Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες


Recommended Posts

Δηλαδή περιμένουμε διώρθωση στο σύστημα ή βάζουμε 500 και ότι γίνει;

Με απασχολεί μία περίπτωση που έχω εξώστες πέραν του επιτρεπόμενου ποσοστού 40% (ΓΟΚ 85 χωρίς υμιυπαίθριους) χωρίς παράβαση Δ ή πρασιάς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν θέλεις να είσαι τυπικός (!!!) όταν σε υπερβάσεις εξωστών (που υπολογίζεις με αναλυτικό) έχεις ταυτοχρόνως κι άλλη αυθαιρεσία (π.χ. εντός Δ) και επειδή το σύστημα ακόμα δεν το υπολογίζει (με σαφήνεια και χωρίς "κόλπα") γράψτο στα σχόλια και κάνε εκεί τον νέο υπολογισμό του προστίμου! Έτσι έκανα σε κάποιον που ήταν "καραμπινάτο".

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

Λογικό μου ακούγεται όταν έχω παράβαση Δ ή πρασιά.

Στην περίπτωσή μου που έχω μόνο υπέρβαση ποσοστού 40% (υπέρβαση δόμησης βάσει ΓΟΚ) τί αυξητικό συντελεστή βάζω;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το σημειώσεις στα σχόλια? Δεν αποκλείεται τελικά να μην βγουν ποτέ συντελεστές για την κατηγορία 13. Εγώ δεν σημειώνω τίποτα απλώς ενημερώνω τον πελάτη ότι ενδέχεται να εφαρμοστεί επιβαρυντικός συντελεστής 1,2 (πχ για παραβίαση Δ) ώστε να το έχει υπόψη και αν εφαρμοστεί εφαρμόστηκε. Μέχρι τότε δεν μας απασχολεί τι και πως όσον αφορά στην ηλεκτρονική δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που η μόνη αυθαιρεσία είναι εξώστης πέρα του 40%(χωρίς να παραβιάζει Δ και προκήπιο) με ΓΟΚ 85 και το δηλώσω με 500άρικο,πληρωθεί το πρόστιμο και κάνω οριστική υπαγωγή για έκδοση βεβαίωσης προκειμένου να γίνει μεταβίβαση και μετά οι φίλοι μας από το ΥΠΕΚΑ αλλάξουν τα έως τώρα δεδομένα τι γίνεται??Βέβαια έχω καταλήξει ότι οι εξώστες πάνε με αναλυτικό και σαφώς οχι με ΥΔ με βάσει τη λογική μου και τις απόψεις ιδιαίτερα έμπειρων υπαλλήλων πολεοδομιών.

Link to comment
Share on other sites

9) Η παραβίαση των διαστάσεων των εξωστών υπάγονται στις λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις ;

Το άθροισμα των αυθαιρέτων εξωστών υπάγεται στην κατηγορία 13, το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται και εφαρμόζονται οι αυξητικοί συντελεστές των κατηγοριών 5, 8 και 9, εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις.

 

Exω την εντύπωση οτι εδώ εννοει οτι έναν αυθαιρετο εξώστη τον υπολογίζουμε με αναλυτικό έτσι και αλλιώς. Έναν αυθαίρετο εξώστη όμως που παράλληλα υπερβαίνει το 20% του συντελεστη, αφήνει να εννοηθεί οτι τον επιβαρύνουμε επιπλέον ΚΑΙ με ΥΔ πέρα από τα 500 που προκύπρουν από τον αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην εννοεί (η Πυθία) πως εφαρμόζουμε τους συντελεστές στο πρόστιμο που προκύπτει από τον αναλυτικό;

Πότε θα γίνει αυτό; Όταν θα γίνει δυνατόν να παίρνει παλαιότητα το πρόστιμο από αναλυτικό!!!!

Link to comment
Share on other sites

9) Η παραβίαση των διαστάσεων των εξωστών υπάγονται στις λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις ;

Το άθροισμα των αυθαιρέτων εξωστών υπάγεται στην κατηγορία 13, το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται και εφαρμόζονται οι αυξητικοί συντελεστές των κατηγοριών 5, 8 και 9, εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις.

 

Exω την εντύπωση οτι εδώ εννοει οτι έναν αυθαιρετο εξώστη τον υπολογίζουμε με αναλυτικό έτσι και αλλιώς. Έναν αυθαίρετο εξώστη όμως που παράλληλα υπερβαίνει το 20% του συντελεστη, αφήνει να εννοηθεί οτι τον επιβαρύνουμε επιπλέον ΚΑΙ με ΥΔ πέρα από τα 500 που προκύπρουν από τον αναλυτικό.

ειναι παράλογο να μετρήσει 2 φορες η ίδια αυθαιρεσία και μάλιστα χωρου που δεν είναι κλειστός

Link to comment
Share on other sites

'εγω πλεον κάνω το αντιθετο

πάω με το τμ διότι πολλές φορές με την παλαιότητα βγαίνει μικρότερο από 500άρικο χωρίς καν να βάλω συντελεστή βοηθητικού χώρου

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.