικία, να βρούμε το σύνολο των εξωστών, να το ελέξουμε με το μέγιστο επιτρεπόμενο ποσοστό και αν είναι το σύνολο των εξωστών μεγαλύτερο από το επιτρεπόμενο να κάνουμε αναγωγή σε κάθε ιδιοκτησία ώστε να βρούμε ποιο εμβαδόν των εξωστών της ιδιοκτησίας μας συμμετέχει στην δόμηση για να γίνει τακτοποίηση σε αυτό.

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Φαέθωνα καλή χρονιά.

Σωστά.

Οπότε: Βρίσκεσαι τον γ' όροφο, στο ένα από τα τέσσερα διαμερίσματα του ορόφου, (πενταόροφο κτίριο) και ακολουθεί διάλογος:

"Ναι... καλημέρα σας είμαι ο μηχανικός που έχει αναλάβει την τακτοποίηση του κυρίου Αβέρκιου στον 1ο όροφο μπορώ να μετρήσω τα μπαλκόνια σας?"

"Βρε άντε χάσου απε 'δω"

Για αυτό πας με αναλυτικό και δεν ασχολείσαι μαζί τους όσον αφορά με κάλυψη, δόμηση, ύψος.

Link to comment
Share on other sites

georgegaleos, το θέμα είναι για την βεβαίωση αν πρέπει να ελεγχθούν οι εξώστες ώστε να δωθεί η βεβαίωση.

 

υ.γ. Σωστό το σκεπτικό σου για τακτοποίηση. Και εγώ έτσι κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρουν οι εξώστες ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ με την Βεβαίωση (δεν επηρεάζουν δόμηση-κάλυψη-υψος). Τη δίνω κανονικά. Εξηγώ στον πελάτη ότι πρόκειται για πολεοδομική παράβαση, τι προβλήματα μπορεί να έχει και αν θέλει το τακτοποιεί (πάντα με αναλυτικό).

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μαζί σου είμαι. Αλλά ο STAVION αναφέρει παραπάνω τον λόγο που δεν δίνει βεβαίωση αν δεν τακτοποιηθούν οι εξώστες.

Και εγώ έγραψα τι πρέπει να γίνει για να τακτοποιηθούν οι εξώστες (με την λογική της υπέρβασης δόμησης/κάλυψης/όγκου που αναφέρει) ώστε να δοθεί η βεβαίωση. :)

Και εσύ ανέδειξες το πόσο ανέφικτο είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Φαέθωνα δες και αυτό (μια άλλη άποψη):

 

Εγγρ-30802/4951/88.

[ ΙΣΧΥΕΙ απο 22.4.1988 ]

Εφαρμογή της παρ.38 Αρθρον-2 ΓΟΚ/85 όσον αφορά τον ορισμό του εξώστου

Ο εξώστης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν διάδρομος προς τα διαμερίσματα

Σε απάντηση του σχετικού εγγράφου σας γνωρίζουμε ότι:

Σύμφωνα με τον ορισμό του εξώστου, όπως δίνεται στο Αρθ-2 παρ.38 του ΓΟΚ/85, αυτός χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση και την προσωρινή παραμονή ανθρώπων, επομένως, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν διάδρομος προσπέλασης προς τα διαμερίσματα, χωρίς να περιλαμβάνονται στο σδ. του οικοπέδου".

 

Από http://www.tee.gr/teeassoc/urban/teelar/law/lpn/lpn.htm

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.